ковід і інсульт

Covid-19 та інсульт: коронавірус підвищує ризик інсульту у 8 разів

У групі ризику не тільки люди старшого віку, а й молоді. Чому коронавірусна інфекція підвищує ризик інсульту і себе від цього захистити?

Інсульт є однією з найпоширеніших причин смерті у світі і основною причиною інвалідності. А сovid-19 підвищує ризик інсульту у 3-8 разів! Причому як у людей старшого віку, так і в молодих.

За даними Центру громадського здоров’я, щороку в Україні стається 100-110 тисяч інсультів (понад третини з них – у людей працездатного віку), 30-40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% – протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя. Вагому роль в поширенні інсультів відіграє коронавірусна інфекція.

Факти про взаємозв’язок інсульту і ковіду

Коронавірус вражає не тільки легені, під прицілом усі життєво важливі органи і системи людини: серце, нирки, органи травлення, судинна система, мозок. Результати досліджень показують, що ковід у рази підвищує ризик інсульту. Потрапляючи в організм, коронавірус порушує гемостаз, розвивається тромбоутворення, тромби закупорюють кровоносні судини і виникає ішемічний інсульт.

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску. Суттєво підвищує ризик інсульту коронавірусна інфекція.

  • Пацієнти з COVID-19 надходять до лікарень з інсультами в 7 разів частіше, ніж люди, які не хворіли.
  • Протягом тижня після встановлення діагнозу COVID-19 у пацієнтів збільшується ризик  серцевого нападу  та інсульту в 3-8 разів.
  • COVID-19 є фактором ризику повторного інсульту.
  • Передбачити ступінь ризику інсульту в пацієнтів з COVID-19 неможливо, адже інколи хвороба настає через декілька тижнів після інфікування вірусом SARS-CoV-2.
  • Covid-19 підвищує ризик інсульту та серцевого нападу  не лише в людей старшого віку. Протягом 1-1,5 місяця з моменту виявлення захворювання COVID-19 люди віком до 50 років мають також більший ризик інсульту, ніж ті, які не хворіли.

Як себе захистити

Якщо ви захворіли на ковід, будьте особливо уважними до свого здоров’я. Найкраща профілактика – взяти під контроль фактори ризику. Аби вберегти себе і рідних від ускладнень коронавірусної інфекції, лікарі радять робити щеплення.

Щеплення від COVID-19 – безпечний та надійний спосіб забезпечити захист від вірусу та запобігти розвитку довгострокових наслідків для здоров’я, зокрема, інсульту та серцевого нападу. Для тих, хто вже переніс інсульт, вакцина від COVID-19 знизить ризик повторного інсульту.

В Україні можна безоплатно вакцинуватися від COVID-19 в будь-якому населеному пункті країни без прив’язки до місця декларації з вашим сімейним лікарем.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook