пекти паску

Чи можна пекти паску у Страсну п’ятницю?

Страсна п’ятниця є днем скорботи для християн. І багато хто вважає, що пекти паску у цей день - гріх. Ми дізналися, чи можна пекти паску у Страсну п'ятницю.

Паски пекти не можна…

Останній тиждень перед Пасхою називається Страсним, страсна седмиця. Це найсуворіший тиждень Великого посту. Саме в ці дні печуть паски.

За церковними канонами, паски печуть в середу, четвер та суботу.

За народною традицією паски найчастіше випікають у Чистий четвер. Якщо ж пасок печуть багато, то роблять це двічі: у четвер та в суботу.

Кажуть, не можна пекти паски в Страсну п’ятницю перед Великоднем. У Страсну п’ятницю за церковними традиціями слід прийти до храму і помолитися. У храмах в Страсну п’ятницю йдуть спеціальні служби з винесенням Плащаниці. А всі мирські турботи треба відкласти.

Страсна п’ятниця є днем скорботи й журби для християн, адже цього дня розіп’яли Ісуса Христа. Впродовж усієї п’ятниці заведено їсти заздалегідь приготовлений хліб, сирі овочі та фрукти.

Саме п’ятниця є днем страждання, розп’яття, смерті й поховання ​​Ісуса Христа, тому слід відкласти всі побутові справи.  Тож, цього дня бажано прийти до церкви і помолитися, залишивши на якийсь час мирські турботи.

Паски пекти можна…

Однак подекуди в Україні є давня традиція пекти паски саме у п’ятницю. Вважалося, що це робити можна і не гріх.

За словами кандидатки історичних наук, старшої наукової співробітниці Інституту народознавства НАН України Лесі Горошко-Погорецької, багато етнографічних джерел вказують на те, що паски у п’ятницю таки пекли: “Упродовж тижня є багато роботи, а п’ятниця – більш спокійний день, коли є час побавитись з тістом. Тому насправді немає твердої настанови – і в четвер, і в п’ятницю, і в суботу люди пекли і печуть паски”.

“Ви можете пекти паски тоді, коли вам зручно. У церкви немає ніяких приписів на цей рахунок. Головне, щоб всі ці турботи були не замість служб. Служби Великої п’ятниці – Винос плащаниці та Утреню з чином поховання – пропускати не можна ніяк”, – пояснив протоієрей Андрій Єфанов.

У народі вважається, що паски, випечені в Страсну п’ятницю, довго не черствіють, не пліснявіють, добре зберігаються, а також мають особливі цілющі властивості.

  • Пасхальний код: коси на пасці означають достаток, а колоски – здоров’я

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook