Здоров'я та краса Консультація лікаря

Алергія, ангіна чи скарлатина: які симптоми і як відрізнити

На скарлатину найчастіше хворіють діти віком 1–9 років. І симптоми на початку цього захворювання дуже схожі на ангіну та алергічний висип.

Збудник скарлатини — бета-гемолітичний стрептокок групи А (Streptococcus pyogenes). Заразитися можна від хворої людини чи носія повітряно-краплинним шляхом під час кашлю, чхання і навіть звичайної розмови з інфікованою людиною. Восени і взимку кількість хворих зазвичай збільшується, повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.

Як зрозуміти, що це саме скарлатина?

Інкубаційний період недуги триває від 1 до 12 днів, частіше 2–7 днів. У більшості випадків скарлатина починається раптово. Розвивається ангіна, на мигдалинах можливий біло-жовтий наліт. Язик спочатку має біле нашарування, але після 2-3 днів починає очищатися з кінчика і до 4-го дня стає яскраво-червоним, з виокремленими сосочками — так званий малиновий язик.

Зазвичай через добу після початку захворювання на шкірі хворого виникає характерний висип. На рожевому тлі видно дрібні цятки, яскраво-рожеві або червоні, нерідко вони сверблять.

Висип здебільшого в нижній частині живота, паховій зоні, на сідницях, внутрішніх поверхнях кінцівок. Він триває від 2 до 6 днів, потім блідне і покривається дрібними лусочками, а на кінцівках, особливо кистях і стопах, великими пластами. Що яскравішим і ряснішим був висип, то більше виражене лущення. У середньому лущення триває 2-3 тижні.

Попри загальне почервоніння обличчя, підборіддя і шкіра над верхньою губою залишаються блідими — утворюють так званий носогубний трикутник Філатова.

Ділянка суглобового згину набуває яскраво-червоного забарвлення, нерідко з невеликими крововиливами.

Легкий, середній чи важкий перебіг

  • За легкої форми симптоми інтоксикації організму слабо виражені, блювота відсутня, ангіна незначна (має катаральний характер). Висип типовий, інколи блідий.
  • Під час середньоважкої форми всі описані симптоми скарлатини виражені сильніше. Температура підвищується до 39 °С. Ускладнення зустрічаються частіше, ніж за легкої форми.
  • У разі важкої токсичної форми початок хвороби супроводжують висока температура, блювота, інколи діарея, виражені симптоми ураження центральної нервової системи. Можливі запаморочення, набряк мозку і навіть розвиток коми.

Скарлатина може мати небезпечні ускладнення, пов’язані з невчасним початком лікування та недотриманням рекомендацій лікаря: гнійний лімфаденіт, отит, мастоїдит, синусит, гломерулонефрит, ревматизм. Після одужання у людини виникає імунітет до скарлатини, як правило, стійкий, довічний.

Специфічне лікування скарлатини відсутнє. Діагноз ґрунтується на епідеміологічних даних, характерній клінічній картині та лабораторних дослідженнях.

Хворого потрібно обов’язково ізолювати. Ізоляція повинна тривати 10 днів, якщо перебіг захворювання легкий і без ускладнень. Після цього терміну ще 12 днів не можна відвідувати місця великого скупчення людей: школи, офіси, тощо. Тож ізоляція триває протягом мінімум 3 тижнів.

Як попередити скарлатину

Щоб профілактувати скарлатину, потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

  1. харчування, багате на вітаміни;
  2. провітрювання та вологе прибирання приміщення, в якому перебувають діти і дорослі;
  3. дотримання особистої гігієни, регулярне миття рук з милом;
  4. загартовування та заняття спортом;
  5. лікування всіх хронічних захворювань (отитів, синуситів, тонзилітів).
Дата публікації: 25.03.2021 img Поділитися