Ягоди ожини в дикорослих заростях збирають здавна. Культивувати ж у садах її почали наприкінці ХІХ століття.
Листки ожини збирають протягом літа, плоди – коли цілком достигнуть, корені викопують пізно восени.
У плодах ожини знайдено цукри, яблучну, лимонну, винну, саліцилову, аскорбінову кислоти, дубильні й азотисті сполуки, вітаміни С, Е, каротин. А насіння містить жирну олію.
Ожину дуже поважають за лікувальні властивості, адже вона рятує від катарів кишок та інших кишкових хвороб, поліпшує перистальтику кишок.
Цінують її ще й як кровоочисний, протиглисний засіб. Ожиною лікують криваві проноси.
Корені мають сечогінну й протизапальну дію. Плоди і сік тамують спрагу, зменшують жар.
Стиглі ягоди ожини – хороший потогінний і м’який проносний засіб при коліті. А недостиглі ягоди помічні при діареї.
Якщо ви схильні до набряків чи маєте шлунково-кишкові кровотечі, приготуйте таку суміш. Візьміть 4 столові ложки листків ожини, залийте 2 склянками окропу і настоюйте 2-3 години. Процідіть і вживайте по 1/2 склянки 3-4 рази на день за 20 хвилин до їди.
А от коли допікає ангіна, у пригоді стануть відвари коренів ожини, якими потрібно полоскати горло.
Плоди ожини сизої ліпше консервувати з цукром із розрахунку 1 частина ягід на 2 частини цукру. Зберігають такі консерви у прохолодному приміщенні. Вживають як вітамінний і зміцнювальний засіб для всього організму: 1 столову ложку зацукрованих плодів заливають 1 склянкою окропу і споживають як чай тричі на добу після їди.
Тонізуючу дію має суміш листків ожини сизої, суниць лісових, дикорослої малини і трави материнки звичайної у співвідношенні 1:2:2:1. Отож, 2 столові ложки суміші заливають склянкою окропу, настоюють 10 хвилин, п’ють по 1 склянці 3 рази на добу, якщо діймають застудні захворювання чи запалення верхніх дихальних шляхів, а то й просто вживають як засіб проти авітамінозу взимку та ранньої весни.
Корені ожини, викопані навесні та зварені з медом, рекомендують як лікувальний засіб проти водянки.
Порошок з листків застосовують для засипання ран, а чай з листків – як вітамінний засіб.
Сік із плодів використовують для підфарбовування вин: з кислотами він дає червоний колір, а з лугами – синій. Ним можна пофарбувати тканину у фіолетовий, ніжно-рожевий, коричнево-фіолетовий кольори.
Ожина – ягода з багатьма „талантами”. Окрім лікувальних властивостей, може виконувати й декоративну функцію – її використовують для вертикального озеленення, вона уміє своїми гілочками так красиво прикривати стіни й альтанки.