Діти Сім'я

Чужий серед своїх: що робити, якщо над дитиною знущаються в школі

Цькування дітей в школі, або, кажучи сучасною мовою, буллінг – часте явище. Викорінити його навряд чи вийде, але боротися з цим однозначно потрібно. Що робити в таких випадках, розповімо далі.

Раніше пояснення буллингу було простим: дитина, яка дозволяє собі знущатися над іншими, насправді невпевнена в собі, бо таким чином намагається компенсувати свої страхи.

Але численні дослідження спростували цей факт. Адже виявилося, що агресори, в більшості своїй, досить сильні духом і амбітні. Чому ж вони так поводяться?

Пояснення досить банальне: це норма для колективу, в якому постійно перебуває буллі, і, більш того, це постійно заохочується. Іноді такі витівки є способом підтвердити свій авторитет в компанії або спробою довести, на що він здатний.

Стати жертвою цькування може хто завгодно. Але найчастіше це ті, хто не може постояти за себе і дати відсіч. А також інтроверти, що завжди тримаються поза колективом, рідше діти, які ведуть себе зухвало.

Зачіпка може бути будь-якою: товстий, худий, «очкарик», мямля, заїка.

Складність зазначеної проблеми полягає в тому, що батьки, зазвичай, дізнаються про неї постфактум. Саме чадо, швидше за все, буде мовчати і запевняти всіх у тому, що все в порядку, незважаючи на брудний або порваний одяг, синці, подряпини, зіпсованіе канцелярське приладдя.

Дзвіночком до того, що негайно вимагає звернути увагу на взаємини в школі, також може бути відмова її відвідувати, надмірна замкнутість, раптові істерики, злість. Якщо до цього зустрічі та спілкування з друзями були регулярними і раптом зійшли нанівець – обов’язково поцікавтеся чому.

Далі потрібно почати діяти. Але тільки керуючись розумом, а не емоціями. Адже часто перше бажання, що виникає у дорослих в такому випадку – помститися, терміново поговорити з батьками кривдника або ще краще – обговорити це гостре питання на батьківських зборах.

Все це робити категорично не рекомендується. Допомогти таким чином навряд чи вийде, а ось погіршити ситуацію – цілком. Адже чадо з цього моменту може стати не тільки «товстухою» або «очкариком», а й «ябедою», «нюней» і «маминим синочком».

Починаємо діяти

Так що ж потрібно робити? Ось деякі поради:

  1. Поясніть дитині, що ви її підтримуєте, і вона не заслуговує такого ставлення до себе. Разом ви спробуєте знайти вихід зі сформованої ситуації.
  2. Переорієнтуйте. У разі, якщо цькування має тільки словесне вираження, тоді варто з’ясувати, наскільки авторитетним є кривдник для чада. Часто його думка для багатьох є вирішальною. Завдання батьків в такому випадку заново розставити пріоритети, і нагадати про те, що думка батьків у цьому разі авторитетніша.
  3. Поспілкуйтеся з учителем. Особливо актуально це в молодших класах, де роль вчителя в колективі досить велика. Буллінг – проблема не агресора і жертви, а всього колективу. Адже завжди є ті, хто підтримують буллі, і ті, хто спостерігає. І всі вони є учасниками цього процесу.
  4. Навчіть захищатися. Ні, лізти першим в бійку дуже погано. Але оборонятися – добре, якщо має місце фізичне знущання. Якщо навичок оборони немає, можна віддати дитину в спортивну секцію, але відразу встановити правила – тільки захищатися.

Вміти відповідати словесно, щоб поставити кривдника на місце – теж хороший спосіб. Їдке і різке слово поставить агресора на місце або введе в ступор. Кілька разів, і він не захоче зв’язуватися з тим, хто і сам може «вколоти» в потрібний момент.

  1. Зверніться до психолога. Іноді рідні не в змозі знайти вихід зі сформованої ситуації і підказати, як правильно себе вести. Тоді варто звернутися до фахівця. Він допоможе програти ситуацію в особах, і дасть дієві рекомендації, склавши правильний алгоритм поведінки.
  2. Переведіть в іншу школу. Комусь це може здатися втечею. Але насправді, це не так. Особливо, якщо цькування набуло глобальних масштабів, і до неї приєдналася більшість колективу. Нормально існувати в ньому вже не вийде. Якщо вирішили це зробити, стійте на своєму. Навіть якщо всі будуть вас запевняти, що агресор змінився.

Буллі важко розлучаються зі своїми жертвами, адже виникає необхідність шукати нову, і починати все спочатку. Тому вони можуть почати вести себе, як паїньками, і навіть зробити вигляд, що готові подружитися. Але це обман.

До переходу варто підготуватися. Неправильно шукати школу і клас, де «не знущаються». Важливо робити ухил на хороших учителів, додаткові цікаві предмети.

А також важливо навчити чадо не сприймати спроби знайомства, підтримки і дружби, як щось підозріле.

Але куди ж звертатися, якщо нічого не допомагає? У соціальні служби або служби у правах дітей, органи піклування. Відстоювати права можна з допомогою юриста та правоохоронних органів, якщо ситуація зайшла занадто далеко і вирішити її мирним шляхом не виходить.

Буллінгу все ж легше запобігти, ніж боротися з ним. Для цього в першу чергу, навчіться слухати дітей, а також зміцнюйте їх впевненість в собі і своїх силах.

Дата публікації: 21.03.2019 img Поділитися