ЕНЕРГЕТИЧНІ НАПОЇ – МОДНО, АЛЕ НЕБЕЗПЕЧНО!
Реклама цих модних нині напоїв не зникає з екранів телевізорів, а розмаїття просто вражає…
– Енергетичні напої – ті, що містять психостимулювальні речовини. Зазвичай це кофеїн, – розповідає доктор медичних наук Інституту гігієни і медичної екології ім. О. М. Марзєєва Надія ПОЛЬКА. – Найвідоміші з них – кока-кола й пепсі… Свого часу в нас попросили дозволу встановити автомати з цими напоями у школах… Виробники обіцяли реалізовувати колу безплатно, деяким навчальним закладам навіть обіцяли допомогти з ремонтом, придбати спортивне знаряддя… Ми розуміли, що не маємо цього дозволяти, але на яких підставах? Тому разом із педіатрами посіяли ці напої на живильне середовище й стали чекати, коли ж виросте якась мікрофлора. Якщо на соках та воді щось з’являється уже за добу, то на колах і за тиждень нічогісінько не помітили… Це свідчить, що там дуже «хороші» консерванти. Себто якщо дитина питиме колу без міри, то в неї загостриться дисбактеріоз…
Такі напої газовані, а це означає, що вуглекислота сприяє швидкому всмоктуванню і консервантів, і окислювачів, і ароматизаторів, які призводять до подразнення слизової шлунка та кишківника. Заживання газованих напоїв ніби насичує дитину: солодкого попили і їсти не хочуть… Тому в МОЗ заборонили встановлювати такі автомати у шкільних закладах…
Зрозуміло, що рука таки тягнеться купити цей яскравий і популярний продукт… Атож, після нього такий бадьорий… А це тому, що в усіх енергетичних напоях є енергетичний кофеїн.
– Усе залежить від віку людини, стану її здоров’я і типу нервової системи, – каже медик.
– Якщо у малих дозах «енергетики» діють психостимулювально, то у великих спричиняють …депресії…
Себто вони мають тонізувальний ефект, підвищують тиск… Зважаючи на розгул наркоманії, дітям цих напоїв ліпше не вживати…
– Але ж і в чаї є кофеїн… – дивуюся.
– Кофеїн у чаї пов’язаний із тоніном. Він повільніше всмоктується, тому дія кофеїну послаблюється… Так-от, НЕ РЕКОМЕНДУЮТЬ ВЖИВАТИ ЕНЕРГЕТИЧНІ НАПОЇ людям із гіпертонічною хворобою, тим, хто має нервові захворювання, вегетативно-судинні дистонії, старшим людям і дітям до 12 років. Студентам можна хіба під час сесії, до того ж не більш як три банки на добу…
ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО АРОМАТИЗАТОРИ, БАРВНИКИ, КОНСЕРВАНТИ, ПІДСОЛОДЖУВАЧІ, ми запитали у спеціаліста з дитячого харчування МОЗ України Валентини КУЛЬЧИЦЬКОЇ:
– Найчастіше на етикетках зазначено: АРОМАТИЗАТОРИ ідентичні до натуральних або натуральні. Поясню на такому примітивному прикладі: якщо цедра лимона залежалася, то вона втрачає запах, а коли її сконцентрувати, себто закрити в баночці, то вона матиме насиченіший запах… Нині можна концентрувати аромати за високими технологіями… Не секрет, що просту воду пити не вельми хочеться…
Що таке ПІДСОЛОДЖУВАЧІ? Людям, яким не можна зловживати цукром, треба пити напої з підсолоджувачами, що зменшують енергетичну цінність напою. А от здоровим дітям до 7 років заживати їх не рекомендовано.
Загалом малечі до трьох років не давайте газованої води, ліпше сокові напої, які не містять консервантів…
ГАЗОВАНІ НАПОЇ НЕ РЕКОМЕНДОВАНО ПИТИ Й ДОРОСЛИМ. Зокрема, тим, хто має проблеми зі шлунково-кишковим трактом: така вода підвищує кислотність кишкового соку…
Важливо знати: для солодкої газованої води ліпший скляний посуд.