Чи можна дітям пити сік і які соки найкорисніші

Що корисніше для дітей - соки чи фрукти?

Колись вважалося, що соки — невід’ємна частина збалансованого харчування. У тому числі й у дітей.

Особливо після того, як в більшості західних країн в продажу стали домінувати соки натурального походження з мінімальними добавками харчових хімікатів, а то і зовсім без них.

Однак в останнє десятиліття по соках було завдано важкого удару. Численні дослідження стали показувати, що соки можуть бути небезпечні для дітей, які вживають їх у надлишку. В першу чергу, через цукор (який зустрічається навіть у найнатуральніших соках) і надлишок калорій.

До року – ніякого соку

У 2017 році Американська асоціація педіатрів опублікувала рекомендації, згідно з якими немає сенсу давати соки немовлятам до одного року. А дітям старше варто обмежувати вживання соків, оскільки це веде до набору зайвої ваги і руйнування зубів, йшлося у звіті.

Таким чином, американські педіатри не забороняють, але і не рекомендують захоплюватися соками, навіть такими як апельсиновий, яблучний і виноградний, які традиційно вважаються корисними для дітей.

На думку ряду дослідників, які продовжують займатися темою соків в дитячому харчуванні, проблема тут набагато ширше, ніж цукор і калорії.

Безумовно, варто обмежувати цукор, і не отримувати зайві калорії, які дитина потім не спалить, каже американський педіатр Ванда Абро з Дитячого госпіталю Морган Стенлі в Нью-Йорку. Але набагато більша проблема пов’язана не з самими соками, а з тим, замість чого вони п’ються.

Зокрема, багато батьків чомусь вважають, що соки корисніші за ті фрукти, з яких вони зроблені. Тобто краще дати дитині склянку апельсинового або яблучного соку, ніж змушувати її їсти апельсин або гризти яблуко.

Насправді це не так, стверджує Абро, і констатує, що для дітей фрукти корисніші.

Вся справа в тому, що хоча соки містять ті ж вітаміни і натуральний цукор, що є у фруктах, у них немає клітковини, яка сприяє травленню і перетворює ті ж яблука і апельсини на відмінні снеки, пояснює педіатр.

Як наслідок, соки насичують меншою мірою, ніж фрукти, і ними легше зловжити — адже дитина не наїдається соками і може пити їх майже без зупинки. Таким чином, вона споживає велику дозу цукру, що веде до набору зайвої ваги. Та й на дитячі зуби соки чинять не найкращий вплив. Знову ж таки -через цукор.

Метт Хаймер, педіатр з Дитячого госпіталю штату Колорадо, впевнений, що навіть консервовані або заморожені фрукти набагато корисніші за сік. Тільки щоб у них не було підсолоджувачів, уточнює він.

Абро уточнює, що все вищесказане не має вести до тотальної заборони соків для дітей. Соки смачні та нешкідливі в невеликих дозах. Тому якщо ваша дитина буде час від часу випивати склянку соку, нічого страшного не трапиться.

Головне, щоб це були саме соки, а не солодкі напої “на основі соків”, підкреслюють педіатри.

Американська асоціація педіатрів рекомендує обмежувати сік для дітей в таких дозах:

  • ніякого соку для немовлят до 1 року;
  • не більше 100 г соку на день для дітей до 4 років;
  • не більше 150 г соку на день для дітей до 6 років;
  • не більше 200 г соку на день для дітей від 6 років.

У будь-якому випадку, медики рекомендують давати дітям сік тільки з чашок, ні в якому разі не через трубочку або з пляшки. Це знижує ризик руйнування зубів.

І справа не тільки в цукрі. За словами австралійського дитячого стоматолога Девіда Ментон, кислота, що міститься в багатьох фруктових соках руйнує зубну емаль.

Корисні соки для дітей:

  • морквяний, гранатовий і томатний соки — підвищують рівень гемоглобіну і багаті на вітамін С;
  • яблучний, апельсиновий і грушевий сік корисні для роботи серця й імунної системи;
  • персиковий сік корисний для травлення.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook