Алергія та температура не пов’язані напряму. Попри те, що алергію, зокрема сезонну, раніше називали сінною лихоманкою, сама по собі вона температуру не викликає. Проте часті питання стосовно підвищення температури тіла на фоні інших алергічних проявів небезпідставні. Таке дійсно трапляється, та винні в лихоманці не алергени. Розібратися у темі допомагає дитяча лікарка-алергологиня Марія Кривопустова.
Алергія може проявлятися алергічним ринітом (АР). Для цього стану характерна сенсибілізація до таких речей, як пилок рослин, спори грибів, пилові кліщі.
Температура ж підіймається, лише коли до алергії приєднується вірусна інфекція. А точніше, коли через алергічний риніт мікроби потрапляють до носа. Саме тоді заповнені слизом пазухи стають справжнім розсадником бактерій.
Але в цьому випадку алергія лише опосередковано викликає підвищення температури тіла. Адже інфекція розвивається через наявність бактерій або вірусів, а не алергенів.
Згідно з даними Американського коледжу алергії, астми та імунології, якщо людина має явно виражені симптоми алергічного нежитю, які ускладнюються закладеністю носа та тиском у носових пазухах, ймовірною причиною цього є їх запалення. Цей стан називається риносинуситом.
І хоча алергічний риніт не викликає лихоманку, люди, що реагують на алергени та забруднювачі повітря, більш схильні до розвитку хронічних захворювань. Тих, які сприяють розвитку справжніх інфекцій.
Медики пояснюють це тим, що наявність астми або алергічного риніту призводить до запалення дихальних шляхів. А воно вже може сприяти розвиткові інфекцій, що супроводжуватиметься підвищенням температури.
Як відрізнити алергію від інфекції?
Коли у вашому організмі розвивається бактеріальна або вірусна інфекція, виникає імунна відповідь на неї. Хімічні речовини, котрі виробляються лейкоцитами, — пірогени — провокують підвищення температури тіла. Це нормальний запальний процес, котрий допомагає знищити чутливі до тепла бактерії.
Натомість алергія виникає в тому випадку, коли організм занадто бурхливо реагує на звичайні, нешкідливі речовини. Це може бути алергія на цвітіння, харчові продукти або алергія на котів та собак.
У результаті імунна система виробляє антитіла та гістамін для боротьби з ймовірним «ворогом». При цьому виникає запалення, котре суттєво псує життя.
Якщо точніше, то:
- Алергія викликає свербіж та сльозотечу, чого ніколи не буває при грипі.
- Алергія триває, доки людина знаходиться під впливом алергену. Це може тягнутись місяцями, а іноді й роками. А от застуда зазвичай минає протягом 10 днів.
- Алергія, як правило, не викликає ломоти в тілі, болю або сильного виснаження.
Які захворювання супроводжуються температурою?
В першу чергу це грип, застуда, бактеріальні інфекції. Такі як стрептококова ангіна, захворювання вух, тепловий удар, інфекції сечовивідних шляхів та багато інших недуг.
Крім того, COVID-19 може проявлятись лихоманкою та симптомами, схожими на алергічні. В основному нежитем, болем в горлі та кашлем.
Втім, і у випадку з ковідом між його проявами, алергією та застудою є відмінності.
- За даними Європейського порівняльного дослідження, оприлюдненого у березні 2021 р.
Радимо також прочитати: Що робити, якщо температура 37 з хвостиком?
Загальні симптоми алергії
Залежать від реакції людини на той чи інший подразник.
До переліку алергічних проявів входять:
- нежить;
- свербіж та сльозотеча;
- чхання;
- кашель;
- головний біль;
- біль в носових пазухах;
- зрідка — біль у горлі;
- хрипи.
А от нудота та діарея — загальні симптоми деяких харчових алергій. До їх проявів можна віднести ще набряки та шкірні висипання.
Серйозна алергічна реакція, при якій людина не може дихати або втрачає свідомість, називається анафілаксією. Саме вона потребує негайної медичної допомоги.
Риносинусит
Частіше за все виникає в людей, котрі мають схильність до частих вірусних інфекцій.
Проявляється як набрякання носових пазух — спеціальних порожнин, котрі розташовані навколо носа, очей, щік.
Слиз в носових пазухах потрібний, щоб забезпечувати нормальну циркуляцію повітря. Але якщо пазухи набрякають, слиз не стікатиме як слід й почне накопичуватись.
Риносинусит виникає внаслідок гострих респіраторних вірусних інфекцій.
При важкому синуситі в людини можливе підвищення температури та такі симптоми:
- біль в лобі та щоках;
- закладеність носа;
- густі жовті або зелені виділення з носа;
- кашель;
- зубний біль.
Грип
За симптомами схожий на алергію лише тим, що обидві недуги впливають на органи дихання. Але!
Основною ознакою грипу є жар, часто високий, котрий триває 3-4 дні. При алергії такого високого жару не буває ніколи.
Інші типові симптоми грипу:
- нежить та закладений ніс;
- утруднене дихання;
- кашель;
- біль у горлі;
- головний біль;
- втома, слабкість;
- ломота в тілі;
- сльозотеча, що буває не лише при алергії, але й при грипі.
Застуда
Виникає через зараження вірусом, тому викликає температуру та лихоманку.
До переліку симптомів, як правило, входять:
- біль у тілі,
- головний біль,
- чхання,
- нежить та закладеність носа,
- кашель,
- біль у горлі.
Діагностика причин нездужання про алергії, грипі та застуді
Проводиться після консультації з лікарем. Щоб встановити причину нездужання, він має провести медичний огляд та вивчити історію хвороби.
Крім того, необхідно зробити рентген та здати кілька аналізів:
- крові,
- калу та сечі,
- мазок із горла,
- зразок слизу.
Для діагностики алергії необхідно звернутись до лікаря-алерголога.
Встановити причину алергії можна двома способами:
- Зробити шкірні проби, зокрема прик- або патч-тести. Вони визначають чутливість до поширених алергенів, таких як пилок, продукти, латекс або ліки.
- За наявності висипань на шкірі здати аналіз крові.
Одним з найефективніших методів діагностики вважається молекулярний тест на алергію ALEX2. За його допомогою можна визначити чутливість майже до 300 алергенів одночасно.
На відміну від шкірних проб, проведення яких має ряд протипоказів, молекулярний багатокомпонентний тест може виконуватись для будь-якого пацієнта у зручний для нього час.
За результатами тесту пацієнт отримає алергологічний паспорт, в якому буде вказано чутливість до тих алергенів, про які він навіть не підозрював.
Алерголог встановлює точний діагноз, оцінюючи в комплексі історію хвороби, дані тестів, результати фізичного огляду. А на підставі діагнозу розробляє план терапії та індивідуальну дієту.
Лікування застуди та інфекційних захворювань
Залежатиме від основної причини захворювання.
Якщо людина страждає через грип або застуду, вона може лікувати симптоми такими засобами:
- Дотримуватись постільного режиму.
- Вживати якомога більше рідини.
- Приймати безрецептурні знеболювальні, такі як парацетамол або ібупрофен.
- Використовувати назальні спреї для зменшення закладеності носа.
- Уникати алкоголю та кофеїну, які сприяють зневодненню.
Якщо риносинусит викликає у носових пазухах болючий тиск, треба застосовувати спеціальні прийоми.
Як впоратись з алергічним ринітом
Якщо у вас алергічний риніт, слід дотримуватись таких правил:
- Обмежити час перебування на вулиці в періоди, коли кількість пилку рослин або спор грибів у повітрі занадто висока.
- Відстежувати оптимальні дні для прогулянок на свіжому повітрі. На нашому сайті в рубриці «Алергопрогноз» щотижня поновлюється інформація щодо вмісту пилку в повітрі.
- Коли кількість алергенів занадто велика, щільно зачиняйте вікна і використовуйте кондиціонер, аби не допустити потрапляння алергенів до оселі.
- Після прогулянки або контакту з тваринами переодягніться і помийте руки.
- Коли у повітрі багато алергенів, уникайте дворових робіт, таких як згрібання листя, порпання у городі, а тим паче підстригання газонів. Якщо вам конче необхідно працювати на відкритому повітрі – одягніть маску.
- Деяким людям можуть знадобитися певні препарати, аби контролювати симптоми. Тому завжди тримайте зв’язок зі своїм лікарем-алергологом.
Якщо хочете позбутись алергії надовго або назавжди, слід ще взимку розпочати курс алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ).
Цей метод ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Він заснований на введенні невеликих доз причинних алергенів після встановлення точного діагнозу.
Лише він може повністю подолати алергічний риніт, викликаний реакцією на пилок рослин, домашній пил, спори грибів, лупу домашніх тварин.
Коли звертатись по невідкладну допомогу?
Якщо ознаки грипу тривають понад 10 днів і супроводжуються такими симптомами:
- мимовільне тремтіння аж до стукоту зубів;
- висока температура без потовиділення;
- значне погіршення самопочуття;
- галюцинації, сплутаність свідомості або сильна сонливість;
- шкірні висипання;
- спазми м’язів;
- прискорення пульсу;
- блювота.
Негайно телефонувати у швидку треба, коли температура тіла вища за 40 °C. А також при появі симптомів небезпечної алергічної реакції, котра називається анафілактичним шоком.
При цьому людина відчуває:
- утруднене дихання,
- набряк горла та язика,
- кропив’янку,
- блювоту,
- пронос,
- втрату свідомості,
- різке зниження артеріального тиску.
Отже,
Алергія температуру не викликає. Але здатна опосередковано спровокувати появу лихоманки, якщо у людини розвинеться інфекція носових пазух.
До того ж вірусні інфекції, як правило, спричиняють не лише температуру, але й сприяють появі симптомів астми чи алергії.
Тому в будь-якому випадку краще не займатись самодіагностикою, а тим більше самолікуванням. Відразу звертайтесь до лікаря.
Авторка – Олександра Сапон