Майстер-клас Сад

Догляд за садом навесні і влітку: як захистити рослини від шкідників та хвороб

З настанням весни наші погляди тягнуться до природи, яка пробуджується від тривалого сну. Так і хочеться швидше зайнятися підготовкою саду до такого довгоочікуваного періоду плодоношення. Якщо правильно проводити всі етапи, чітко слідувати всім інструкціям – результат не змусить себе довго чекати.

Потрібно уважно оглянути плодовий сад, щоб визначити ступінь пошкоджень після затяжних холодів, а потім зайнятися видаленням пошкоджених гілок, безпосередньою обробкою дерев і чагарників. Але для чого потрібно проводити весняну обробку саду? Які етапи включає цей процес, і які засоби будуть найбільш ефективними в боротьбі з шкідниками і хворобами?

Для чого і коли найкраще проводити обробку саду

Багато хто з нас хочуть вживати в їжу тільки свіжі, натуральні ягоди і фрукти. Для цього ми готові непосильно працювати на своїх грядках, щоб власноруч виростити високоякісний урожай. Але, на жаль, останнім часом любителів-дачників все більше дошкуляють різні паразити і хвороби, які плодяться і розвиваються в геометричній прогресії.

Для боротьби з ними необхідно застосовувати хімічну і органічну обробку весняного саду. Від навичок і ступеня професійності садівників залежить безпосередньо чи зможе вироблений догляд зберегти і примножити урожай плодів саду. Тільки ці дії бажано проводити регулярно і своєчасно. Необхідно починати відразу ж після відступу холодів і продовжувати під час цвітіння і зав’язування плодів.

Етапи обробки саду від шкідників і хвороб

Досвідчені садівники рекомендують займатися обробкою саду вранці до 10 годин, або ввечері, після шести, щоб весняне сонце не зашкодило листю. Поділяють весь процес весняного догляду на такі етапи:

 • ранньою весною;
 • до розпускання бруньок на деревах і кущах;
 • до і після процесу цвітіння;
 • під час появи зав’язі на плоди.

Тепер докладно розглянемо, як обробка саду впливає на паразитів, протікання хвороб, а також вивчимо, як проводити її етапи правильно.

Догляд саду ранньою весною

Побілка стовбурів дерев проводиться перед настанням холодів, тобто восени. Вона допоможе уникнути нападів гризунів і збереже кору цілісною, не давши їй потріскатися від морозного вітру. Навесні вона тільки перевіряється після зимівлі і поправляється, якщо це необхідно. Однак, якщо раніше ви не знали про необхідність обробки, початок догляду за деревами і кущами починається ще ранньою весною, до того як почали розпускатися бруньки. Коли сніг розтане, садівники починають прибирати околиці дачної ділянки, знімають утеплювачі, видаляють відмерлі гілки. Потім приступають до весняної обробки від докучливих комах.

Насамперед, очищають стовбури дерев від всіляких грибків, потім обробляють кору вапняним розчином. Його готують таким чином:

 • 2 кг вапна або вапняної пасти розводять в 10 л води;
 • додають в отриману рідину 1 кг глини і 300-350 г мідного купоросу (це значно посилить захисний ефект);
 • ретельно вимішують;
 • отриманим розчином обробляють стовбури і підстави гілок.

Проводять цю процедуру, щоб випалити яйця і личинки комах, які залишилися на корі і в тріщинах після зими.

Існують також сучасні, трохи дорожчі, але з більшою ефективністю засоби, якими набагато легше і швидше побілити дерево, щоб захистити його від нападів комах і гризунів. Крім того, до їх складу входять фунгіциди, які захистять від більшості хвороб.

Ще одним ефективним засобом у боротьбі з шкідниками вважається солярка (дизельне паливо, яке можна купити на будь-якій заправці). Рівномірно обприскавши нею насадження, ви створите захисну маслянисту плівку і тим самим позбавите всі зерняткові і кісточкові рослини від докучливих комах. Їх личинки і яйця задихнуться під кулею солярки (протягом 2-3 годин) і не нашкодять цвітоносам листю.

Комахи – шкідники саду та городу. Часниковий екстракт – надійний спосіб від них позбутися.

Щоб захистити сад від попелиці, мідянки, іржі, варто збризнути їх настоянкою з часнику. Вона готується досить просто:

 • півкілограма часнику подрібнюють, розводять в 3-5 л води;
 • проціджують і віджимають гущу;
 • ще раз вимочують у воді;
 • отримані розчини пропускають через сито;
 • змішують і доливають водою до 10 л.

Цей часниковий екстракт віджене шкідників. Існують і інші настоянки, трав’янисті відвари, з допомогою яких можна спробувати вберегти свій сад. Але гарантії, що вони будуть більш ефективними, ніж хімічні засоби, немає.

Порядок обприскування

Обробляти дерева і кущі необхідно з «голови до ніг». Тобто спочатку обприскуються крони, потім гілки, а вже в останню чергу стовбур і грунт навколо нього.

Час та умови проведення робіт

Оптимальним часом для проведення садових робіт даного виду вважається ранок. Найкраще підходить суха, безвітряна погода без явних ознак підвищення вологості повітря. Тоді розчин миттєво вбереться, швидко подіє і не завдасть шкоди листя і суцвіть.

Розрахунок кількості розчину

Щоб препарати діяли ефективно, але не шкодили рослинам, потрібно правильно розрахувати їх витрати. Зрозуміло, в інструкціях вказується, як потрібно їх розводити, а подібний розрахунок тільки допоможе визначити, яку їх кількість необхідно закупити.

Отже: на одне молоде дерево витрачається приблизно 1,5 л розчину, а на доросле – 5,5 л; на кущі йде від 0,6 до 1,5 л рідини залежно від габаритів крон.

Інвентар для обробки саду, догляд за ним та правила безпеки при проведенні весняних робіт.

Для зручності обробки дерев використовують:

 • Обприскувач. Це найефективніший спосіб провести швидку і економну обробку саду. На ринку представлені різноманітні моделі обприскувачів, їх вибір залежить від ємності бака, потужності і витрати рідини в хвилину;
 • Побілочна кисть. Її можна використовувати як для побілки стовбурів, так і для описування. Тільки слід врахувати, що витрата розчину буде далеко не економною;
 • Електричні насоси. Трудомісткий, але надійний, перевірений спосіб;
 • Пластиковий обприскувач. Його можна виготовити самостійно з звичайної пляшки, прикрутивши до шийки скидач (купити в квітковому магазині). Таким міні-агрегатом зручно здійснювати догляд за низькорослими рослинами.

Весь перерахований вище інвентар після закінчення того чи іншого етапу обробки повинен бути ретельно вимитий, просушений і провітрений. Важливо не забувати про правильне зберігання інструменту і його обробці на зиму.

Правила безпеки при обробці саду від шкідників і хвороб.

Щоб вберегти шкіру та внутрішні органи від небажаного потрапляння хімічних засобів або їх випарів, слід дуже точно дотримуватися всіх правил безпеки.

 1. Уважно вивчайте написи на упаковках препаратів, у яких виробники чітко вказують, до якої групи відноситься даний засіб і які заходи безпеки потрібно дотримуватися при роботі з ним.
 2. Закривайте дихальні шляхи респіратором або марлевою пов’язкою, а очі ховайте під окуляри. Цими діями ви неодмінно захистите органи дихання від шкідливих випарів і алергічних реакцій.
 3. Обов’язково надягайте захисний костюм, рукавиці. Це вбереже тіло від хімічних опіків.

Підсумок

Обробка саду від шкідників і хвороб – справа марудна, трудомістка і витратна, але воно того варто. Якщо правильно проводити всі етапи, чітко слідувати всім інструкціям, дотримуватись всіх правил – результат не змусить себе довго чекати. Усі ваші труди незабаром будуть винагороджені якісним урожаєм.

Джерело

Дата публікації: 09.05.2019 img Поділитися