зайва вага психологічні причини переїдання

Мало їм, але не худну: глибокі психологічні причини зайвої ваги

Один з найчастіших пошукових запитів: «Як схуднути?», а найпопулярніша відповідь на нього: «Менше їсти». Але далеко не завжди зайва вага, навіть при відсутності серйозних проблем зі здоров'ям, є наслідком переїдання. Є психологічні причини зайвої ваги.

Найчастіше люди шукають в інтернеті “як схуднути”. І отримують відповідь: “менше їсти”. Але це не завжди допомагає. “Тільки виявивши справжню причину зайвої ваги, можна вирішити проблему кардинально”, – каже психолог Марія Горшкова. Фахівець детально розповідає про психологічні причини зайвої ваги: які проблеми можуть призвести до появи зайвих кілограмів і чому іноді так важко схуднути.

Якщо виключити випадки, пов’язані з хронічними захворюваннями, гормональними порушеннями, прийомом деяких препаратів, головним є питання: «Чому насправді людина переїдає?». Та й далеко не завжди зайва вага, навіть при відсутності серйозних проблем зі здоров’ям, є наслідком переїдання.

Адже якщо на свідомому рівні людина хоче схуднути, а несвідома частина психіки буквально мертвою хваткою тримає зайву вагу, то на місце насилу відвойованому кілограму буде приходити два. Скільки б людина не дотримувалася дієти, всі зусилля можуть бути марними або дадуть дуже короткочасний результат. Несвідоме за всяку ціну прагне до збереження рівноваги – так воно розуміє турботу про людину.

Чому з’являється зайва вага

  1. Однією з найчастіших причин набору і утримання ваги є невротичний конфлікт. Тобто, по суті, постійна боротьба з самим же собою. Коли хочеться одного, а потрібно робити інше, або з якихось причин бажаного досягти складно. В цьому випадку справжні бажання можуть бути витіснені – не усвідомлювані. І конфлікт розігрується як би на поверхні, легалізувавшись через їжу (хочу їсти – їм – караю себе, тому що не можна було їсти).
  2. Ще одна з дуже частих причин зайвої ваги – батьківські установки. Якщо в родині існував культ їжі, якщо веселі свята і увага дорослих у дитини асоціювалося виключно зі смачною їжею, то в дорослому віці вона буде так давати собі любов, увагу і радість – через їжу.
  3. Сюди ж належить похвала батьків, якщо дитина все з’їла і просить добавки. Так засвоюється зв’язка «багато їм – я хороший – мене люблять». У безлічі людей сформувалася звичка «заїдати» негативні емоції, часом не усвідомлюючи їх, оскільки мама годувала малюка, як тільки він починав плакати. Або давала щось смачненьке на втіху дитині, коли вона підросла, часто не спробувавши розібратися, що її засмутило.
  4. Одна з дуже поширених установок, які дитина чує змалку: «У нас в родині всі повні. Винні гени». І людина неусвідомлено формує себе за образом і подобою близьких, щоб залишатися частиною сім’ї, частиною своєї родини. Причиною зайвої ваги у дівчаток нерідко буває солідаризація з мамою, несвідома спроба не бути стрункішою за маму, щоб мама не розлюбила.
  5. Поширеною глибинною причиною зайвої ваги є і страх голоду, який переданий нам нашими рідними, які пережили війну або голод. Тут відбувалася як психогенетична передача, так і інтроціювання (включення в свій внутрішній світ чужих поглядів і переконань). Чималу роль відіграють установки про те, що злочин – залишати недоїдену їжу, оскільки хтось із членів сім’ї втратив під час війни або голодомору дітей від голоду. Або про те, що хтось із родичів вижив тільки тому, що не був худим. Таким чином в несвідомому дитини формується стійка зв’язка: «зайва вага – захист від смерті».

Як стосунки впливають на появу зайвої ваги

У разі, якщо у жінки існує несвідомий страх стосунків з чоловіками або заміжжя (неодноразовий негативний досвід стосунків – свій або старших жінок в сім’ї, про що дівчинка знала з дитинства), повнота також може бути захисним щитом. Сюди відносять сімейні установки про те, що «всі мужики – козли», «з хлопцями дружать тільки малолітні повії», погрози: «принесеш в подолі – уб’ю» і багато іншого.

  • Як схуднути раз і назавжди. Консультує експерт зі схуднення

У людей, які перебувають в довготривалих стосунках або в шлюбі, зайва вага може формуватися, якщо партнер надмірно ревнивий. Тоді це стає платою за спокійне життя: якщо є зайва вага, менше звертатимуть уваги. Однак тут буває й інший прихований мотив – насправді не зрадити чоловікові або дружині, особливо якщо такі думки виникають часто. Але існує строга внутрішня заборона на зраду.

Ще однією можливою причиною зайвої ваги може бути почуття внутрішньої порожнечі (найчастіше це наслідок витіснення в несвідоме великої кількості негативних емоцій в дитинстві). Тоді їжа буде тим, що наповнює, хоч і на дуже короткий час, і дозволяє притупити неприємне тривожне відчуття.

Також надмірна вага може бути наслідком психологічних травм самої людини або її близьких. Якщо вони терпіли сексуальні домагання або пережили сексуальне насильство, несвідома частина психіки може намагатися захистити їх від повторення такого страшного досвіду, роблячи «менш привабливими». З великою часткою ймовірності мама чи бабуся, які пережили подібний досвід, передадуть цей захист у вигляді зайвої ваги дочкам і онучкам.

Причин багато – проблема одна

Нерідко зайва вага служить додатковим корсетом, що надає більше стійкості при порушенні почуття безпеки, або захисною кольчугою, що маскує вразливість, чутливість людини.

Це далеко не повний перелік глибинних психологічних причин зайвої ваги. Вони можуть бути дуже індивідуальними і незвичайними, і часто при психотерапевтичній роботі їх виявляється відразу кілька. Коли з несвідомого йде установка «зайва вага потрібна», людина починає худнути, докладаючи до цього значно менше зусиль, а результат стає стійким”.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook