Ви постійно сумніваєтеся у собі, своїх силах та рішеннях? Ви по сто разів на день запитуєте себе “Чи не надто я чутлива (ий) та емоційна (ий)?” Ви завжди вибачаєтесь перед батьками, начальством, партнером? Ви часто думаєте про те, чи ви достатньо хороша дитина, працівник, друг, партнер? Коли ви щось купуєте для дому чи одяг для себе, ви насамперед думаєте, чи сподобається це вашому партнеру? Ви постійно виправдовуєте партнера перед його друзями, рідними, колегами? Ви сумніваєтесь, чи дійсно так казали або робили, адже партнер, що такого не було або все було інакше?
Якщо з вами таке буває, імовірно, ви стали жертвою газлайтингу.
Що таке газлайтинг
Газлайтинг — одна з форм психологічного насильства. Основна його суть полягає в тому, щоб вселити в жертву сумніви щодо власного розуму, закласти відчуття неадекватності свого бачення ситуації та й в цілому реальності навкруги.
Цей термін походить від однойменної п’єси «Газове світло» (Gaslight). За сюжетом, чоловік переконує дружину, що вона сходить з розуму, щоб приховати власні злочини. Він шукає заховані коштовності і вмикає світло на горищі, через що інші лампи в домі світять більш тьмяно. Коли героїня каже про це чоловікові, він наполягає, що їй це здається, переконує, що вона здійснювала вчинки, про які нічого не пам’ятає, ізолює її від інших людей – в результаті героїня вважає, що втрачає розум. Шляхом психологічних маніпуляцій він ставить під сумнів адекватність дружини.
В ситуації газлайтингу завжди є агресор та жертва. На всі доводи, аргументи, претензії, скарги жертви агресор буде переконувати її в неадекватності, істеричності (“Хіба нормально так плакати у такій простій ситуації?”), забудькуватості (“Я не міг такого казати, ти все вигадуєш”), абсолютно ігноруючи при цьому причини такої поведінки, будь-які судження, почуття співрозмовника (жертви). Часто усе починається з “невинних” коментарів типу “Ти неадекватно реагуєш”, “Це був просто жарт”, “Розслабся”.
Газлайтер свідомо та навмисно бреше або спотворює реальні факти, щоб отримати владу над жертвою та можливість маніпулювати нею задля досягнення власних цілей. Він змушує свою жертву сумніватися у тому, що насправді відбувається.
Як зрозуміти, що ви жертва газлайтингу?
- Маніпулятор заперечує факти. Будь-які. Завжди.
- Газлайтер заперечує ваші емоції. Крім того, намагається змінити тему, збити вас з пантелику.
- Газлайтер не бере до уваги вашу думку. Зовсім. Вона просто не має право на існування.
- Усі ваші успіхи та досягнення знецінюють, а недоліки, невдачі та помилки, навпаки — гіперболізують.
- Вас переконують, що ви не можете прийти до певної думки самостійно, вас обов’язково хтось напоумив або збив з пантелику.
- Вам часто натякають на те, що ваша «нездорова забудькуватість» та «зайва збудливість і схвильованість» скоріше за все викликані вашим неадекватним станом.
- Газлайтер полюбляє приписувати свої недоліки жертві. Брехун звинувачує у брехні. Хам — у хамстві.
- Агресор переконує вас в тому, що нікому довіряти не можна, що всі, зрозуміло, крім нього, брешуть.
Найчастіше газлайтер говорить:
- цього не було;
- я такого ніколи не казав (ла);
- це не я, це ти;
- ти це вигадав (ла);
- тобі здалося;
- ти забув (ла), а я пам’ятаю;
- ти все брешеш;
- у тебе, напевно, істерика (депресія і т.ін.), тобі треба лікуватись.
Насправді за газлайтингом ховається дуже сильний сором, і, як наслідок, небажання визнавати власну недосконалість та вклад у виникнення проблеми.
Якщо ви стали жертвою газлайтингу, вихід є — вийти з таких стосунків. В них ніколи не буде місця вам, вашим почуттям та думкам, в них ви завжди будете винні, неадекватні та знецінені.
Чи ставали ви «жертвою» газлайтингу? Як ви впоралися?
Post Views: 36