Проблема безпліддя досить актуальна не тільки в Україні. За офіційними даними, близько 20% подружніх пар у світі не можуть мати дітей. Щодо України, то ці дані практично збігаються зі світовими показниками, і кожен 4-6 шлюб має таку проблему. Якщо говорити про кількісні показники, то це приблизно 1,5 мільйона населення.
Які причини заважають парам народити дітей, розповідає для Район.Медицина дає Наталія Ткачук – завідувачка обласного центру планування сім’ї, що діє у Волинському обласному перинатальному центрі.
– Поширена думка, що безпліддя, переважно, жіноча проблема. Чи відповідає це дійсності?
– Якщо поділяти в структурі безпліддя частоту, то чоловічий і жіночий фактор кількісно практично на одному рівні. Статистика десятирічної давнини свідчила, то жіночий фактор мав переваги над чоловічим, але зараз ці дані вже не актуальні, частота жіночого та чоловічого безпліддя зрівнялися. Рівень жіночого безпліддя статистично становить 45-50%, чоловічого – від 34 до 50%.
Зі сторони чоловічого ґенезу це можуть бути, скажімо, якісь перенесені в дитячому віці інфекційні захворювання або травми. Це може бути генетична патологія і як наслідок – неопущення яєчок в калитку. Може бути проблема з секрецією (продукуванням) сперматозоїдів або з їхньою екскрецією (виведенням). Загалом зараз зріс і імунологічний фактор безпліддя.
Якщо розглядати жіночий фактор, то це і перенесені запальні процеси, не ліковані вчасно статеві захворювання, ендометріоз, гормональна дисфункція та супутні гінекологічні захворювання.
– В чому причина кількісного зростання чоловічого непліддя?
– Дуже багато факторів впливають на якість і показники спермограми. Для того, щоб правильно її оцінити, партнер має підготуватися для обстеження. Тобто він повинен мати утримання 3-4 дні перед здачею аналізу сперми, не приймати ніяких медикаментів, повинен обмежувати відвідування сауни, бані, по можливості уникати надмірного фізичного перенавантаження, стресу.
Зараз ми маємо дуже багато високотехнологічного обладнання і сучасні методи діагностики дають можливість глибоко розбиратися в спермограмі. Наразі ми оцінюємо її за трьома критеріями. Насамперед це кількість сперматозоїдів.
Якщо ще років 10 тому норма кількості сперматозоїдів в одному мілілітрі становила від 60 до 120 мільйонів, то зараз ці критерії переглянуті на користь чоловіків і нашими стандартами затверджено 40 мільйонів, а європейськими – 20 мільйонів. Бо саме 20 мільйонів сперматозоїдів необхідно для запліднення яйцеклітини.
Другий фактор, який ми враховуємо, коли оцінюємо спермограму, це їхня рухливість, тому що для запліднення яйцеклітини їм треба пройти певну дистанцію – приблизно 15-20 сантиметрів. Коли є проблема з рухливістю, це може займати 2-3 дні, а яйцеклітина живе тільки 24 години.
Третій параметр сперматозоїдів – їхня морфологія, тому що вони несуть генетичний матеріал. Структурні поломки зі сторони голівки, плеча, хвостика можуть позначитися на закладці ембріона і дитина може народитися з вадами.
Тому чоловічий фактор дуже актуальний, з ним треба працювати. Тож перше, що ми робимо, коли пара звертається до нас на обстеження – спермограма партнера.
– За яких обставин пара має замислитись над проблемою безпліддя?
– Для того, щоб зрозуміти, коли ставиться діагноз «непліддя» (безпліддя – авт.), потрібно знати, що таке фертильність. Фертильність – це можливість завагітніти в одному природному циклі. І в нормі ця фертильність становить близько 20%. Тобто протягом місяця, маючи регулярне статеве життя, пара має 20% ймовірність завагітніти. Але якщо протягом року пара живе без використання будь-яких методів контрацепції та не вагітніє у віці до 35 років, от тоді ми вже маємо право ставити діагноз «непліддя». Якщо вік жінки перевищує 35 років, цей інтервал становить тільки 6 місяців. За таких обставин ми починаємо розбиратися в причинах. У 30% випадків причини поєднані, тобто серед причин – і жіночий, і чоловічий фактор.
– Як впливає спосіб життя на репродуктивне здоров’я? Наприклад, чи шкодить куріння репродуктивній функції?
– Куріння однозначно негативно впливає, тому що тютюновий дим все-таки спричиняє спазм дрібних артеріол (судин), зменшує кровопостачання навіть до того самого процесу сперматогенезу. Зараз, в принципі, загалом стало модно бути здоровим. Адже популяризують заняття спортом, правильне харчування, свідому статеву поведінку.
– Заняття спортом і культ красивого рельєфного тіла спонукають дівчат не лише до фізичних навантажень, а й до дотримання певної дієти з переважанням білка. Чи прийнятно це з огляду на репродуктивну функцію?
– Треба бути обережними, тому що жирова тканина жінці необхідна, адже це депо естрогенів (жіночих статевих гормонів), а від них залежить дуже багато. В жіночому організмі – від нормального менструального циклу до саме тих проблем, які можуть призвести до безпліддя. Будь-які дієти мають бути обговорені або з лікарем-ендокринологом або з дієтологом. Все має бути адекватно та обмірковано: і раціон, і спортивні навантаження.
– Емоційний фактор. Чи справді він важливий для репродуктивного здоров’я і може впливати на можливість зачаття?
– Якщо раніше вважалось, що безпліддя має органічний ґенез, то наразі з’ясували, що стресовий фактор також відіграє значну роль. Є таке поняття як психосоматика, і чим більше людина фіксується на проблемі, тим далі вона від досягнення мети. Але на тлі стресу справді також з’являються проблеми. Стрес впливає на гіпоталамо-гіпофізарну яйникову систему, а звідти починається регуляція всіх ендокринних процесів в організмі. І якщо в нас є хронічний стрес, то може підніматися рівень кортизолу, рівень пролактину і це буде блокувати овуляцію.
Автор – Лариса Андрійчук