Здоров'я та краса Сам собі лікар

П’ять причин НЕ палити опале листя, суху траву, бадилля та гілки

Традиційно у жовтні господарі наводять лад на присадибних ділянках і городах, прибирають сміття та опале листя, часто його спалюють. Чим спалювання шкодить здоров’ю і ґрунту, куди поскаржитися, якщо сусіди щось палять, і який штраф за це передбачено?

  1. Спалювання листя та трави шкідливе для вашого здоров’я. Під час горіння у навколишнє середовище викидаються речовини, які шкодять органам дихання. При спалюванні сухих рослинних решток разом із димом у повітря, а потім й у легені людини, потрапляють важкі метали, окисиди азоту та найрізноманітніші канцерогенні сполуки. Під час тління листя виділяється бензопірен, що здатний викликати у людини ракові захворювання. При спалюванні листя виділяється одна з найбільш токсичних синтетичних сполук – діоксин. На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні рослинності. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яку люди рясно рятують від колорадського жука.
  2. Спалювання листя та сухої трави для підживлення ґрунту – це міф. Коли спалюється сухостій, то гине вся мікрофлора, що зазвичай бере участь у важливих біологічних процесах, гинуть корисні комахи та мікроорганізми, які підвищують родючість ґрунту. Земляний родючий покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5-6 років. Спалювання трави і рослинних залишків збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази.
  3. Спалювання трави шкодить природі. Гинуть не тільки мікроорганізми, але й знищуються гнізда птахів. Від сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайці, їжаки, плазуни, земноводні. Спалювання сухої рослинності часто призводить до займання торфовищ і лісових насаджень, зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків, погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.
  4. Спалювання листя та сухої трави поза законом. Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в чистоті, а спалювання всіх видів відходів на цій території забороняється, у тому числі сухе листя, траву і гілки.
  5. За спалювання сухої рослинності або її залишків доведеться заплатити штраф. Згідно зі статтею 77(1) Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах  тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 грн до 6120 грн). За спалювання відходів і залишків сухої рослинності за статтею 82 КУпАП штраф для громадян від 340 грн до 1360 грн; для посадових осіб від 850 грн до 1700 грн.

Що можна зробити з опалого листя: 20 фото-ідей

Дихати димом мало кому приємно, тому єдиний вихід – не палити листя та траву. Кожен з нас має законне право на безпечне для життя і здоров’я навколишнє середовище, що гарантує стаття 50 Конституції України. Тому не паліть рослинні рештки! А якщо ви бачите, що спалюють листя – телефонуйте до Нацполіції. Патрульні зобов’язані відреагувати на виклик, виїхати і зафіксувати порушення, склавши протокол. А далі – справа за адмінкомісією, яка ухвалює рішення про штраф.

 

Дата публікації: 08.10.2021 img Поділитися