“Головні помилки людей, які худнуть – схуднення на монодієтах”, – доказовий дієтолог

Доказова медицина в Україні тільки починає свій шлях, а люди, які вже зіткнулися з нею, помічають переваги над "старою школою" лікарів одразу. Про ліки, які калічать наших дітей, правильне харчування та розрекламовані суперфуди, розповідає доказовий лікар.

Пройде ще декілька років, коли українці зрозуміють, що на прийомі у доктора не обов’язково отримувати величезний список ліків, а харчуватися правильно та відчувати себе здоровою людиною – не складно й та не потребує величезних фінансів.

Одним з популяризаторів доказової медицини є сертифікований дієтолог-нутриціолог Тетяна Колчанова. Вона адмініструє популярну групу “Доказові батьки” у Facebook.

Проблеми української медицини

“Не будемо закривати очі та вдавати, що в українській медицині немає проблем”, – каже експертка.

Дуже багато з них полягають у відсутності гарних спеціалістів та об’єктивної інформації щодо лікування хвороб.

Замість цього маємо “рекламовані фуфломіцини, які обіцяють лікувати вед усіх хвороб”.

“Велика проблема нашої медицини – вплив фармкомпаній. Поки фармпредставники будуть спонсорами різних медичних конференцій, навчальних семінарів, доки фармпредставники будуть ходити по лікарях і дарувати подарунки за призначення їхніх препаратів, доки реклама фуфломіцинів буде на кожному кроці, в телевізорі регулярно, ми не позбудемось від проблем в лікуванні та використанні цих фуфломіцинів”, – зазначає Тетяна.

Також великою проблемою нашої медицини є те, що лікарі не мають часу, бажання і часто – можливості дізнаватись інформацію з міжнародних джерел. Адже багато інформації англійською мовою, багато в платному доступі.

“Загалом ще є велика проблема професури. Часто професори, завідувачі відділень і так далі, маючи великий досвід, плюють на протоколи і кажуть, що їм видніше”, – каже Колчанова.

Препарати, які несуть шкоду

Дуже часто дітям лікарі так званої старої школи призначають “зовсім неадекватне лікування, яке не тільки не приносить користі, але й шкодить”.

Серед недолугих призначень – анальгін з димедролом, сироп від кашлю.

“Загалом є препарати, які не нанесуть ні шкоди, ні користі. Але є препарати, використання яких може завдати великої шкоди організму. Наприклад, свічки анальдим – анальгін з димедролом (улюблений коктейль для зниження температури швидкої допомоги)”, – повідомила вона.

Тетяна зазначає, що у всьому цивілізованому світі такий “коктейль” заборонений в педіатрії, а в нас досі використовується.

“Або сиропи від кашлю. Вони заборонені до 4-6 років (в різних країнах різні обмеження). А в нас призначаються ледь не з народження”, – каже лікарка.

Дуже часто у немовлят “кашель від сопель, що стікають по стінці горла, подразнюючи його”, а лікар призначає вище згадані сиропи.

“Дитина їх п’є, мокрота в легенях збільшується, дитина не може її відкашляти, бо елементарно не вистачає сили, в результаті, в кращому випадку, з’являється обструкція, а в гіршому випадку – приєднується пневмонія…” – розказує Тетяна.

Доказовий дієтолог Тетяна Колчанова - про ліки, які калічать наших дітей, правильне харчування та разрекламовані суперфуди

Антибіотики від усіх хвороб

На жаль, практика виписки антибіотиків дитині без нагальної потреби – дуже розповсюджена в Україні.

“Найбільше мене обурює це неконтрольоване і не обґрунтоване призначення антибіотиків для лікування вірусів, або для профілактики, або на третій день температури (особливо в період COVID, часто при нормальному стані, лікарі призначають відразу 2-3 антибіотики одночасно, при тому – з групи резерву)”, – говорить експертка.

“Ми йдемо до того, що організм звикає до антибіотиків і з’являється антибіотикорезистентність, тобто, коли антибіотики вже просто не працюють”, – додала вона.

Шкода небулайзерів

Ще один з варіантів лікування, що може принести шкоду – наявність небулайзера (інгалятора) в родині і “бажання залити туди все на світі”.

“Є чіткі показання до його використання. Їх не так багато. А в нас інгалювати люблять все і всім – соплі, червоне горло, кашель. В кращому випадку то буде фізрозчин, а в гіршому – ллють і “боржомі” і сиропи відхаркуючі, які не є стерильними і їх категорично заборонено інгалювати”, – обурюється спеціаліст.

Правильне харчування – це зовсім недорого

Також ми запитали у Тетяни, яка є досвідченим нутриціологом, як в наш час правильно харчуватися.

Виявляється, харчуватись правильно – геть не дорого, якщо це робити розумно.

“Багато учасників наших марафонів говорять про те, що вони навпаки почали економити гроші після проходження навчання в нас. Чому? Тому що вони відмовились від харчового сміття, фаст-фудів і тому подібного”, – пояснює експерт.

Що ж включає в себе правильне харчування?

Дуже просто. Це споживання всіх груп продуктів для отримання максимальної користі з них.

Варто виключити ковбасу та сосиски, а замість них їсти м’ясо, яйця та рибу.

Треба вживати багато овочів, каші, цільнозерновий хліб.

“Це все звичайні продукти, які є в холодильнику в кожної людини”, – говорить дієтолог.

Одним словом, для правильного харчування зовсім непотрібно скуповувати дорогі та розрекламовані суперфуди.

“Вживання суперфудів є дуже переоцінене і загалом не потрібне взагалі, бо звичайні продукти можуть повністю збалансувати ваш раціон. І ви не витрачатимете зайві кошти на те, що не є настільки корисним, як то можуть рекламувати”, – доповнила спеціаліст.

Доказовий дієтолог Тетяна Колчанова - про ліки, які калічать наших дітей, правильне харчування та разрекламовані суперфуди

Монодієти та дні голодування працюють, але з умовами

А ще дуже часто люди намагаються схуднути на монодієтах, морячи себе голодом.

Та у цього можуть бути негативні наслідки.

“Не можна сказати, що вони не працюють. Ні – вони реально працюють, але є кілька “але”. Коли людина сходить з них, вона швидко набирає вагу назад, і при тому може набирати навіть більше, ніж було до дієти”, – пояснює Тетяна.

Також, обмежуючи себе в споживанні якихось продуктів чи груп продуктів, організм людини не отримує всі корисні мікронутрієнти, які потрібні для адекватного його функціонування, і в людини з часом починаються різноманітні проблеми зі здоров’ям.

А от інтервальне голодування – досі досить спірне питання.

Певні дослідження показали їхню результативність. Проте там була досить мала вибірка людей, по якій “реально оцінити щось і зробити глобальні висновки досить складно”.

“Тому зараз я можу сказати, що інтервальне голодування має право на існування за умови збалансованого харчування протягом дня, проте своїм клієнтам я його все ж не раджу, за виключенням періоду в 12 годин – між вечерею та сніданком”, – каже спеціаліст.

Головні помилки людей які худнуть – це саме схуднення на монодієтах, занадто велике обмеження себе, також не підтримка в сім’ї призводить до зривів.

Тетяна радить всім українцям для зміцнення імунітету:

  • вакцинуватись
  • правильно харчуватись
  • займатись фізичною активністю
  • проводити багато часу на свіжому повітрі
  • не зловживати шкідливими звичками.
  • Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook