Лікар про геморой: усе, що ви хотіли знати, але соромилися запитати

Люди часто обговорюють свої хвороби, але тільки не геморой. Ця тема - табу. І до проктолога здебільшого звертаються, коли терпіти не сила. Тому про всі нюанси захворювання, огляду і лікування ми розпитали у лікаря.

Люди легко обговорюють з близькими візит до сімейного лікаря. А от про похід до проктолога ніхто не говорить. І ба більше, до цього лікаря ідуть переважно, коли припече і терпіти не сила. Сьогоднішня розмова – про одне із найпоширеніших проктологічних  захворювань – геморой. Про нюанси хвороби, огляду лікаря та лікування розповів проктолог Микола Карабан в ефірі програми «Район здорової людини».

Вагітність, алкоголь і гостра їжа

– Одна з розповсюджених хвороб сьогодення – геморой. Кажуть, що її мають 8 людей із 10. Як її діагностують?

Геморой – це проблема віку, має і спадковий, і набутий характер через сидячий спосіб життя, важкі фізичні вправи, тужіння при дефекації та сите харчування. Сам геморой – це по суті кровотеча. У жінок провокацією можуть бути закрепи і вагітність, а в чоловіків – важкі фізичні навантаження, прийом гострої їжі, а також алкоголю.

– Гемороєм страждають люди старшого віку?

– Навпаки, скоріше молодого віку. У старшому віці більше наявне занедбання гемороїдальних вузлів.

– Чи завжди геморой переходить у рак?

– Геморой не має тенденції переходу в рак. В цілому, якщо взяти колоректальний рак за 100%, то 70% – це набутий, його люди заробляють неправильним життям, 25% – сімейний анамнез, до 5% – генетично зумовлений.

Огляд проктолога

– Нерідко люди через сором’язливість бояться йти до проктолога. Скажіть, які це може мати наслідки надалі?

– Така сором’язливість може розцінюватися недбалим ставленням до свого здоров’я. Пізнє виявлення хворих на рак може призвести до передчасної смерті. Сором’язливість – це велика проблема. На жаль, у нас немає жінок-проктологів, але це не привід не звертатися по допомогу.

– При яких симптомах слід іти до лікаря?

– Кровотечі, болі у відхіднику та прямій кишці, животі, проноси, закрепи чи їх чергування.

 Як правильно підготуватися до огляду у проктолога?

– Необхідно зробити невеличку клізму, типу «Норгалакс», що діє через 15 хвилин. Вона вводиться за годину до огляду. Якщо говорити про дослідження кишківника, то його потрібно готувати розчинами, щоб кишка була чиста. Попередньо перед записом на прийомом пацієнту все повідомляють.

– Наскільки потрібна і болюча ректоскопія?

– Проктолог оцінює третім оком – вказівним пальцем у рукавичці. Процедура не приємна, не болюча в цілому, окрім тих випадків, коли запалення таке, що викликає біль при доторкуванні. Ректоскопії боятися не потрібно, якщо виникає біль, то його можна припинити.

– Операція – це єдиний спосіб позбутися геморою?

– Зовсім ні. На перших стадіях застосовують малоінвазивні методи. Коли геморой випадаючий, тільки тоді можна зробити операцію.

Профілактика геморою

– Чи можливо запобігти геморою? Яким має бути збалансований раціон?

– Запобігти геморою неможливо, тому що це в більшості спадкова хвороба. Зменшити його розвиток можна зміною способу життя: більше рухатися, займатися вправами. На жаль, люди не звикли їсти овочі, фрукти, зелень, а це має велике значення, оскільки кишка повинна очищатися. Ще важливо вживати багато рідини – 4% від маси тіла. Найкраще 35% калоражу і об’єму їжі вживати на сніданок, на обід – 40%, а ввечері – 25% легкої їжі. Таке харчування корисне не тільки для кишківника.

– Найкращий спосіб боротьби гемороєм – позбутися закрепів.

– Так. Кал повинен формуватися на ранок, бути м’яким і вийти весь.

 Алкоголь і рис заборонені  при геморої?

Алкоголь руйнує психіку, життя, це не показник здорової людини. При захворюваннях кишківника його вживання потрібно припинити. Картопля – найпоширеніша страва на Україні, вона та борошняні вироби шкідливі, в них міститься багато швидких вуглеводів. При отруєннях кишківника, проносах рисовий кисіль абсорбує на себе токсичні речовини. Рис сам по собі теж швидкий вуглевод, проте коричневий рис проктологи радять.

Повне інтерв’ю з лікарем у вигляді подкасту можна послухати тут:

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook