алергія

Алергія – лікується: як правильно діагностувати та лікувати алергію

Найпоширеніший міф про алергію, - що вона не лікується. Але це не так: алергію можна і треба лікувати. Як діагностувати та лікувати алергію, розповідає алерголог.

На запитання пацієнтів про діагностику та лікування алергії відповів лікар-алерголог, доктор медичних наук, професор кафедри клінічної, лабораторної імунології та  алергології НМАПО імені П.Л.Шупика Юрій Бісюк.

Що таке алергія і які її основні симптоми?

Алергія – це імунна реакція організму на алерген.

Її основні симптоми:

  • чхання,
  • свербіж шкіри,
  • сльозотеча,
  • почервоніння,
  • закладеність носа,
  • кашель.

До прикладу, бронхіальна астма, яка викликана алергією, часто проявляє себе у вигляді задишки, відчуття стиснення в грудній клітці та кашлем.  Закладеність носа зранку може бути ознакою алергічного риніту, який найчастіше провокують пилові кліщі тощо.

Пацієнти часто плутають алергію з іншими захворюваннями, тому для точного діагностування лікарі. Крім звичних аналізів почали використовувати спеціальні опитувальники, які націлені на більш детальну діагностику проблеми. На сьогодні методів діагностики алергії безліч. Якщо у вас з’явився хоча б один із перерахованих симптомів, і він триває більш як два тижні, це може бути свідченням алергії. Вам потрібно негайно звернутися до свого сімейного лікаря, який скерує вас до профільного фахівця.

Чим відрізняється застуда від алергії?

Симптоми алергії та застуди дійсно схожі. Втім, тут важливу роль відіграє час. Зазвичай прояви застуди не довготривалі і, як правило, вони проходять через 10-14 днів. Натомість симптоми алергії можуть тривати і два, і три, і чотири тижні. Більше того, важливим показником для діагностування алергії є температура. При вірусних або бактеріальних захворюваннях, зазвичай, вона піднімається вище за 37.5 градусів, натомість при алергії її показники рідко піднімаються вище 37.

Яка категорія людей ризикує захворіти найпершою?

Діти. Якщо в обох батьків є алергія, то у дитини ризик захворіти на алергію становить 70%. Якщо лише один із батьків хворіє на цю недугу, то до 40%. Якщо ніхто в сім’ї не мав подібної проблеми, то ризик все ж залишається до 20%.

У своїх наукових дослідженнях я займався виявленням генів, які провокують розвиток алергічних хвороб. До прикладу, на розвиток атипового дерматиту впливають гени філарину. Білок, який присутній в клітинах шкіри при таких генетичних аномаліях структурно не повноцінний, тому порушується шкірний бар’єр і алергени пенетрують в шкіру, викликаючи атипічний  дерматит. Я думаю, що через років 10-15 вже будуть створені генетичні програми, які будуть дозволяти спрогнозувати ризик розвитку захворювань, в тому числі і алергічних.

Чим небезпечна алергія та які можливі ускладнення?

Якщо пацієнт звернувся до лікаря і отримав відповідне лікування, то небезпеки  немає. Проте є категорія алергічних захворювань – анафілаксія – які можуть призвести до анафілактичного шоку. Такий стан є загрозливим для життя людини, адже під час нього раптово падає артеріальний тиск, що може призвести до зупинки серця. У такому випадку перша допомога – це адреналін. Тому пацієнти, які хоча б раз у своєму житті переносили анафілактичний шок, повинні завжди носити з собою автоінжектори з адреналіном. Це перша і єдина допомога, яка зможе врятувати життя.

Ознаками анафілактичного шоку можуть бути:

  • бліда шкіра,
  • втрата свідомості через низький тиск,
  • підвищена пітливість,
  • кропивниця (пухирці на поверхні шкіри).

Саме кропивниця є першим дзвіночком, який свідчить, що в організмі відбувається якась алергічна реакція. Тому, при появі будь-якого з цих симптомів потрібно терміново звернутися до лікаря.

Пацієнти часто займаються самолікуванням і вводять собі антигістамінні чи гормональні препарати – це помилка, вони не допомагають. При важких алергічних реакціях найкраще допомагає адреналін.

Які є методи діагностування алергії і коли найкраще робити алергопроби?

Діагностувати алергію можна в будь-який час. Існує хибна думка, що найкраще робити алергопроби восени, бо це час, коли найменше антигенів. Це неправда. Алергопроби можна робити будь-коли.

Лікар повинен зібрати скарги і анамнез, потім призначити аналізи. Лабораторний показник (аналіз) не означає, що в пацієнта вже є хвороба. Можливо, в нього специфічні імуноглобуліни, які згодом можуть перерости в алергію. Для діагностування алергії потрібно зробити шкірні плік-тести. Результат плік-тесту отримують за 15 хв. Тест можна робити на руці або на спині.

Протипоказаннями для проведення тестів є:

  • захворювання в період загострення, наприклад алергічна астма,
  • прийом антигістамінних препаратів (для об’єктивних результатів потрібно перестати приймати препарати на 7-10 днів),
  • гормони (треба зробити перерву на два тижні).

Як лікується алергія?

Єдиним способом лікування є алергічноспецифічна імунотерапія. Процедура включає прийом алергенів, які і провокують алергію. Імунна система через деякий перестає реагувати на цей алерген і не синтезує імуноглобулін. Цей метод лікування хвороби дає 80% результат. Формою лікування можуть бути підшкірні ін’єкції або собвінувальний спрей у відповідній дозі.

Протигістамінні та гормональні препарати працюють лише із симптомами, натомість цей вид терапії корегує механізми в організмі. Імунотерапія довготривала і потребує не менше року. У дітей  6-7 років алергія може зникнути через кілька років. Доведено, що 70% дітей з алергією не мали її у старшому віці. Тому в цьому випадку варто почекати з лікуванням.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook