Здоров'я та краса Сам собі лікар

Меланома – пухлина, яка грається у хованки

У 70% випадків меланома не «росте» з родимки, а з’являється на неушкодженій шкірі. Іноді – навіть на слизовій порожнині ротової порожнини, де зауважити її може лише стоматолог.

Меланома – одна з найбільш злоякісних пухлин, яка розвивається з меланоцитів (пігментів клітин шкіри, «відповідальних» за появу засмаги). Меланома швидко метастазує – у шкіру, лімфатичні вузли, легені та печінку. У Польщі меланому щороку діагностують у 3100−3600 осіб. В Україні – у 3000−3200. У цілому світі захворюваність на меланому невпинно зростає. За 30 років (з 1980 по 2010) кількість випадків зросла втричі.

Перспективи вчасної діагностики та новітніх методів лікування меланоми шкіри – одна із головних тем, яку обговорювали на Загальнопольській навчальній конференції для студентів-медиків «Інновації в онкології».

Чому навіть лікарі часом пропускають меланому?

Що швидше розпочато лікування, то вищі шанси на одужання — це «золоте» правило стосується також меланоми. «Показник 5-річного виживання у хворих з І та ІІ стадією становить 70−95%, з ІІІ — 20−70%, IV — лише 20−30%. У Польщі у 80% пацієнтів пухлину діагностують на ранніх стадіях. У 15% – на етапі, коли вже дала метастази у лімфатичні вузли, і лише у кожного п’ятдесятого недугу виявляють, коли вже є віддалені метастази», – наводить статистику учасниця конференції Мартина Жє­мінська.

В Україні хворобу й надалі виявляють на пізніх стадіях. Помиляються й самі лікарі – замість того, щоб негайно видаляти змінену родимку, посідають вичікувальну позицію. Результат: за даними Національного канцер-реєстру, у 2017 році було зареєстровано 2955 хворих на меланому шкіри. Померло 936 – фактично кожен третій…

В Україні досі практикують «профілактичне» видалення нормальних невусів («про всяк випадок»), чого у Польщі не роблять.

«Регулярні огляди у лікаря на 30% збільшують шанси на вчасне виявлення пухлини. Найпростіша, найбільш швидка і дешева, не інвазійна й абсолютно неболюча методика – огляд за допомогою дерматоскопа. Лікар оглядає всю шкіру пацієнта, особливу увагу приділяючи волосяній частині голови, підошвам стоп, шкірі під пахвами, паховій зоні, складкам між пальцями на ногах, анусу, грудній клітці. Дерматоскоп, як лупа, збільшує підозріле новоутворення у 10−17 разів. Для лікаря важливо ідентифікувати всі т. зв. меланоцитарні невуси — саме ці родимки вважаються передвісниками меланоми», – підкреслює учасниця конференції Антоніна Крупяж. Якщо лікар бачить, що це може бути меланома, — проводить біопсію (забір шматочка пухлини на гістологічне дослідження). Те, що біопсія може спровокувати розсіювання пухлини (метастазування), — міф.

Які невуси повинні насторожити?

Існує кілька методик, за якими можна запідозрити злоякісне переродження родимки. Найпопулярніша – АКОРД (абревіатура, кожна літера якої вказує на певні зміни у новоутворенні).

Результат пошуку зображень за запитом меланома акорд

А – асиметрія – якщо розділити родимку уявною віссю, половинки будуть нерівними; сама родимка не є суцільною, нагадує географічну карту із «затоками» та «острівцями»;

К – краї – нерівні, із зазубринами;

О – окрас – від світло-коричневого до чорного; невус забарвлений неоднорідно (десь барвника більше, а десь взагалі може не бути);

Р – розмір – понад 5 мм у діаметрі;

Д – динаміка – збільшується у розмірах.

Онкологи наголошують: за цими критеріями кожен другий випадок раку не вдається розпізнати! Наприклад, родимка може мати менш як 5 мм у діаметрі, а у ній вже відбуваються процеси злоякісного переродження. Складно піддається діагностиці вузлова меланома, яка має найбільш несприятливий прогноз, та безпігментна, а також меланома на волосяній частині голови.

Ще один спосіб, за допомогою якого можна виявити злоякісну пухлину, – шкала Глазгоу. Запідозрити злоякісне переродження невуса можна за такими ознаками:

– ріст;

– зміна форми й кольору;

– наявність запального стану;

– родимка сочиться, кровить, на ній є струп;

– порушення чутливості (свербіж, болючість при дотику);

– розмір (понад 7 мм).

«Недоліком шкали Глазгоу є неможливість відрізнити злоякісне переродження від запального стану. Та й не кожна людина може простежити та описати еволюцію змін родимки. Крім того, мало хто знає, що меланома може розвинутися на слизовій оболонці ротової порожнини, а у 70% випадків меланома з’являється на неушкодженій шкірі, тобто не росте з родимки», – наголошує Антоніна Крупяж.

Як тоді розпізнати пухлину? Лікарі радять застосовувати метод «гидкого каченяти»: поява будь-якої нетипової зміни ділянки шкіри, яка має тенденцію до росту, зміни форми, забарвлення – привід показати її лікарю.

Нове у лікуванні: імунітет сам бореться з пухлиною

Результат пошуку зображень за запитом меланома акорд

«У лікуванні меланоми дедалі частіше застосовують імуно- та молекулярну терапію. У 75% хворих виявляють збільшену активність маркерів RAS/RAF/MAPK, що зазвичай є наслідком мутації гену BRAF, відповідального за кодування кінази BRAF. Кіназа — це речовина, під дією якої неактивна форма ферменту може перетворюватися в активну його форму. Вченим вдалося створити її інгібітори (уповільнювачі, стримувачі). 48% пацієнтів з мутацією гену BRAF відповіли на запропоноване лікування. На жаль, новітня терапія має свої недоліки, зокрема, виявляє токсичний вплив на печінку», – зазначає учасник конференції Міхал Лешькєвіч.

Метою імунотерапії є стиму­ляція власного імунітету хво­рого, аби той почав боротися з пухлиною. Водночас імунітет знищує здорові меланоцити. Як наслідок, виникає вітиліго як «плата» за успішне лікування.

Один з методів лікування меланоми – вакцинація. Щеплення робиться з метою активного лікування, а не профілактики, як у випадку інфекційних захворювань. Терапевтичний ефект забезпечує онколітичний модифікований вірус… простого герпесу І типу – він розмножується у трансформованих клітинах та нищить їх.

Джерело

Дата публікації: 27.02.2020 img Поділитися