Чому працювати сидячи шкідливо?
На перший погляд, працювати за комп’ютером, сидячи за столом, дуже зручно. Однак якщо багато годин поспіль щодня проводити у такій позі, це може мати негативні наслідки для організму.
Річ у тому, що сидіння, особливо з нахилом уперед, дуже шкідливе для хребта. У такому положенні тіла навантаження на хребет збільшується у рази. Краї хребців зближуються і защемляють міжхребцеві диски. Під час сидіння тиск на зовнішній край диска зростає в 11 разів! Таким чином при тривалому сидінні виникають мікротравми.
На відміну від сидіння, під час стояння тіло перебуває у вертикальному положенні і все навантаження розподіляється рівномірно на скелет та м’язи, і хребет не перенавантажується. Натомість під час сидіння м’язовий корсет тулуба розслабляється і все навантаження припадає на хребет.
Для порівняння, якщо у положенні стоячи тиск на міжхребцеві диски становить 100%, то під час сидіння з нахилом уперед – 185%.
Як зменшити шкоду сидячої роботи?
«Низькі стандартні офісні столи – це короткий шлях до розвитку грудного кіфозу хребта та остеохондрозу», – наполягає провідний ортопед-травматолог Сергій Бондарук.
Найперше і головне правило, якого варто дотримуватися людям, які працюють за комп’ютером, – працювати в динамічній позі, тобто часто змінювати положення тіла під час роботи або працювати стоячи.
Таку можливість дає стіл з регулюванням висоти, підйомний стіл. Він дозволяє змінювати висоту стільниці відповідно до зросту і навіть працювати стоячи.
Завдяки роботі за столом зі змінною висотою зменшується навантаження на хребет, попереджається розвиток сколіозу. За результатами досліджень, уже через місяць роботи у положенні сидячи-стоячи більше 50% людей позбуваються болю у верхній частині спини і шиї.
Завдяки роботі стоячи або у динамічній позі покращується кровотік в усьому організмі, знижується ризик серцевих захворювань. Це своєю чергою впливає і на репродуктивне здоров’я.
«Чоловіки, у яких сидяча робота і малорухливий спосіб життя, часто мають захворювання простати, застій крові у малому тазу і супутній геморой, порушення травлення, що супроводжуються закрепами, проблеми з потенцією, – розповідає сексолог, доктор медичних наук Юрій Засєда. – При цьому запобігти цим проблемам можливо, працюючи у динамічній позі або стоячи, наприклад, використовуючи столи з регулюванням висоти, та поєднуючи роботу, ходьбу і фізичні навантаження. Це дозволяє значно покращувати кровообіг та зміцнювати чоловіче здоров’я».
Також доведено, що робота стоячи підвищує розумову активність і продуктивність, а рівень стресу і стомлюваність зменшує. А ще допомагає спалювати більше калорій та знижувати рівень цукру у крові.
Як працювати за підйомним столом?
- Стіл-трансформер зі змінною висотою стільниці дозволяє працювати як сидячи, так і стоячи. Для зміни положення достатньо натиснути кнопку-регулятор.
- Під час роботи відстань від обличчя до монітора повинна становити 0,5-0,7 м (тобто екран має бути розташований на відстані витягнутої руки, на кінці вказівного пальця). Висота стільниці повинна відповідати упору ліктів під кутом 90°, верхній край екрану монітора розташовуватися на рівні очей з невеликим нахилом на 10-20 градусів.
- Подбайте, щоб ваше робоче місце було добре освітлене. Категорично забороняється працювати з монітором в темній кімнаті.
- Працювати стоячи за таким столом потрібно босоніж або у зручному взутті, стоячи на спеціальному килимку.
- Щопівгодини потрібно змінювати позу, а кожні дві години робити перерву на ходьбу або присідання.
- Через 45 хв після початку роботи потрібно зробити просту гімнастику для очей: подивитися у далечінь, у вікно, а через 20 с на предмет, розташований близько. Повторити вправу 5-6 разів. Це зніме навантаження з очей, попередить головний біль. Для профілактики синдрому сухого ока потрібно час від часу інтенсивно кліпати очима і сильно зажмурюватися.