Гормони беруть участь у величезній кількості різноманітних процесів в організмі: обмін речовин, ріст, фертильність, сексуальне бажання, апетит тощо. Тому важливо, щоб їхня кількість відповідала нормі. Гормональний дисбаланс призводить не тільки до неприємних симптомів, а й серйозних захворювань.
Від гормонального фону залежить наш настрій, вага, самопочуття. Якщо гормонів в організмі виробляється замало або надто багато, це призводить до порушення роботи органів і систем, небажаних наслідків, які погіршують життя.
Зрозуміти, що в організмі все гаразд з гормонами, іноді досить непросто. Для цього існують спеціальні аналізи. Однак є низка симптомів та ознак, які можуть свідчити про гормональні порушення, гормональний дисбаланс.
Гормональний дисбаланс: симптоми
- Акне. Часто прищі з’являються у жінок перед менструацією. Причина цього – гормональні зміни, які відбуваються в організмі. Але якщо акне не залежить від циклу, ймовірно, в організмі є порушення гормонів андрогенів. Вони стимулюють вироблення шкірного жиру, який у поєднанні з забитими порами, сприяє появі прищів.
- Порушення сну. Перед менструацією у жінок знижується рівень гормону прогестерону. Внаслідок цього можливі порушення сну: складніше заснути. Прогестерон має властивість розслаблювати організм, а коли його недостатньо – ми погано спимо, відчуваємо тривогу і стрес.
- Постійне відчуття голоду. Через нього жінкам іноді так важко схуднути: вони весь час почуваються голодними. Причиною цього може бути гормональний дисбаланс в організмі. При порушеннях сну підвищується рівень гормону греліну, який відповідає за відчуття голоду, і знижується рівень лептину, який регулює апетит. Тому якщо хочете схуднути – достатньо спіть.
- Перепади настрою та депресія. У більшості жінок перед менструацією, під вагітності і менопаузи бувають часті перепади настрою. Це також зумовлено гормональними змінами в організмі. У цей час зростає ризик розвитку депресії та інших негативних емоцій.
- Головний біль. У певний час менструального циклу жінки частіше скаржаться на головний біль. У цьому також винні гормони. Якщо ви відчуваєте біль надто часто – зверніться до лікаря, адже необхідно з’ясувати причину.
- Вагінальна сухість. Також є ознакою гормонального дисбалансу, зменшення рівня гормону естрогену. Зазвичай це трапляється під час менопаузи. Йдеться не тільки про неприємні відчуття. Це ще й підвищення ризику вагінальних інфекцій та неприємні відчуття під час інтимної близькості.
- Проблеми з травленням. Кортизол, так званий гормон стресу, може сприяти розвитку запалення органів травлення, болю, появі закрепів. А у пацієнтів із синдромом подразненого кишківника спостерігається також аномальний рівень серотоніну.
- Постійна втома може бути пов’язана з нестачею гормонів щитоподібної залози – гіпотиреозом. Він також супроводжується різким збільшенням ваги, адже в організмі порушується обмін речовин, за який відповідають гормони.
- Зміни у молочних залозах. Здоров’я грудей сильно залежить від гормонів. Наприклад, підвищений рівень естрогенів призводить до збільшення чутливості грудей, у результаті навіть звичайний дотик може виявитися неприємним та болючим. Також гормональні порушення сприяють утворенню ущільнень у молочних залозах: міом, кіст чи пухлин.
- Щитовидка “барахлить”: які симптоми свідчать про порушення гормонів
Post Views: 46