Недитячі проблеми. Коли дівчинці потрібен жіночий лікар

У нашому суспільстві є стійкий стереотип: доки дівчинка маленька, жодних жіночих проблем у неї бути не може. Але це помилкова думка. У яких випадках дитину треба завести до гінеколога?

«Як? Мою доньку – до гінеколога? Та вона ще зовсім маленька!» – таке можна почути досить часто.  Але це хибна думка. За статистикою, від 15 до 25% неповнолітніх дівчаток мають гінекологічні патології. Ї лікувати їх потрібно якомога швидше!

На що батькам, у яких зростають дівчатка, слід звернути увагу і в яких випадках завести дитину до гінеколога, консультує лікар-акушер-гінеколог Ірина РОЙКО.

– Чи потрібен маленькій дівчинці жіночий лікар?
– Кожна дівчинка має ті ж статеві органи, що й доросла жінка. А якщо є орган, на жаль, у ньому можуть розвиватися небажані процеси. Слід зазначити, що дитяча гінекологія – окремий напрямок у гінекології, тому з дітьми працюють окремі спеціалісти – дитячі гінекологи, які мають відповідну освіту.

– У якому віці може виникнути потреба звернутися до гінеколога?

– Будь-коли, коли виникли якісь проблеми. А проблеми можуть виникнути навіть з народження, щойно дівчина з’явилася на світ. Так, слизові виділення і навіть незначна кровотеча (менструальноподібна реакція) із піхви в період до 2 тижнів життя не є патологією.

При цьому може відбуватися набрякання молочних залоз. Це насторожує, однак хвилюватися не варто. Це є наслідком того, що у крові дитини циркулюють жіночі статеві гормони естрогени, які проникли від матері через плаценту в кровотік дитини.

Ще одна проблема, яку виявляють у дуже у ранньому віці, – синехія піхви, тобто зрощення піхви, малих статевих губ. У такому разі треба обов’язково звертатися до дитячого гінеколога для усунення цієї патології. Неправильне формування статевих органів може в майбутньому призвести до багатьох проблем. Зволікати не можна: з часом синехії стають щільнішими і їх складніше роз’єднати.

– Чи є якісь типові захворювання дівчаток у певному віці?

– У дівчаток переважають запальні захворювання, як-то вульвовагініти. Причин кілька. Перша – у клітинах піхви невелика кількість глікогену, дуже мало лактобацил, мікрофлора не постійна, виявляються стафіло-стрептококи та диплококи, кишкова паличка.

У жінок у піхві кисле середовище, а у дівчат – лужне чи нейтральне. Кисле середовище попереджує розвиток патогенних (хвороботворних) мікроорганізмів. В організмі дівчинки захист слабший, тому у піхву потрапляє багато бактерій з анального отвору.

Також у дівчаток відсутній ще один фактор захисту – оволосіння, а статева щілина не є повністю закритою. Через що у неї потрапляє багато мікроорганізмів.

Коли дівчата починають жити статевим життям, з’являються проблеми з інфекціями, які передаються статевим шляхом, бо, як правило, вони не дотримуються інтимної гігієни. Ще одна поширена проблема – вагітність у ранньому віці.

– У яких випадках дівчинку треба завести до гінеколога? На які симптоми мамам звернути увагу?

– Причин звернутися до дитячого гінеколога може бути багато. Наприклад, надто ранній або надто пізній статевий розвиток.

Якщо у дитини у 8 років починається оволосіння і ростуть груди або в 15–16 років ще немає місячних і вторинних статевих ознак – це є ненормально.

Також треба стежити за менструацією: чи відбувається вона регулярно, кількість крові що виділяється, чи встановився нормальний менструальний цикл.

 

Чи є обов’язковими профілактичні огляди дівчаток у гінеколога?

– В Україні профілактичні огляди дівчаток не є обов’язковими. Проте у ст. 22 Закону України «Про загальну середню освіту» передбачено, що дівчат з 14-річного віку оглядає дитячий гінеколог 1 раз на рік за показами.

Натомість у Росії обов’язково проходять обстеження дитячого гінеколога до 1 класу, у 5–6 класі, а з 14 років – щороку.

– Як взагалі відбувається гінекологічний огляд дівчаток?

– Огляд відбувається обов’язково у присутності батьків і проводиться per rectum (через пряму кишку). Пальпація відбувається таким чином: один палець вводиться у пряму кишку, а інша рука кладеться на живіт. Також, за потреби, застосовуються додаткові методи обстеження, спеціальне дитяче гінекологічне дзеркало і т.д.

Заведіть доньку до гінеколога, якщо:

 • вас щось непокоїть у будові зовнішніх статевих органів дитини;
 • з’явився свербіж, печія, почервоніння шкіри і слизових оболонок зовнішніх статевих органів, патологічні виділення зі статевих шляхів (жовті, зеленуваті, консистенції сиру, виділення з різким неприємним запахом);
 • з’явився свербіж і печіння при сечовипусканні;
 • з’явився гострий чи хронічний біль внизу живота;
 • дитина отримала травму статевих органів;
 • молочні залози, волосся під пахвами і на лобку починає рости раніше 10 років, або цих ознак немає до 15 років;
  місячних немає до 15–16 років;
 • менструальний цикл нерегулярний і / або менструальні кровотечі тривають довше 7 днів, за добу використовується більше 4–5 прокладок, кров зі згустками;
 • місячні дуже болісні і потребують застосування знеболювальних препаратів;
 • місячні нерегулярні;
 • з’явилося надмірне оволосіння тіла чи оволосіння у нетипових місцях (на грудях, над верхньою губою), асиметрія молочних залоз, вугрі на обличчі і тілі, надлишкова чи надто низька вага.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook