опік

Лід, олія, спирт: як надати першу допомогу при опіках

Існує декілька простих правил домедичної допомоги при опіках, знання яких допоможе правильно надати адекватну першу допомогу собі чи своїм близьким.

Види опіків

Опіки можуть бути 4-х ступенів, залежно від обсягу та глибини отриманих ушкоджень:

  • I ступінь – пошкоджується тільки верхній шар шкірних покривів. Опік супроводжується почервонінням, набряком, відчуттям печії. Може бути локальне підвищення температури тіла, помірний біль.
  • II ступінь – руйнуються глибші шари епідермісу. Опік супроводжується появою пухирів, наповнених рідиною.
  • III ступінь – шкірні покриви пошкоджуються глибоко. Іноді страждає підшкірна клітковина. Опік супроводжується некрозом тканин, тому рана може мати темний і навіть чорний колір.  При опіках може бути сухий струп.
  • IV ступінь – шкіра обвуглюється, страждають м’язи і навіть кістки. Характерний нестерпний біль. Рана покривається темно-сірим струпом через некроз тканин.

Як надати першу допомогу при опіку

При отриманні термічних опіків (пошкоджень шкіри внаслідок контакту із вогнем, гарячим паром, гарячою рідиною, окропом, розпеченим предметом):

  • Зупиніть контакт з джерелом опіку, тобто зніміть гарячий чи обгорілий одяг. Приберіть прикраси, тісні речі, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але НЕ чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри
  • Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Охолодження є ефективним, якщо триває до 20 хв. протягом перших 3 год. після ураження. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими і теплими. Не можна охолоджувати, якщо температура тіла впала до 35 ºС.
  • Якщо маєте в аптечці протиопікову пов’язку, краще скористатися саме нею. Вона охолоджує місце опіку, зменшує вірогідність виникнення опікових пухирів, захищає рану від механічних пошкоджень та інфікування. Така пов’язка не прилипає до рани і не травмує її, забезпечує в рані середовище з постійною вологістю та температурою, здатна поглинати великий об’єм виділень. Необхідно зняти верхню захисну плівку з однієї сторони пов’язки, прикласти нею до рани, потім зняти з другої сторони.  Потім зафіксувати бинтом або лейкопластиром на шкірі.
  • За відсутності спеціальної протиопікової пов’язки, прикрийте рану стерильною пов’язкою з марлі.
  • Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
  • Можна дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад, ібупрофен чи парацетомол, які використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.
  • Оптимальна поза для людини з опіком обличчя або очей, – сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо ті, що відбулися у закритих просторах, можуть поєднуватись з ураженням дихальних шляхів. Буде добре, якщо, за наявності пульсоксиметру, ви зможете контролювати насичення крові киснем (сатурацію) постраждалого і повідомити про неї лікарів.
  • Зателефонуйте 103, якщо опік поверхні площі тіла у дорослого 10% і більше, а у дитини – 5%, або якщо з опіком пов’язана травма. Також за екстреною медичною допомогою потрібно негайно звертатися при опіках дихальних шляхів та органа зору.

Звертаємо увагу, що пацієнти з великою площею опіків особливо схильні до перехолодження. У такому випадку необхідно запобігти втраті тепла організмом, зігріти постраждалого, накрити ковдрою, теплим одягом тощо.

Чого робити НЕ можна при опіках

  • НЕ використовуйте для охолодження лід, це категорично заборонено. Він може викликати гіпотермію (патологічний стан, який розвивається у разі зниження внутрішньої температури людини нижче за 35 градусів).
  • НЕ можна використовувати олію, сік алое, борошно, продукти тваринного походження тощо.
  • НЕ використовуйте будь-які мазі/гелі до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.
  • НЕ проколюйте пухирі у разі їх появи, якщо пухирі розірвались, накладіть чисту, стерильну пов’язку.
  • НЕ використовуйте препарати, що містять спирт. Інакше опік може посилитися.

Радимо також прочитати: Забудьте про олію, алое і пантенол: як надати першу допомогу при опіках

Звертаємо увагу, що рівень інтенсивності болю не завжди пов’язаний із тим, наскільки сильний опік. Іноді дуже серйозний опік може бути відносно безболісним.

Джерело – МОЗ України

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook