як підготувати саджанці молоді дерева до зими

Як підготувати молоді дерева (саджанці) до зими: утеплення стовбура, коріння, захист від гризунів

Молоді плодові дерева (саджанці) дуже важливо підготувати до зими, захистити від можливих морозів, зимового сонця та гризунів. Це потрібно зробити не лише у рік посадки, а й наступні 5 років, а колоновидні і теплолюбні сорти - щороку.

Останніми роками зими досить теплі, але природа з вибриками: на кілька днів може різко впасти температура, після дощу – вдарить мороз або ще які сюрпризи. Якщо для дорослих дерев це не зашкодить, то молоді може пошкодити, а то і знищити. Особливо небезпечні мінусові температури та зледеніння для не районованих рослин. Тому важливо знати, як підготувати молоді дерева (саджанці) до зими, як додатково захистити від можливих морозів, зимового сонця та гризунів. Захищати молоді дерева потрібно не лише у рік посадки, а й щороку наступні 5 років поспіль, а колоновидні і теплолюбні – щороку.

П’ять причин захищати молоді дерева

  1. Усі плодові дерева страждають від різких перепадів температури. А зими зараз украй нестабільні, часто безсніжні, з різким пониженням і ростом температури. Тому деревця потребують додаткового захисту від морозів, від висихання внаслідок льодяного вітру, від ожеледиці.
  2. Від того, чи сприятливі умови зростання молодого дерева, залежить його плодоношення і стійкість до захворювань у майбутньому.
  3. Ризик втратити молоде дерево залежить значною мірою і від сорту: є сорти стійкі до морозів, але чутливі до перепадів температури, є недостатньо морозостійкі тощо. Особливо вразливі колоновидні дерева, екзотичні дерева, які рідко ростуть у вашій місцевості. Якого захистуна зиму потребує саджанець, треба обов’язково з’ясувати при його купівлі, інакше дерево може не перезимувати.
  4. Від обмороження може потерпати не тільки стовбур та гілки, а й корінь. Тому на зиму утеплюють і пристовбурове коло.
  5. Взимку гризуни (миші та зайці) люблять ласувати корою молодих дерев. Від цього саджанці не тільки хворіють, а й можуть загинути.

як підготувати молоді дерева до зими

Коли вкривати молоді дерева на зиму

Не поспішайте “кутати” саджанці. Укриття потрібно робити тоді, коли надворі будуть стійкі приморозки (до -5 ОС). До зими деревця треба підготувати.

  • До початку осені треба припинити підживлювати саджанці. Останнім вноситься “осіннє” добриво – калійно-фосфорне.
  • У вересні рідше і менш рясно поливати. А всередині осені полити дуже щедро, щоб насичити рослину вологою перед зимівлею.
  • Ґрунт у пристовбурових колах треба перекопати і розпушити. Листя і падалицю довкола дерев треба прибирати вчасно, інакше там будуть розмножуватися шкідники.
  • За потреби слід зробити санітарну обрізку, очистити та обробити кору.

як захистити стовбури дерев

Як захистити стовбур і крону від морозів та гризунів

Молоді деревця потребують особливого захисту від морозів, льодяного вітру, який висушує дерево, від гризунів. Насамперед слід зробити для саджанця опору, щоб він не постраждав від сильного вітру. Щоб гілки не обламалися під вагою снігу, їх краще стягнути м’якою мотузкою.

Стовбур обгорнути укривним матеріалом: смужками агроволокна, мішковини, бинтом, згодяться м’які будівельні матеріали (поролон, ізоляція, підстилка під ламінат), бадилля кукурудзи, папір, картон, гілки хвойних дерев тощо. Товстішим матеріалом можна обгорнути один раз, тоншим зробити 2-3 шари.

Важливо, щоб укривний матеріал добре пропускав повітря. Харчова плівка, поліетилен і пластикові пляшки не підходять – саджанці можуть запріти і загинути.

Для захисту від гризунів стовбур поверх укривного матеріалу слід обгорнути сіткою, гілками хвойних або колючих дерев. Для захисту від мишей у пристовбурових колах треба підсипати і втоптувати сніг

як захистити коріння дерев від морозів

Як утеплити коріння

Утеплити на зиму потрібно все пристовбурове коло (приблизно 1 м навколо стовбура). Для цього всю поверхню грунту треба покрити мульчею, шаром 10-20 см. Мульча повинна бути повітропроникною і безпечно для дерева. Підійде компост, торф, хвоя, бадилля. Створювати шар мульчі краще поступово: від похолодання до початку стабільних мінусових температур. Взимку на пристовбурові кола рекомендовано підкидати сніг, втоптуючи його.

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook