судома

Магній не рятує від судом: що насправді допомагає?

Ви теж чули пораду "попити магній" від судом? Якщо так, то вам варто знати, що це не діє. Однак у деяких інших випадках магній досить ефективний, особливо для жінок.

Коли хапає судома, раптовий біль у м’язах, пов’язаний зі спазмом, дуже часто можна почути пораду: мабуть, тобі бракує магнію. Тим часом дослідження показали, що він практично не впливає на цю недугу. Магній ефективний в інших випадках. 

Що таке судоми (м’язові спазми) і як вони виникають?

Скорочення м’яза – це зміна довжини або напруження м’яза, яка механічно діє на місця прикріплення м’яза або орган, оточений круговим м’язом. Сильний спазм м’язів – дуже неприємний стан. Також судоми можуть бути тривалими і мати погані наслідки. Зазвичай вони виникають в результаті надмірного м’язового навантаження, зневоднення, дефіциту певних поживних речовин або втоми. Судоми також можуть бути викликані певними захворюваннями, наприклад, порушенням кровообігу, гіпотиреозом або нирковою недостатністю.

Втомилися від нічних судом? Перевірте серце

Магній не допомагає від судом, стверджують вчені

Магній є одним із мінералів, необхідних людському тілу для передачі нейронів і скорочення м’язів, імовірно корисний для здоров’я опорно-рухового апарату, а харчові добавки з магнієм продаються без рецепта і рекомендуються як засіб для профілактики м’язових спазмів, судом.

Однак наукові дослідження говорять зовсім про інше.Експериментальні дослідження показують, що введення магнію може збільшити поглинання глюкози та обмежити накопичення лактату в скелетних м’язах, таким чином покращуючи виконання вправ, жодного позитивного впливу на зменшення судом не було зафіксовано під час додаткового вживання магнію: ні у вигляді пігулок, ні ін’єкційно.

Хоча магній не допомагає від судом, він все одно є одним із найцінніших елементів. Він зміцнює імунітет, знімає наслідки стресу, допомагає заснути – тому його користь незаперечна.

Під час досліджень, проведених Cochrane Rehabilitation, учені вели спостереження за 735 пацієнтами. Їхньою метою було дослідити ефективність і безпеку добавок магнію у людей зі спазмами скелетних м’язів. Результати були несподіваними. Дослідження показали, що ні пероральний (100-520 мг елементарного магнію на день), ні внутрішньовенний (5 днів послідовних 4-годинних внутрішньовенних інфузій 250 мл 5% розчину декстрози у воді з 20 ммоль сульфату магнію, що відповідає 486 мг елементарного магнію) добавка магнію порівняно з плацебо значно не зменшує частоту чи інтенсивність судом, а також не запобігає їх виникненню.

У вчених немає єдиної думки щодо механізму утворення судом, але вони найближчі до гіпотези про те, що спазми виникають в результаті нейрогенних розладів. Це не змінює того факту, що чіткий висновок дослідження полягає в тому, що магній не має істотного впливу на частоту судом, їхню тривалість або інтенсивність. При судомах магній не ефективніший за плацебо.

Чотири захворювання, при яких магній ефективний

Хоча це не допоможе від судом, магній є надзвичайно важливим інгредієнтом у нашому раціоні, тому не слід від нього повністю відмовлятися. Він бере участь у більш ніж 300 процесах, що відбуваються в нашому організмі, і його дефіцит буде відчуватися дуже швидко.

Добавки магнію можуть допомогти в цих чотирьох ситуаціях:

  • Порушення сну – дія магнію ретельно вивчена. Магній регулює рівень мелатоніну в організмі, тому позитивно впливає на покращення якості сну та полегшує засипання.
  • Втома і стрес – магній бере участь у збудливості нервових клітин нашого організму, знижуючи їх гіперактивність, тому має заспокійливу дію. Це допомагає зменшити тривожність і депресію, тим самим підвищуючи нашу стійкість до тривожності.
  • Передменструальна напруга (ПМС) – дослідження показують, що магній може мати позитивний вплив на деякі симптоми, пов’язані з передменструальною напругою, такі як зменшення набряку, чутливості грудей, болю в животі та перепадів настрою.
  • Проблеми з серцем – магній має вирішальне значення для правильного функціонування кровоносної системи. Він знижує збудливість і провідність серця, таким чином дозволяючи йому краще насичуватися киснем, регулює частоту серцевих скорочень, знижує ризик ішемії, бере участь у регуляції артеріального тиску і зміцнює кровоносні судини, що сприяє набагато більш ефективній роботі серця.

Що допомагає від судом?

Є кілька методів або дій, які можуть допомогти у разі судоми. До них належать:

  • Розтягування. Дослідження показують, що найбільш поширеною групою, яка бореться з судомами, є спортсмени, тому розтяжка та правильна розминка зменшують кількість випадків, коли судома зводить ногу або руку. Хороший спосіб при виникненні м’язового спазму – використовувати валик і масажувати м’яз.
  • Сольова добавка. Вчені вказали, що найкращий спосіб впоратися з судомами – це додати сіль у свій раціон. Дослідження, проведене майже століття тому, показало, що прийом таблеток солі всередину або вживання підсоленої води допомагає запобігти судомам. Спортсменам після важких фізичних навантажень рекомендується вживати після тренування їжу, що містить сіль.
  • Адекватна гідратація та електроліти також є хорошими методами, які можуть зменшити кількість судом.

Незважаючи на такий стрімкий прогрес медицини, судоми та їх патогенез до кінця не вивчені, тому, якщо ви часто з ними боретеся, пам’ятайте, що не варто недооцінювати цей симптом, оскільки він може бути викликаний більш серйозним захворюванням. Завжди варто шукати причину, а не зосереджуватися лише на лікуванні симптомів, яке, як бачите, часто буває неадекватним і неефективним.

За матеріалами

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook