м'ята

Щоб життя було спокійним, а організм здоровий, пийте і їжте м’яту

М'ята не тільки смачна, а й дуже корисна. З неї можна готувати напої і додавати у різні страви. Щоб зберегти всю користь та аромат м'яти, необхідно правильно її заготовляти.

М’ята – це одна з найпопулярніших трав, яку часто використовують у кулінарії, медицині та косметології. Її аромат і корисні властивості роблять м’яту незамінною у багатьох сферах. Щоб зберегти всю користь та аромат цієї рослини, необхідно правильно її заготовляти.

М’ята – пряно-ароматична рослина, відома й уживана людиною ще до нашої ери. Ботаніки виділяють дуже багато видів цієї рослини, пов’язуючи родову назву Mentha з іменем німфи Мінти.

У Стародавній Греції та Римі м’ята користувалася повагою. Вона покращувала повітря житлових приміщень, тому нею натирали підлогу, м’ятною водою мили руки. Вона освіжала розум, тож знатні люди, вчені носили вінки з м’яти на голові.

Як у стародавній, так і у середньовічній медичній літературі нині можна знайти відомості про те, що м’яту вважали лікарською рослиною. Її рекомендували тим у кого головний біль, внутрішні кровотечі, як заспокійливий засіб, для зміцнення шлунку, покращення травлення, для збудження апетиту, зняття гикавки тощо.

У Русі традиційно м’яту заварювали та пили в разі серцевих хвороб, рахіту, золотухи, при нервових розладах, астенії.

Коли і як заготовляти м’яту?

Цвіте м’ята у червні-липні-вересні. Плоди утворює рідко. Заготовляють м’яту у фазі до масового цвітіння, в першій половині дня, у період найбільшого нагромадження ефірної олії.

  1. Найкращий час для збору м’яти – це період перед масовим цвітінням, коли концентрація ефірних олій у листі досягає максимуму. Зазвичай це відбувається на початку літа. Збирати м’яту найкраще вранці, після того як роса висохне, але до того, як настане спека.
  2. Після збору м’яти, її варто (хоча не обов’язково) промити під прохолодною водою, щоб видалити пил та можливих комах. Потім дати м’яті обсохнути на рушнику або м’якій тканині. Важливо не терти листя, щоб не пошкодити їх структуру і не втратити ефірні олії. Однак, якщо ви впевнені у чистоті м’яти (наприклад, вона вирощена у закритій теплиці), миття можна пропустити. В такому випадку просто ретельно огляньте листя перед сушінням.
  3. Існує кілька методів сушіння м’яти:
  • Сушіння на відкритому повітрі. Розкладіть м’яту тонким шаром на чистому рушнику або підвісіть її в пучках у затіненому і добре вентильованому місці. Уникайте прямих сонячних променів, щоб зберегти зелений колір і аромат м’яти.
  • Сушіння в духовці. Розігрійте духовку до 40-50°C. Розкладіть м’яту на деко, вистелене пергаментом, і залиште дверцята духовки трохи прочиненими для вентиляції. Сушіть м’яту кілька годин, періодично перевертаючи листя.
  • Сушіння в електросушарці. Якщо у вас є електросушарка для овочів та фруктів, ви можете використовувати її для сушіння м’яти. Встановіть температуру на 35-40°C і сушіть м’яту до повного висихання.

Сушену м’яту необхідно зберігати в герметичному посуді, щоб зберегти її аромат та корисні властивості. Найкраще підходять скляні банки з герметичними кришками. Зберігайте м’яту в темному і прохолодному місці.

Інші способи заготівлі м’яти

Окрім сушіння, м’яту можна заготовляти у вигляді настоїв або екстрактів. Для цього свіжу м’яту заливають горілкою або спиртом і настоюють у темному місці протягом 2-3 тижнів. Отриманий екстракт можна використовувати для приготування напоїв, косметичних засобів або як ароматизатор.

Ще один спосіб зберегти свіжість м’яти – це заморожування. Промийте і обсушіть м’яту, потім розкладіть листя на рознос і заморозьте. Після заморожування перекладіть м’яту в герметичні пакети або контейнери і зберігайте в морозильнику.

Що лікує м’ята?

М’ята – незамінний заспокійливий засіб, який м’яко діє на центральну нервову систему та серце. Чудово допомагає у випадках безсоння. Особливо, якщо випити теплий м’ятний чай з квітковим медом.

Водяний настій, спиртова настоянка та збір з м’яти – чудовий засіб для поліпшення травлення, при нудоті, як жовчогінний препарат.

Чай з м’яти сміливо можна назвати одним з кращих засобів від нудоти та печії.

М’ятна олія входить до складу ароматизованої води, м’ятної настоянки, зубних паст і порошків для полоскань.

Уміст ментолу в м’яті сягає до 60-70 відсотків. Ментол зовнішньо застосовують при невралгічних болях, мігрені, бронхіті, нежиті, всередину – при стенокардії. Крім того, він входить до складу комплексних серцево-судинних препаратів, наприклад, валідолу. Інгалятори з препаратами м’яти використовують при запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів.

М'ята: лікувальні корисні властивості і протипоказання

Бореться з надмірним оволосінням

До речі, чай із м’яти допомагає боротися з надмірним оволосінням. Надмірний ріст волосся (гірсутизм) найчастіше пов’язують з гормональними порушеннями організму. Під час експерименту на щурах учені встановили, що екстракт м’яти знижує рівень андрогенів (чоловічих статевих гормонів) в організмі гризунів.

Під час подальших досліджень також було доведено, що два горнятка м’ятного чаю на день допомагають зменшити симптоми гірсутизму й у жінок. Причому насамперед зменшується кількість волосся на обличчі. Тому науковці рекомендують доповнити стандартну антиандрогенну терапію при гірсутизмі двома горнятками м’ятного чаю впродовж дня.

Відновлює шкіру

Кілька століть тому жінки використовували відвар м’яти як найефективніший засіб для відновлення шкіри. Вважалося, що немає засобу кращого для обличчя. Шкіра при цьому набувала матового відтінку, а зморшки розгладжувалися.

Якщо ж попарити ноги в теплій воді, настояній на м’яті, то відразу проходять утома, набряки.

Як вживати м’яту і що з неї приготувати?

У домашній кулінарії м’яту додають у салати, овочеві супи, бульйони, а також у солянки. Використовують для ароматизації других страв з м’яса, риби. Кладуть у смажені страви, вироби з тіста (пиріжки, пряники, узбецькі перепічки).

Ось кілька ідей, як можна використовувати м’яту та що з неї приготувати.

1. Чай з м’яти

М’ятний чай – це класичний спосіб використання м’яти. Він має заспокійливу дію, допомагає при шлункових розладах і сприяє релаксації. Закип’ятіть воду. Покладіть кілька свіжих або сушених листків м’яти в чашку. Залийте кип’яченою водою і дайте настоятися 5-10 хвилин. Додайте мед або лимон за смаком.

2. Напої з м’яти

Мохіто – популярний коктейль, який можна приготувати як у алкогольному, так і безалкогольному варіанті. У склянку покладіть кілька листків свіжої м’яти, додайте шматочки лайма і цукор. Розімніть інгредієнти, щоб м’ята і лайм виділили свій сік. Додайте лід, газовану воду (або ром, якщо робите алкогольний варіант) і перемішайте.

3. Десерти з м’яти

М’ятне морозиво – чудовий освіжаючий десерт для літніх днів. Приготуйте звичайне ванільне морозиво, додаючи до суміші подрібнені листки м’яти або м’ятний екстракт. Заморожуйте, як зазвичай.

М’ятний сироп – може бути використаний для додавання до різних десертів, напоїв або морозива. Варіть свіжу м’яту у воді з цукром до густоти сиропу. Процідіть і зберігайте у холодильнику.

4. Салати з м’ятою

Фруктовий салат з м’ятою – освіжаючий і легкий десерт. Наріжте свіжі фрукти (диню, кавун, ягоди) і покладіть у велику миску. Додайте дрібно нарізані листки м’яти. Полийте медом або лимонним соком і перемішайте.

5. М’ятний соус до м’яса

М’ята може додати свіжості м’ясним і рибним стравам. Додайте її до маринадів або соусів для гриля. Наприклад, можна приготувати м’ятний соус до ягняти. Змішайте грецький йогурт, подрібнені листки м’яти, сіль, перець і лимонний сік. Подайте до запеченого або смаженого ягняти.

Радимо також приготувати:

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook