Здоров'я та краса Консультація лікаря

Синдром сухого ока або комп’ютерний синдром

Коли людина кермує автомобілем або дивиться на монітор, вона кліпає очима у 10–15 разів рідше, ніж у повсякденному житті.

Вам доводиться багато часу проводити за комп’ютером або за кермом? Ви вживаєте ліки для зниження артеріального тиску або контрацептиви? Маєте захворювання щитоподібної залози або артрит? І відчуваєте при цьому дискомфорт: почервоніння, сухість, свербіж, печіння очей? Коли так, якнайшвидше зверніться до офтальмолога, можливо, у вас синдром сухого ока.

ССО – ЩО ЦЕ ТАКЕ

Коли людина кермує автомобілем або дивиться на монітор, вона кліпає очима у 10–15 разів рідше, ніж у повсякденному житті. Від цього поверхня ока і пересихає. З’являється почервоніння, сльозотеча, затуманення, дискомфорт, очі печуть, ніби туди насипали піску, стають чутливими до світла. Так проявляється комп’ютерний синдром, або синдром сухого ока (ССО). Це надзвичайно розповсюджена комплексна патологія поверхні ока, що виникає внаслідок зменшення і/або зниження якості слізної рідини. Згідно з результатами досліджень, це захворювання є у 12% пацієнтів у віці до 40 років і більш як у 67% пацієнтів старше 50 років. При цьому перші прояви синдрому трапляються вже у 16–17 років.

ЧОМУ ВИНИКАЄ
Вирізняють два типи причин, що призводять до розвитку ССО: внутрішні (захворювання) та зовнішні (пов’язані з навколишнім середовищем).
Найчастіше сухість очей з’являється внаслідок тривалої роботи за комп’ютером: людина, яка зосереджено фіксує погляд, кліпає вкрай рідко, що призводить до пересихання поверхні ока. Але варто зауважити, що синдром сухого ока може бути також наслідком захворювань. Так, спричинити розвиток синдрому можуть ревматизм чи ревматичний артрит, ендокринна патологія або гормональний дисбаланс.

Значну роль відіграє вік і спадковість. Знижувати продукування слізної рідини можуть деякі медичні препарати, як-то гормональні контрацептиви або гіпотензивні препарати. Окрім цього, сприяє розвитку ССО сухий клімат, вітер, спека, міський смог і пил, токсичні викиди в атмосферу, тютюновий дим. Велику роль відіграють кондиціонери (особливо в авто), централізована вентиляція приміщень, низька вологість повітря (нижче 30%). Пересушуванню очей також сприяє використання неякісних контактних лінз (у тому числі недотримання правил користування, переношування лінз) та використання косметичних засобів (кремів, декоративної косметики), які потрапляють в очі та викликають алергічну реакцію.

ЯК ЛІКУВАТИ
З огляду на проблему, що виникла, фармація почала виробляти широкий асортимент крапель для зволоження очей, так звані штучні сльози. Основним компонентом таких лікарських засобів є вода та згущувач (полімер), що затримує вологу на поверхні ока, дозволяє повіці легко рухатися та повільно випаровується. Замінники сліз справді помічні, до них немає звикання, вони не викликають побічної дії. Однак лікуватися не варто без допомоги медиків. Адже дискомфорт в очах може бути симптомом іншого захворювання. Відтак перед застосуванням будь-яких очних крапель потрібно проконсультуватися з офтальмологом. Для успішного лікування синдрому сухого ока важливо також усунути зовнішні шкідливі фактори, подбати про зволоження та озонування повітря в приміщенні (вологість повітря має становити 40–70 %).

Протестуйте свої очі. Чи є у вас…
• відчуття стороннього тіла в оці;
• відчуття сухості очей;
• свербіж;
• почервоніння очей;
• світлобоязнь;
• підвищена чутливість до тютюнового диму, кондиціонованого повітря;
• сльозотеча, що часто посилюється на вулиці в холодну пору року;
• в’язкі виділення з очей у вигляді ниток;
• зниження якості зору, особливо наприкінці робочого дня.

Якщо на тест ви дали три і більше позитивних відповідей, неодмінно зверніться до лікаря-офтальмолога для проведення додаткових обстежень (біомікроскопічного огляду поверхні ока, проб Ширмера, Джонса, Норна).
Крім регулярних візитів до лікаря-офтальмолога та перевірки очей, ви можете самостійно полегшити чи усунути симптоми синдрому сухого ока. Для цього треба…

• Випивати щонайменше 2 л рідини на день.
• Включити максимум вітамінів до свого раціону (особливо вітамінів А і С).
• Спати не менше 7–8 год на добу.
• Використовувати сонцезахисні окуляри та захисні окуляри під час катання на лижах, велосипеді та під час плавання.
• Не курити та уникати задимлених приміщень (нікотин знищує продукцію сльози).
• За можливістю уникати кондиціонування повітря.
• Використовувати спеціальні побутові пристрої для зволожування повітря.
• Зберігати зволоженими контактні лінзи.
• Працювати при денному освітленні, але уникати дії прямого сонячного світла.
• Частіше рухати повіками (кліпати) та робити перерви в роботі кожні 40–50 хв на 2–3 хв, під час яких виконувати вправи для профілактики зорової втоми.

Дата публікації: 10.08.2018 img Поділитися