Архів газети Здоров'я та краса

Як надати собі першу допомогу при опіках

Ось що треба робити… Обов’язково збережіть!

Опік — різновид травми тканин тіла, яку спричинює дія тепла, електричного струму, хімічних речовин та випромінювання. Зазвичай більшість з нас ще зі школи вивчали розподіл опіків на 4 ступені тяжкості.
І ступінь -це гіперемія, тобто почервоніння шкіри. Найчастіше це сонячні опіки.
ІІ ступінь – це утворення пухирів з рідиною.
ІІІ ступінь – це побіління шкіри, вони більш глибокі, коли вже немає пухирів або утворення струпу, та ІV ступінь – це обвуглення тканин.
Такою класифікацією користувались з 50-х років ХХ ст. Але за європейськими класифікаціями все значно простіше. Опіки поділяють на поверхневі – це ті, що загоюються самі без хірургічного втручання та глибокі, які потребують хірургічного складного лікування.

Перша допомога при опіках:

1.Припиніть контакт із джерелом. Зніміть гарячий, обгорілий одяг або одяг, що тліє, або тісні предмети на тілі, але не чіпайте речей, що прилипли до шкіри. Це важливо.
2.Охолодіть місце ураження прохолодною водою не менше 20 хв. Охолодження може бути ефективним протягом перших трьох годин після ураження.
3.Після того як ви охолодили місце опіку, накладіть стерильну або чисту пов’язку. Можна використовувати спеціальні гідрогелеві пов’язки, якщо вони у вас є в наявності.
4. Викликати бригаду швидкої допомоги або звернутись самостійно до лікаря.

5.До надання лікарської допомоги, ви можете дати постраждалому випити води для уникнення зневоднення та дати знеболювальне ( парацетамол або ібупрофен згідно ваги дитини або у терапевтичній дозі дорослому).

Що не можна робити:

❌Не використовуйте для охолодження лід, адже він може стати викликати гіпотермію та відмороження здорових тканин.
❌НЕ можна використовувати олію, сік алое, борошно, картоплю, капусту ,мед, продукти тваринного походження (яйця, сметана, жир) та інше. Ці речовини не сприяють виходу тепла і не охолоджують, а будуть тільки поглиблювати опік . Також такі речовини будуть додатково інфікувати пошкоджені тканини та сприяти розвитку патогенної мікрофлори.
❌НЕ використовуйте уринотерапію, тобто власну сечу або сечу сторонньої людини . Це аж ніяк не допомагає, а є одним зі шкідливих методів.
❌Не використовуйте будь-які мазі до приїзду бригади екстреної медичної допомоги.
❌Є помилкова думка, що опік слід одразу обробити декспантенолом,(торгові назви вказувати не будемо) проте в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку його немає. Він також утворює плівку на опіку і перешкоджає виходу тепла і тим самим не знеболює, а поглиблює опік. Декспаптенол може використовуватися тільки для регенерації тканин, тобто відновлення, коли шкіра не пошкоджена.
Дата публікації: 13.09.2021 img Поділитися