Перші дзвіночки діабету: якщо відчуваєте спрагу – перевірте “цукор”!

Через невгамовну спрагу — яскравий симптом цієї недуги, її називали колись “водяним раком”. Якщо і ви відчуваєте, що постійно хочете пити, або часто п'є дитина - час здати кров "на цукор"! А також зверніть увагу на інші симптоми цукрового діабету...
Колись хворих на цукровий діабет лікували то голодом, то цукром, але кінець був незмінно фатальним. Лише на початку XX століття медики помітили зв’язок між цією хворобою і дефіцитом гормону інсуліну, який виділяє підшлункова залоза.
Канадський лікар Бантинг зумів виділити інсулін з підшлункової залози собаки і ввести його 14-річному хлопчику. Це була перша дитина, врятована від “солодкої смерті”. З того часу цукровий діабет (таку назву отримала ця недуга) навчилися лікувати, але й хвороба набрала нечуваних обертів.
Зараз в Україні — понад мільйон хворих на цукровий діабет. Хвороба стала в один ряд з раком, артеріальною гіпертензією, туберкульозом і, на нещастя, сягає масштабів епідемії.
Про це захворювання розповідає ендокринолог Галина ЗЕЛИК. 
— Кажуть, цукровий діабет вже сягає рівня епідемії. Невже це правда?
— На жаль, так. За даними ВООЗ у всьому світі зареєстровано близько 300 млн хворих на цукровий діабет. Більше того, захворюваність щорічно збільшується у всіх країнах на 5-7%.
Лише в Україні хворих на цукровий діабет нараховується 1 млн 380 тисяч.
— Як розпізнати діабет і чи можна запобігти його виникненню? 
— Цукровий діабет — це фактично порушення обміну речовин в організмі через відсутність чи неправильну дію інсуліну — гормону, який виробляється у підшлунковій залозі спеціальними клітинами та відповідає за перехід глюкози із крові в середину клітин організму. При відсутності або зниженні його концентрації наступає підвищення цукру в крові, що призводить до виникнення захворювання.
Першими ознаками захворювання є сухість у роті, спрага, свербіж шкіри, можливе посилене сечовиділення, особливо вночі, поручення зору, зменшення маси тіла. Також діабет провокує швидку втомлюваність, з’являється затерпання пальців рук та ніг, погіршується статева функція у чоловіків. Діабет уражає всі органи й системи. Відбувається постійне підвищення рівня цукру в крові, що спричиняє звуження та закупорку найдрібніших судин та капілярів, ураження зазнає нервова система.
На цьому тлі починаються проблеми з очима, нирками та ногами. Також при діабеті може виникати біль та відчуття печіння в ногах. Через зменшення чутливості стоп людина не відчуває холоду чи навіть, коли в підошву потрапляє скалка. А це дуже небезпечно, бо можуть відбутися трофічні зміни шкіри. На стопах можуть утворюватися натоптні, мозолі, рани, що погано гояться. Раджу особливо уважно стежити батькам за своїми дітьми, за їх звичками. Наприклад, якщо дитина багато п’є або не може й дня прожити без солодощів, варто пройти обстеження.
— Невже кожен може захворіти на діабет. І хто у групі ризику найперше? 
— До групи ризику найперше потрапляють особи з генетичною схильністю до діабету, ті, кому за 40, особливо, хто має надмірну вагу, виражений атеросклероз, гіпертонічну хворобу. У групі ризику і люди, що пережили інфаркт міокарда, з хронічними захворюваннями печінки, підшлункової залози, нирок, з облітеруючим атеросклерозом судин нижніх кінцівок.
Узагалі, треба зізнатися, нам слід змінити культуру споживання їжі. Проблему створюють часті перекуси за робочим столом, звичка швидко споживати їжу. Це спричиняє порушення балансу між виробітком гормонів, що відповідають за відчуття голоду й насичення. У результаті пришвидшеного та надмірного їх продукування людина починає дедалі частіше відчувати голод, як наслідок — збільшення порцій.
Ще одна українська біда — пристрасть до жирної та смаженої їжі з великою кількістю соусів, майонезу. Додайте ще гіподинамію — і от вам ожиріння, що є прямим шляхом до діабету. Це велика проблема — протягом року в середньому про розвиток недуги дізнається близько ста тисяч співвітчизників.
— Порадьте, як запобігти виникненню діабету?
— Насамперед, стежте за тим, як ви харчуєтеся: їсти треба 5-6 разів на день малими порціями. Не поспішайте, добре пережовуйте їжу. Відмовтеся від жирного, солодощів, обмежте споживання борошняних виробів. І не забувайте про фізкультуру, приділяйте бодай 15 хвилин на день фізичним вправам.
Раджу також вираховувати індекс маси тіла: вагу в кілограмах слід поділити на зріст у квадраті. Нормою є показник від 18 до 25. Якщо отримали 25-29,9 — у вас надмірна вага, 30-35 — свідчить про ожиріння першого ступеня.
Також добре було б бодай раз на рік перевіряти рівень цукру в крові. І, звичайно, при появі ознак захворювання негайно слід звернутися до лікувального закладу для визначення вмісту цукру в крові. Так ви подбаєте про своє здоров’я. Пам’ятайте, сліпота, інфаркт міокарда, церебральний інсульт, гангрена нижніх кінцівок — результат невчасно виявленого діабету або безсимптомного його перебігу. Норма вмісту цукру в крові — 3,5-5,5 ммоль/л.
Інна Бігун

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook