Діти Здоров'я та краса

Як зрозуміти, що у дитини погіршується зір, і яка причина

Проблеми із зором у дітей можна діагностувати і коригувати у 9 із 10 випадків. Ось на що батькам слід звернути увагу і що робити, щоб зберегти і покращити зір дитини…

Консультує офтальмологиня Наталія ХАРЧЕНКО.

Очі дітей і підлітків дуже вразливі до навантажень, адже очне яблуко росте до 14-15 років. За допомогою зору ми отримуємо 90% інформації. Тож аби вашій дитині не було важко пізнавати навколишній світ, у неї не виникали труднощі у спілкуванні та навчанні, обов’язково стежте за її зором.

Як розпізнати проблему?

 • Дитина швидко втомлюється під час занять, що вимагають зорових навантажень.
 • Їй часто болить голова, вона тре очі під час читання.
 • Її очі часто червоніють.
 • Занадто близько підносить до обличчя іграшку або книгу, навпаки — відсуває предмет подалі.
 • Інколи очі, особливо від перевтоми і стресу, можуть дивитися в різні сторони.
 • Дитина примружує  очі, часто моргає, щоб роздивитися дрібні деталі.
 • Боїться яскравого світла.
 • Вона часто спотикається, вдаряється об предмети, впускає речі на підлогу.
 • Після тривалого перегляду телевізора, роботи за комп’ютером чи планшетом болить голова.

Коли йти до лікаря?

Лікарі оцінюють зір дитини вже в першу добу після її народження. Потім дитину необхідно показати офтальмологу в 1 рік. Якщо ви помітили у дитини які-небудь ознаки відхилення зору, необхідно терміново відвести її до окуліста. Лікар може призначити носіння окулярів для корекції зору, виконання спеціальних вправ. Але навіть якщо дитина не має очевидних проблем з очима, її потрібно показувати фахівцеві регулярно — 1-2 рази на рік. І, звісно, не нехтувати профілактичними оглядами у спеціалістів, коли дитина йтиме в садочок, до школи.

Найпоширеніші проблеми із зором у дітей

Найпоширеніші порушення зору у дітей — короткозорість, спазм акомодації, далекозорість, косоокість, астигматизм, амбліопатія.

Спазм акомодації — це тимчасова втрата здатності бачити далеко і поблизу. Очний м’яз змінюється, і це не дає можливості дитині чітко бачити предмети на будь-якій відстані. Це — надмірне напруження м’язів, яке зберігається навіть тоді, коли око цього не потребує. Без лікування спазм акомодації з часом може перейти в короткозорість. Щоб не помилитися в діагнозі й отримати ефективне лікування, необхідно звернутися до лікаря. Він з’ясує стан зору за допомогою коригуючих окулярів, за допомогою спеціального апарата зазирне всередину очей. Обов’язково — додаткове обстеження у невропатолога,  ЛОРа, педіатра.

Короткозорість. Інтенсивне тривале навантаження на очі (читання, письмо, перегляд телевізора, комп’ютерні ігри) порушує кровопостачання в очних яблуках, що призводить до їх розтягування. Дитина стає погано бачити предмети на відстані, зберігаючи здатність бачити предмети поблизу. Короткозорість розвивається у 6-10 років, швидко прогресує, практично кожний четвертий-п’ятий випускник школи страждає на цю хворобу.

Далекозорість у дітей найчастіше — вроджена проблема через анатомічні порушення в будові ока. Ознаки далекозорості — прагнення відсунути книгу під час читання, почервоніння очей і біль під час зорової роботи, швидка стомлюваність очей.

При косоокості очі не фокусуються на певному предметі та дивляться вбік. У діток до 6 місяців вона є фізіологічною особливістю — через відсутність контролю малюка над своїм зором. Але якщо косоокість не зникає і згодом, або з’являється у віці 2-3 років, коли формується сумісна робота очей, — час бити на сполох.

Астигматизм у дітей найчастіше вроджений. Зір порушується через неправильну кривизну рогівки. Астигматизм проявляється зниженням зору вдалину і зблизька, швидкою стомлюваністю очей, хворобливими відчуттями при роботі на близькій відстані. Найбільш поширений метод корекції — носіння окулярів.

При амбліопії (“лінивому оці”) — картинки, отримані від кожного ока, відрізняються. І мозок не може з’єднати їх в одне ціле. В результаті одне око стає ведучим, а друге поступово “вимикається”.

Що псує зір дитині?

 1. Читання книг на близькій відстані.
 2. Нестача вітамінів через неправильне харчування.
 3. Робота і гра на комп’ютері, телефоні чи планшеті, тривалий перегляд телевізора, недостатній рівень освітленості робочого місця. Особливо шкідливі гаджети з маленьким екраном.
 4. Відсутність прогулянок на свіжому повітрі, у результаті — недостатність кисню для головного мозку.

Що робити, аби зберегти зір дитині?

Починайте профілактику порушення зору ще з колиски. Для цього підвішуйте брязкальця зеленого, жовтого та оранжевого кольору на рівні 30 см від очей малюка. Водіть іграшкою ближче і далі від дитини, щоб вона тренувалася фокусувати погляд на різній відстані.

Телевізор і комп’ютер максимально обмежте. Дошкільник може витрачати на це не більше 40 хвилин на день, молодший школяр — не більше години, а діти старші 10 років — близько півтори години. Кожні 20 хвилин необхідно робити невеликі перерви для зорової гімнастики.

Дитина повинна гуляти на свіжому повітрі півтори-дві години на день, щоб забезпечити організм достатньою кількістю кисню.

Стежте, щоб дитина отримувала всі необхідні для здоров’я вітаміни та мікроелементи Для зору, зокрема, важливі вітаміни А, С і D, хром, мідь, цинк і магній.

Робіть самі і привчайте дитину до нескладної зорової зарядки, щоб розслабляти очі та зміцнювати очні м’язи.

Автор Наталія Павлечко

Джерело

 

 

Дата публікації: 27.08.2021 img Поділитися