пожежа в автобусі

Що робити, якщо виникла пожежа у громадському транспорті (в автобусі, тролейбусі, поїзді, метро, літаку)

Що робити, якщо виникла пожежа в автобусі, тролейбусі або трамваї? Як діяти, якщо з'явилося задимлення і вогонь у метро або літаку? Як надати допомогу людині, якшо на ній горить одяг?

Дії при пожежі в міському громадському транспорті

  • Негайно повідомте про пожежу водієві, спробуйте відчинити двері (використовуйте кнопку аварійного відкриття), застосувати для гасіння вогнища пожежі вогнегасник і підручні засоби.
  • БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! У тролейбусах і трамваях металеві частини можуть опинитися під напругою в результаті обгорання захисної ізоляції проводів.
  • При заблокуванні дверей використовуйте для евакуації аварійні люки на даху, вікна. За необхідності вибийте обома ногами скло (або твердим предметом). Якщо ви вдало, без серйозних травм звільнилися, то за можливості допоможіть тим, хто залишився в зоні вогню, у першу чергу дітям і літнім людям.
  • У будь-якому транспорті є матеріали, що виділяють при горінні отруйні гази, тому залишайте салон швидко, закриваючи рот і ніс хусткою або рукавом.
  • Вибравшись із салону, відійдіть подалі, тому що можуть вибухнути баки з пальним або статися замикання високовольтної електричної мережі.
  • Телефоном або через водіїв автомобілів, які проїжджають поряд з вами, повідомте про пожежу в пожежну частину.
  • Надайте допомогу постраждалим.

Дії при пожежі у вагоні метро

  • Відчувши запах диму, негайно повідомте машиніста про пожежу по переговорному пристрою і виконуйте всі його вказівки. Намагайтеся не допустити виникнення паніки у вагоні, заспокойте людей, візьміть дітей за руки. При сильному задимленні закрийте очі і дихайте через вологий носовичок.
  • Залишайтеся на місцях, поки поїзд рухається в тунелі. Після прибуття на станцію і відкриття дверей пропустіть вперед дітей та літніх людей, потім вийдіть самі, зберігаючи спокій і витримку. Перевірте, чи не залишився хто-небудь у вагоні, допоможіть цим людям покинути його.
  • Відразу ж повідомте про пожежу черговому по станції та ескалатору. Надайте допомогу працівникам метро, використовуючи для гасіння вогнегасники та інші протипожежні засоби, наявні на станції.
  • Якщо під час руху у вагоні виникло займання, намагайтеся загасити його, використовуючи вогнегасники, які знаходяться напочатку та вкінці вагона або підручні засоби. Якщо це можливо, перейдіть в незайняту вогнем частину вагону (краще вперед) і стримуйте поширення пожежі, збиваючи полум’я одягом або заливаючи його будь-якими негорючими рідинами (водою, молоком тощо). У жодному разі не намагайтеся зупинити поїзд у тунелі аварійним стоп-краном – це ускладнить гасіння пожежі і вашу евакуацію.
  • При зупинці поїзда у тунелі не намагайтеся покинути його без команди машиніста, не торкайтеся до металевого корпусу вагона і дверей до відключення високої напруги по всій ділянці. Після дозволу на вихід відкрийте двері або вибийте ногами скло, вийдіть із вагона і рухайтеся вперед у напрямку руху поїзда до станції. Йдіть уздовж полотна між рейками в колону, не торкаючись до струмоведучих шин (збоку від рейок), щоб уникнути ураження електричним струмом при ввімкненні напруги.
  • Будьте особливо уважні при виході з тунелю біля станції, в місцях перетину шляхів, на стрілках, оскільки можлива поява зустрічного поїзда.
  • Якщо покинутий вами поїзд зрушив з місця і наздоганяє вас, притисніться до ніші стіни тунелю.

Дії при пожежі у вагоні поїзда

  • Негайно повідомте провідникові про пожежу, пройдіть по вагону і, не піднімаючи паніки, голосно, виразно і спокійно оголосіть пасажирам про те, що трапилося. Розбудіть сплячих пасажирів і візьміть за руки дітей. Найбезпечніше евакуюватися в передні вагони, але якщо це неможливо, то йдіть у хвіст потяга, щільно зачиняючи за собою двері купе і міжвагонних переходів. Обов’язково перевірте разом з провідником наявність людей в тамбурах, купе, туалетах у вагоні, де виникла пожежа.
  • Використовуючи вогнегасники і підручні засоби (ковдри, мокрі ганчірки тощо), разом з пасажирами спробуйте загасити вогонь. Зачиніть вікна, щоб вітер не роздував полум’я. Не намагайтеся рятувати від вогню багаж, якщо це загрожує вашій безпеці (візьміть тільки найнеобхідніше – документи, гроші, цінності тощо). Якщо вогонь відрізав вас від виходів, то зайдіть до купе або туалету, щільно причинивши за собою двері, відчиніть вікно і чекайте прибуття допомоги, привертаючи до себе увагу.
  • Не стрибайте з вагона потяга і не намагайтеся вибратися на дах – це небезпечно! У крайньому випадку – стрибайте, одягнувши на себе ввесь наявний одяг.
  • При неможливості загасити пожежу і зв’язатися з начальником потяга або з машиністом, зупиніть потяг за допомогою стоп-крану, виведіть із вагона всіх людей, і разом з провідниками розчепіть вагони, запобігаючи розповсюдженню вогню по всьому потягу. Для запобігання руху вагонів під ухил підкладіть під колеса гальмові колодки або інші підручні предмети.
  • Відведіть пасажирів від палаючого вагона і надішліть людей у найближчий населений пункт повідомити про те, що трапилося, в пожежну охорону. Далі дійте за вказівкою начальника потяга і пожежників. Помітивши сигнали людей, які залишилися у вагоні, негайно повідомте про них пожежникам. Будь-яким способом запобігайте виникненню паніки та надайте домедичну допомогу постраждалим

Дії при пожежі у літаку

  • Негайно після зупинки літака прямуйте до найближчого виходу.
  • Захистіть свою шкіру – використайте пальто, шапку, ковдру тощо.
  • Не дихайте димом, захищайтеся одягом, пригніться або навіть повзіть до виходу – внизу диму менше.
  • Не стійте в натовпі при виході, якщо черга не рухається, пам’ятайте, що є інші виходи.
  • Якщо прохід завалений, пробирайтеся через крісла, опускаючи їх спинки; не беріть із собою ручний багаж, це може коштувати вам життя.
  • Не відчиняйте запасні люки в тому місці, де зовні вогонь і дим.
  • Будьте рішучі і дисципліновані, боріться з панікою на борту будь-якими засобами, надайте максимальну допомогу стюардесі.

Що робити, якщо горить одяг на людині

  1. Зупиніть людину, не давайте їй бігати, так полум’я розгориться ще більше.
  2. Допоможіть швидко зняти палаючий одяг чи загасити його за допомогою простирадла, ковдри, пальта або струменя води. Гасити полум’я на одязі можна водою, піском, землею, снігом. Сам постраждалий може згасити вогонь, перекочуючись по землі.
  3. Залиште голову відкритою, щоб людина не задихнулась продуктами горіння.
  4. Викличте швидку допомогу.
  5. Надайте домедичну допомогу.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook