Звіробій лікує 80 хвороб

Звіробій - одна з тих рослин, яка відома своїми цілющими властивостями в усьому світі. З неї виготовляють безліч ліків проти хвороб серця, шлунка, печінки, від безсоння, депресії та зайвої ваги. Загалом ця рослина лікує понад 80 хвороб. А можна просто назбирати звіробою і пити лікувальний чай, приготувати сироп, олію або спиртову настоянку!

Звіробій має седативну дію, антисептичну, в’яжучу, протизапальну, судинорозширювальну та інші. Рослина містить 15 активних сполук, завдяки чому має широку лікувальну дію.  У традиційній медицині звіробій вживають внутрішньо і зовнішньо для лікування більше 80 захворювань, від хвороб печінки і шлунка до хвороб дихальної системи.

Лікує депресію і порушення сну

Звіробій ефективний при лікуванні захворювань нервової системи. Наприклад, настій дуже добре впливає на людей, які страждають депресією. Ефект видно після перших трьох тижнів лікування. З лікувальною метою потрібно протягом дня випивати 2 склянки настою. Курс лікування – 2-3 місці.

Спиртова настоянка звіробою лікує втому, безсоння, неспокійний сон, депресію. Приймають по 15 крапель тричі на день, додавши їх у чай. Лікування триває мінімум 21 день. Воно також запобігає збільшенню ваги тіла, пов’язане з емоційними хвилюваннями.


Допомагає схуднути

Стреси і хвилювання часто призводять до того, що люди переїдають і починають набирати зайву вагу. У такому разі також допомагає звіробій. Потрібно 4 ст. ложки звіробою настояти в 1 л води протягом восьми годин, процідити і відставити. Проціджений жмих прокип’ятити в 0,5 л води протягом 5 хв і після охолодження віджати. Відвар і настій змішати. Випивати склянку суміші за 30 хв до їди. Після 1 місяця лікування треба зробити 1 місяць перерви.


Оздоровлює печінку

Звіробій має антисептичні і протизапальні властивості, тому його вживають при захворюваннях печінки: проти гострого і хронічного гепатиту, цирозу, дегенерації клітин печінки, дискінезії жовчовивідних шляхів. Слід приймати по 10 крапель настоянки тричі на день протягом 21 дня. Лікування настоянкою має також супроводжуватися щоденним питтям чаю зі звіробою.


Звіробій – для шлунку

Звіробій вживають при гастриті з підвищеною кислотністю, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, при спазмах шлунка, глистах і відсутності апетиту. У таких випадках рекомендується пити чай із звіробою три рази в день.


Лікує серцево-судинні захворювання, артрит і варикоз

Звіробій високо ефективний при лікуванні серцево-судинних захворювань, у тому числі гіпертонічної хвороби, артриту, варикозного розширення вен. Пити по пів склянки чаю звіробою три рази в день протягом одного місяця.

Кому не варто вживати звіробій

Вживання засобів із звіробою протипоказане людям, які приймають синтетичні лікарські засоби від депресії, безсоння, тривоги, епілепсії і проти ВІЛ інфекції.

Звіробій може викликати таку побічну дію, як-то надмірна чутливість до сонячного світла. тому якщо почнете приймати звіробій, краще утриматися від засмагання і перебування на сонці. Інакше можуть з’явитися почервоніння, свербіж, набряки.

Як готувати ліки зі звіробою

  • Сироп звіробою (тонізує нервову систему, регулює виділення жовчі): 250 мл концентрованого настою (2 ст. ложки квітів залити 250 мл окропу, настоювати 10 хв) змішати з цукровим сиропом (переварити з 400 г цукру і 250 мл води). Сироп звіробою вживати протягом тижня по 1 ст. ложці 4 рази на день).
  • Спиртовий настій звіробою для проблемної шкіри. 1 ст. ложку сухого звіробою залити 0,5 скл. горілки, герметично закрити. Настоювати 1 тиждень у темному місці. Процідити.
  • Водний настій звіробою (дуже ефективний засіб при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, має сечогінну, болезаспокійливу, жовчогінну, протизапальну та антимікробну дію). 2 ст. ложки трави заварити 2 скл. окропу, настояти 2 год, приймати 1/3 скл. 3 рази на день до їди.
  • Олія звіробою (проти хвороб шлунка). Свіжу траву порізати, залити оливковою олією (до консистенція каші) і варити 6 год. Процідити, зберігати в прохолодному місці, але не в холодильнику! Приймати по 2 ст. ложки за 30 хв до їди.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook