Усі, хто має присадибну ділянку і бодай одне плодове або листяне дерево на ній, з жахом думають про опале листя. І не така велика проблема його згрібати, як те – куди подіти. Спалювати – не варіант: це шкодить здоров’ю. Та й на штраф можна нарватися, якщо сусіди поскаржаться на дим у поліцію. Вивозити – затратно, по часу і фінансах. Куди ж подіти опале листя?
Рішення є, причому їх кілька. Прочитавши цю публікацію, ви не тільки перестанете нарікати на опале листя, а й з нетерпінням чекатимете листопада. Бо листя – це суперсировина для господаря!
Ідеальний компост
Компост з опалого листя можна робити як у ямі, так і в ящику (він має бути з отворами для вентиляції). Орієнтовний розмір 0,5Х0,5Х1,5м. Сюди потрібно викладати опале листя, пересипаючи його землею або торфом із додаванням вапна. Залийте все це гнойовою або звичайною водою, накрити зверху шаром землі завтовшки 10-20 см. Щомісяця листя треба ворушити, перемішувати, поливати, підтримуючи вологе середовище. У компостну ями також можна килати скошену траву, бадилля (але тільки від здорових рослин!), бур’яни (але тільки без насіння!), гній, лушпиння картоплі та інших овочів і фруктів, харчові відходи. Виготовлене таким чином добриво вносять у ґрунт за тими ж нормами, що і гній.
- Кладете у скриню відходи, а дістаєте золото, або Рецепт правильного компосту
Листя у ролі мульчі
Опалим листям восени доцільно застелити землю під кущами малини, смородини, порічки, аґрусу, а також під деревами і трояндами. Застеліть тонким шаром грядки з полуницею. Розкладіть опале листя на грядках і стежках між ними. Таке природне органічне добриво зберігає вологу, стримує ріст бур’янів, значно підвищує врожай, перешкоджає вимиванню з ґрунту мінералів. Навесні перепріле листя зберіть граблями або закладіть в ґрунт при перекопуванні.
Добриво для дерев
Щоб плодові дерева краще плодоносили, як добриво для них можна використати опале листя. Для цього потрібно обкопати дерево (радіусом приблизно 60 см), обережно зняти шар ґрунту (до 20 см), щоб не зачепити коріння. Додати опале з цього дерева листя, 2 скл. курячого посліду, перемішати, викласти навколо дерева, полити. Через два-три дні все засипати ґрунтом. Таким способом можна удобрювати землю під яблунею, грушею, абрикосом, сливою, волоським горіхом та іншими фруктовими деревами. Таким чином, всі дерева у саду самі себе підживлюють.
Укривний матеріал для багаторічників
Сухим листям укрийте на зиму троянди, гортензії, хризантеми та інші теплолюбні багаторічні рослини. Також опалим листям можна замульчувати ґрунт біля контейнерних культур. Ковдра з листя сподобається і цибулинним квітам.
Основа для теплих і високих грядок
Щоб навесні отримати урожай якомога раніше, опале листя помістіть до країв у заздалегідь підготовлені траншеї, а викопаний ґрунт залиште біля майбутніх теплих грядок до весни. На листя покладіть подрібнену траву та інші зелені залишки і полийте траншеї водою (якщо осінь дощова, буде достатньо природного зволоження). Навесні на осіле листя насипте землю, після чого укрийте грядки нетканим матеріалом. Коли вони “зігріються”, посадіть туди розсаду. За такою ж схемою використовуйте опале листя для наповнення високих грядок. Навесні перепріле листя буде виділяти в ґрунтосуміш тепло і створить оптимальні умови для росту городніх культур.
Для створення грядки-ями для компосту (це 2 в 1) потрібно викопати яму розміром 1Х1Х1,5 м (розмір обирайте залежно від того, скільки листяних дерев у вас росте), загребти у яму все листя, залити водою, утрамбувати і засипати шаром ґрунту товщиною 20-30 см. Навесні на цьому місці можна посадити огірки, гарбузи та інші овочі. А після збору врожаю восени викопати і розкидати на городі перепріле листя – це чудове добриво для картоплі і дерев. Яму засипати ґрунтом, а частину її вмісту можна залишити на наступний рік. Робити так можна кожен рік.
-
П’ять причин НЕ палити опале листя, суху траву, бадилля та гілки