Здоров'я та краса Консультація лікаря

Як підтримати себе та допомогти близьким під час панічної атаки

Панічна атака – раптовий приступ сильного страху: гучно б’ється серце, виникає відчуття задухи і ви починаєте швидше дихати, може з’явитись запаморочення, нудота, оніміння рук та ніг, тремор, вас пробирає піт і думка, що ви втрачаєте над собою контроль.

Панічна атака – раптовий приступ сильного страху: гучно б’ється серце, виникає відчуття задухи і ви починаєте швидше дихати, може з’явитись запаморочення, нудота, оніміння рук та ніг, тремор, вас пробирає піт і думка, що ви втрачаєте над собою контроль, відбувається щось зовсім ненормальне, страх наче покриває вас кригою і паралізує, – пише Хаб стійкості.
 • Хороша новина: ви не помрете від панічної атаки.
 • Панічні атаки короткотривалі, зазвичай 5 хв, буває до 30 хв.
 • Панічна атака посилюється, коли ми виснажені фізично чи емоційно.

Як підтримати себе під час панічної атаки?

 • Спробуйте глибоко дихати, не менше 6 циклів вдих-видих.
 • Спробуйте описати те, що ви бачите або чуєте зараз, що відчуваєте на запах, доторкнутись до чогось і сфокусуватись на цих відчуттях.
 • Буває корисно про себе промовити вірш чи спробувати рахувати – будь-яким способом задіяти мислення.
 • Якщо з вами поруч є близька людина і ви можете їй сказати про панічну атаку – скажіть і попросіть обійняти вас, відволікти розмовою.
 • Панічні атаки є неприємним станом, але вони минають і не несуть загрози здоров’ю.

Як підтримати іншу людину?

 1. Спокійно повільно промовляйте “Я з тобою, панічна атака скоро мине”.
 2. Запитайте, чим ви можете допомогти (зазвичай корисно присісти, випити води, забезпечити потік повітря, глибоко й уповільнено подихати разом).
 3. Якщо це близька людина, можна її взяти за руки або обійняти.
 4. Якщо ви бачите, що людина потроху заспокоюється, можна почати розмову на нейтральну тему, розповісти про себе, подорожі тощо.
 5. Не бризкайте в людину водою, не трусіть її, не давайте ляпасів, не пропонуйте медикаментів.
Панічна атака – це не “поломка” у вас в голові. Таке буває від надмірного емоційного навантаження та виснаження. Сон – превентивний метод №1, постарайтесь організувати ваш сон навіть якщо умови цьому зовсім не сприяють.
Дата публікації: 07.03.2022 img Поділитися