Проблеми з потенцією досить поширені у чоловіків, хоча говорять вони про це рідко. Чому саме виникає порушення ерекції, як впливає на це алкоголь та перенесений COVID-19, розповідає уролог-андролог Сергій Мостовий.
– Які можете назвати причини порушень ерекції у чоловіків?
– Еректильну дисфункцію можна назвати епідемією XXI століття. В Україні еректильна дисфункція зустрічається у 53-55% чоловіків у віці 45+, за інформацією професора Ігоря Горпинченка.
Поширеність еректильної дисфункції у віці 40-70 років становить 52%, зокрема, близько 10% – повна, 25% – середня, а у більшості – легкий ступінь еректильної дисфункції.
В останні роки почастішали звернення молодих чоловіків.
Причин може бути декілька: психогенні (стреси, тривожно-депресивні стани); нейрогенні (внаслідок системних захворювань, пошкоджень спинного мозку, периферичні нейропатії і т.п.); гормональні чинники; судинні (артеріальні і венозні) інші (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, дисліпідемія, куріння, надмірна вага, прийом певних ліків, звичні інтоксикації, наприклад, куріння, алкоголь, наркотики).
– А як саме куріння, алкоголь впливають на репродуктивну функцію і сексуальне життя в цілому?
– Напряму. Вплив алкоголю, наркотиків, куріння сповільнює рухливість сперматозоїдів. Якщо людина не висипається, постійно втомлена, не має нормального режиму роботи і відпочинку, то які повинні бути сперматозоїди?
Наприклад, якщо є надмірна вага, багато підшкірної жирової клітковини, то у таких чоловіків часто спостерігається зниження рівня тестостерону. Малорухливий спосіб життя, немає нормального припливу крові до органів таза і, як наслідок, немає нормальної ерекції. Вживання алкоголю, пива, а в пиві є фітоестрогени, жіночі гормони, які безпосередньо впливають на порушення ерекції, фаст-фуд…
Нерегулярність статевого життя – теж одна з причин порушення ерекції. Щодо регулярності статевого життя, то норми немає, – це дуже поширене питання.
Нерідко приходять пари: жінка хоче щодня, а чоловік – лише раз на тиждень. У нього – слабкий тип статевої конституції, а у неї – сильний. Чи навпаки. Це генетично так склалося. І на цьому тлі виникають скандали: ти мене не хочеш, значить, ти мені зраджуєш. Тому потрібно проводити інформаційну роботу, роз’яснювати; ми про це говоримо, шукаємо компроміс.
– Перенесений COVID-19 може спровокувати сексологічні порушення?
– Так, до мене зверталися пацієнти, у яких почалися порушення ерекції після перенесення коронавірусу. Вірус може викликати ендотеліальну дисфункцію, тому може і бути причиною порушення ерекції.
Загалом зараз багато питань через COVID-19: чи можна вагітніти, треба вакцинуватися, чи передається коронавірус статевим шляхом? Зараз більше питань, ніж відповідей.
Так, окремі дослідження проводили. Більшість публікацій стверджують, що вірусу в спермі немає. Однак, як і будь-який інший вірус, COVID-19 може вплинути на репродуктивну функцію. Дослідження в цьому напрямку ще тривають.