Здоров'я та краса Схуднення

Глибокі психологічні причини зайвої ваги

Один з найчастіших пошукових запитів: «Як схуднути?», а найпопулярніша відповідь на нього: «Менше їсти». Але далеко не завжди зайва вага, навіть при відсутності серйозних проблем зі здоров’ям, є наслідком переїдання.

“Тільки виявивши справжню причину зайвої ваги, можна вирішити проблему кардинально”, – каже психолог Марія Горшкова і детально розповідає, які психологічні проблеми можуть призвести до зайвої ваги.

“Один з найчастіших пошукових запитів: «Як схуднути?», а найпопулярніша відповідь на нього: «Менше їсти». Але чи все так просто? Якщо виключити випадки, пов’язані з хронічними захворюваннями, гормональними порушеннями, прийомом деяких лікарських препаратів, головним є питання: «Чому насправді людина переїдає?». Та й далеко не завжди зайва вага, навіть при відсутності серйозних проблем зі здоров’ям, є наслідком переїдання.

Адже якщо на свідомому рівні людина хоче схуднути, а несвідома частина психіки буквально мертвою хваткою тримає зайву вагу, то на місце насилу відвойованому кілограму буде приходити два. Скільки б людина не дотримувалася дієти, всі зусилля можуть бути марними або дадуть дуже короткочасний результат. Несвідоме за всяку ціну прагне до збереження існуючої рівноваги – так воно розуміє турботу про людину.

Однією з найбільш частих причин набору і утримання ваги є невротичний конфлікт, тобто, по суті, постійна боротьба з самим же собою. Коли хочеться одного, а потрібно робити інше, або з якихось причин бажаного досягти складно. В цьому випадку справжні бажання можуть бути витіснені – не усвідомлювати, і конфлікт розігрується як би на поверхні, легалізувавшись через їжу (хочу їсти – їм – караю себе, тому що не можна було їсти).

Ще одна з дуже частих причин зайвої ваги – батьківські установки. Якщо в батьківській родині існував культ їжі, якщо веселі свята і увага дорослих у дитини асоціювалося виключно зі смачною їжею, то в дорослому віці вона буде так давати собі любов, увагу і радість – через їжу.

Сюди ж відносяться похвала батьків, якщо дитина все з’їла і просить добавки. Так засвоюється зв’язка «багато їм – я хороший – мене люблять». У безлічі людей сформувалася звичка «заїдати» негативні емоції, часом не усвідомлюючи їх, оскільки мама годувала малюка, як тільки він починав плакати, або давала що-небудь смачненьке на втіху дитині, коли вона підросла, часто не спробувавши розібратися, що її засмутило.

Одна з дуже поширених установок, які дитина чує з дитинства: «У нас в родині всі повні. Винні гени». І людина неусвідомлено формує себе за образом і подобою близьких, щоб залишатися частиною сім’ї, частиною своєї родини. Причиною зайвої ваги у дівчаток нерідко буває солідаризація з мамою, несвідома спроба не бути стрункішою за маму, щоб мама не розлюбила.

Також надмірна вага може бути наслідком психологічних травм самої людини або її близьких. Якщо вони терпіли сексуальні домагання або пережили сексуальне насильство, несвідома частина психіки може намагатися захистити їх від повторення такого страшного досвіду, роблячи «менш привабливими». З великою часткою ймовірності мама чи бабуся, які пережили подібний досвід, передадуть цей захист у вигляді зайвої ваги дочкам і онучкам.

У разі, якщо у жінки існує несвідомий страх стосунків з чоловіками або заміжжя (неодноразовий негативний досвід стосунків – свій або старших жінок в сім’ї, про що дівчинка знала з дитинства), повнота також може бути захисним щитом. Сюди відносяться сімейні установки про те, що «всі мужики – козли», «з хлопцями дружать тільки малолітні повії», погрози: «принесеш в подолі – уб’ю» і багато іншого.

У людей, які перебувають в довготривалих стосунках або в шлюбі, зайва вага може формуватися, якщо партнер надмірно ревнивий. Тоді це стає платою за спокійне життя: якщо є зайва вага, менше звертатимуть уваги. Однак тут буває й інший прихований мотив – насправді не зрадити чоловікові або дружині, особливо якщо такі думки виникають часто, але існує строга внутрішня заборона на зраду.

Поширеною глибинною причиною зайвої ваги є і страх голоду, який переданий нам нашими рідними, котрі пережили війну або голод. Тут відбувалася як психогенетична передача, так і інтроціювання (включення в свій внутрішній світ чужих поглядів і переконань). Чималу роль відіграють установки про те, що злочин – залишати недоїдену їжу, оскільки хтось із членів сім’ї втратив під час війни або голодомору дітей від голоду, або про те, що хтось із родичів вижив тільки тому, що не був худим. Таким чином, в несвідомому дитини формується стійка зв’язка: «зайва вага – захист від смерті».

Ще однією можливою причиною зайвої ваги може бути почуття внутрішньої порожнечі (найчастіше це наслідок витіснення в несвідоме великої кількості негативних емоцій в дитинстві). Тоді їжа буде тим, що наповнює, хоч і на дуже короткий час, і дозволяє притупити неприємне тривожне відчуття.

Нерідко зайва вага служить додатковим корсетом, що надає більше стійкості при порушенні почуття безпеки, або захисною кольчугою, що маскує вразливість, чутливість людини.

Це далеко не повний перелік глибинних психологічних причин зайвої ваги. Вони можуть бути дуже індивідуальними і незвичайними, і часто при психотерапевтичній роботі їх виявляється відразу кілька. Коли з несвідомого йде установка «зайва вага потрібна», людина починає худнути, докладаючи до цього значно менше зусиль, а результат стає стійким”.

Дата публікації: 17.04.2021 img Поділитися