Білий наліт на язику у дорослих: що це означає

Чому на язику у дорослих з’являється білий наліт, симптомом яких захворювань він може бути і як позбутися проблеми.

Природний білий наліт на язику у дорослих людей, помітний зранку, легко видаляється за допомогою зубної щітки під час чищення зубів, при нормальній роботі внутрішніх органів протягом дня він більше не з’являється.

У деяких ситуаціях щільний білий наліт вже не вважається природним явищем, а свідчить про патології, що розвинулися в організмі, особливо якщо його важко прибрати з поверхні язика і він схильний з’являтися там протягом доби повторно.

Коли варто звернути увагу на язик

У нормі язик має виглядати вологим, мати середні розміри, чутливість та функціональність повинні зберігатися у початковому вигляді. Сосочки на поверхні виражені неяскраво, вранці допускається поява біло-рожевого нальоту, який легко видалити, якщо почистити язик та зуби за допомогою пасти та щітки, при цьому у людини не спостерігається неприємного запаху з рота протягом дня.

Поява таких симптомів може свідчити про проблеми зі здоров’ям:

  • язик збільшений, за ніч він набрякає, вранці помітні відбитки від зубів;
  • колір слизової оболонки змінюється зі світло-рожевого на сіро-білий, з боків поверхні яскраво-червоні;
  • суий язик – також ознака наявних в організмі проблем;
  • сосочки збільшені і набувають форми прищиків, особливо в районі кореня язика;
  • порушення смакової та тактильної чутливості;
  • печіння слизової оболонки, поява неприємного запаху з рота;
  • білий наліт на язиці вранці не очищається під час гігієнічних процедур та формується протягом усього дня.

Білий наліт на язиці у дорослих: причини, ознакою яких захворювань він є

Розібратися із причинами проблеми самостійно – не так просто

Про що говорить білий наліт на язиці, що супроводжується однією або декількома з перелічених ознак – зможе розібратися лікар, під час комплексного обстеження організму, тому затягувати з візитом у поліклініку не варто.

Супутні симптоми

Якщо язик обкладений білим нальотом внаслідок порушень, що є в організмі, його можуть характеризувати такі ознаки:

  • Товщина. У нормальному, здоровому стані наліт на поверхні язика тонкий, при застуді або грипі його товщина стає ще меншою. Товстий білий шар нальоту, ніби язик покрився коржами, формується при інфекційних патологіях, причому чим більше виражена ступінь захворювання, тим більше шар.
  • Характер. Білий наліт може бути жирним, сирної консистенції, сухим або вологим. Влітку він може товщати, до осені та зими ставати практично непомітним. При цьому поверхню слизової оболонки можуть покривати пухирці.
  • Колір. Ця ознака може найточніше розповісти про характер патології. Якщо язик покрився білим нальотом, значить, патологія на початку свого розвитку, тоді як темний колір говорить про небезпечні захворювання. Сіро-білий наліт свідчить про проблеми із травною системою, чорний або брудно-сірий – про інфекцію, що перейшла у складну форму. Іноді темний колір язика з’являється внаслідок вживання деяких ліків чи продуктів.
  • Місце розташування. Тут є два варіанти – або обкладений язик білим нальотом повністю, або проблема локалізується на певних ділянках, наприклад, уражений корінь, боки, або скупчення під язиком. За цією ознакою лікар зможе точніше визначити, які органи та системи організму страждають.
  • Легкість відділення. Чим складніше прибрати білий наліт на язиці, тим серйозніша патологія, що викликала його появу. У нормі скупчення має бути тонким і забиратися легко, якщо ж сильний наліт білого кольору має форму плівки, що огортає язик, він важко видаляється і незабаром з’являється знову – варто терміново звернутися до лікаря.

язик

Зверніть увагу на запах з рота

Окремим симптомом, що супроводжує покриття язика нальотом, є неприємний запах з рота, по-науковому, галітоз. Його поява пояснюється активним розмноженням хвороботворних бактерій у ротовій порожнині, у процесі життєдіяльності яких виділяються сірководневі сполуки.

Коли кількість патогенних мікробів у роті перевищена, запах органічних сполук, що виділяються ними, буде відчуватися інтенсивніше, в результаті з рота у людини погано пахне. Причини, що спричиняють галітоз, можуть бути різними. Насамперед, це недотримання елементарних правил гігієни – якщо людина не чистить зуби двічі на день, не очищає поверхню язика (особливо в області кореня) від бактерій, що скупчилися, на слизовій формується товстий наліт, що викликає неприємний запах.

На другому місці при розвитку галітозу стоїть карієс. Відкритий осередок інфекції в ротовій порожнині, яким є каріозний зуб, викликає інфікування сусідніх тканин, призводячи не тільки до формування нальоту на язиці і неприємного запаху, але і до рецидивуючих тонзилітів.

Нерідко неприємний запах з рота провокується пародонтитом чи пародонтозом – запаленням ясен, у якому в пародонтальних кишенях накопичується м’який бактеріальний наліт. Згодом він твердне, викликаючи атрофію тканин і оголення шийок.

Причини появи білого нальоту на язику

Причини білого нальоту на язиці можуть бути різними і свідчити про різні захворювання. Найбільш невинною причиною вважається невиконання гігієнічних процедур, оскільки її можна скоригувати, привчивши себе до своєчасного чищення зубів та язика вранці та ввечері. Також для профілактики накопичення бактеріального нальоту на язиці рекомендується користуватися ополіскувачами з антибактеріальним ефектом.

Далі буде розказано про патологічні стани організму, які провокують оподаткування слизової білим нальотом.

Червоний плаский лишай

Основний симптом захворювання – прищі на язиці, які мають форму обмежених папул. Локалізуватися прищі можуть у різних ділянках – при ерозивному типі захворювання вони розташовані на язику та щоках, при цьому слизова оболонка тканини інтенсивно болить.

Бляшкова форма характеризується безсимптомним протіканням, на епітелії формуються бляшки, які зливаються в одну щільну масу, що нагадує наліт, очистити язик від якої досить проблематично.

Білий наліт на язиці у дорослих: причини, ознакою яких захворювань він є

Червоний плоский лишай – не таке невинне захворювання, як може здатися, на перший погляд

Також ці утворення локалізуються на внутрішній поверхні щік. При підозрі на патологію пацієнта беруть пробу тканини на біопсію. Причиною патології може бути інше захворювання, тому терапія має бути комплексною, спрямованою на усунення симптомів самої хвороби та її першопричини.

Бронхіт

При захворюванні, що характеризується запальним процесом у порожнині бронхів, язик також може покриватися світлим нальотом, але це відбувається лише при переході бронхіту в хронічну форму. Патологія на початкових стадіях часто протікає безсимптомно, людина може покашлювати, але не надавати цьому значення, у розвитку захворювання винні алергени, віруси чи бактерії.

Потім, під час переходу в активну фазу, бронхіт проявляється симптомами:

  • підвищення температури;
  • слабкість;
  • сухий чи продуктивний кашель;
  • біль за грудиною.

Язик шорсткий, покривається тонкою світлою плівкою практично відразу. Цей симптом свідчить про наявність вірусної чи бактеріальної етіології захворювання. У терапії бронхіту, який може тривати кілька місяців поспіль, використовують тепле питво, відхаркувальні препарати, компреси, за необхідності – антибіотики.

жінка кашляє

Дисбактеріоз слизової рота

Ця патологія найчастіше виявляється у жінок і може стати результатом дисбактеріозу кишечника або порушенням мікрофлори піхви. Захворювання має кілька стадій:

  • Дисбіотичний зсув, у якому починають активно розмножуватися бактерії у порожнині рота, виражених симптомів немає.
  • Прогресування хвороби, яке проявляється печінням слизової оболонки рота, появою неприємного запаху та скупченням бактеріального нальоту на поверхні язика.
  • Зміни слизової оболонки, потовщення шару білого нальоту на язиці, розвиток стоматиту, підвищення температури, іноді збільшення мигдаликів.

Лікування ставить за мету усунути причину захворювання, яка найчастіше криється в проблемах із шлунково-кишковим трактом. Хворому призначається щадна дієта, що виключає солодкі, борошняні, гострі та солоні продукти, а також необхідно припинити прийом антибактеріальних препаратів.

Специфічне лікування потрібне лише на пізніх стадіях, коли знищено більшу частину корисної мікрофлори шлунка, кишечника та ротової порожнини, у середніх та легких ситуаціях лікарі обмежуються призначенням антисептичних розчинів для полоскання, імуномодуляторів та еубіотиків.

Гастрит

Ця патологія характеризується запаленням слизової оболонки тканини шлунка, що викликає відрижку повітрям, болі в епігастрії, тяжкість у животі. Гастрит може протікати на тлі підвищеної чи зниженої кислотності. У першому випадку болі локалізуються в області сонячного сплетення і посилюються після їди, також пацієнт страждає від порожньої відрижки.

Проблеми з ШКТ – найчастіша причина появи неприємного симптому.

Знижена кислотність провокує бурчання в животі, особливо вранці, при цьому на поверхні язика накопичується білий наліт, а з рота виходить різкий неприємний запах. Щоб позбутися захворювання, на початкових стадіях можна попити відвари шлункових трав із протизапальним та жовчогінним ефектом, але краще звернутися до гастроентеролога, щоб уникнути ускладнень та формування виразки.

Виразка шлунку

Найчастіше з усіх захворювань шлунка формування білого нальоту на язиці проявляється при виразковій хворобі. Виникає виразка з кількох причин:

  • шкідливі звички (куріння, алкоголь);
  • схильність до хвороб ШКТ генетично;
  • неправильне та незбалансоване харчування;
  • велика кількість вуглеводної, жирної, смаженої їжі, часті перекушування всухом’ятку, фастфуд.

Розвитку виразки сприяє проникнення в організм особливої бактерії, яка роз’їдає поверхню слизової оболонки тканини шлунка, призводячи до її прободіння. Пацієнт страждає від нападів болю в шлунку, які загострюються у весняний та осінній час. Як і при інших патологіях шлунково-кишкового тракту, спостерігаються порожня відрижка, печія, блювання і нудота, на язику накопичується білий щільний наліт.

Якщо вчасно не вжити заходів щодо лікування виразкової хвороби, це може спричинити прорив стінки шлунка, тоді врятувати людину може тільки хірургічне втручання.

болить живіт

Печінкова недостатність

При цій патології ушкоджується паренхіма печінки, що спричиняє серйозні збої у її функціонуванні. Патологія протікає у гострій чи хронічній формі, а наліт, що покриває мову, характеризується підвищеною щільністю та яскравим білим кольором. Перебіг хвороби поділяється на три стадії:

  • Емоційні розлади у людини, вона страждає від депресій, апатії, втрати апетиту, швидко втомлюється.
  • Поява набряклості шкірних покривів та їх жовтизною, у цей же колір забарвлюються іноді очні яблука.
  • Порушення обміну речовин, збій функцій внутрішніх органів, несподівані непритомності.

На останній стадії захворювання білий наліт, що скупчився на поверхні язика, видає різкий запах аміаку.

Стоматит

Стоматит – запалення слизової оболонки рота. Від чого виникає стоматит, які основні причини його розвитку? Існує безліч факторів, що його провокують:

  • недостатнє надходження вітамінів і мінералів до організму через незбалансоване харчування;
  • інфекційні хвороби шлунка та кишечника;
  • часті стреси;
  • злоякісні новоутворення;
  • каріозний процес у порожнині рота;
  • порушення обміну речовин;
  • куріння, алкоголь.

На початковій стадії хвороби відзначається легке почервоніння слизової оболонки тканини рота, потім, по ходу прогресування стоматиту, епітелій покривається виразками та набрякає. Виразки можуть бути одиничними або повністю покривати поверхню губ, щік, язика. Якщо їх зачіпати під час чищення зубів, вони починають кровоточити і завдають пацієнту вираженого дискомфорту.

При легкій формі стоматиту ерозія може бути єдиною, важкі форми хвороби виявляються великими ділянками ураження, при цьому виразки зливаються у великі болючі осередки. Людина відчуває головний біль, у неї може підвищитися температура, виявляються слабкість і нездужання. За будь-якої форми стоматиту на язиці формується білий некротичний наліт, також підвищується відділення слини.

Справитися зі стоматитом можна за допомогою професійного чищення, при цьому з ротової порожнини видаляються м’який і твердий наліт, зубний камінь, після чого проводиться обробка ротової порожнини антисептиками. Далі пацієнт продовжує лікування вдома, проводячи полоскання рота знезаражуючими препаратами, відварами протизапальних трав, змащуючи поверхню пошкодженої слизової оболонки препаратами Метрогіл Дента, гелями Асепта та Холісал.

Для загоєння слизової оболонки можна наносити на поверхню ерозій натуральний мед або ліки. Ще одна форма захворювання – алергічна, такий стоматит виникає, як реакція на слизові подразники, що потрапили на поверхню. Лікування білого нальоту на язиці та усунення симптомів алергії у разі передбачає виявлення подразника і обмеження контакту з ним.

Кандидоз

Що робити, якщо на язиці постійно з’являються білі крупинки та крапки? Необхідно звернути увагу на кількість та характер таких проявів, особливо часто вони з’являються у жінок при вагітності та у немовлят.

Білий наліт на язиці у дорослих: причини, ознакою яких захворювань він є

Вагітні і мами немовлят часто приходять до лікарів із запитанням: «Творожистий наліт на язику – ознака якого захворювання?» Такий симптом викликається дріжджовим грибком кандіда.

На початковій стадії на поверхні слизової оболонки з’являються дрібні крупинки, що нагадують згорнуте молоко, потім їх стає все більше, скупчення покривають язик повністю у вигляді сирного нальоту. Найчастіше скупчення локалізується на центрі та корені язика, якщо шар акуратно видалити, то під ним буде видно червону, подразнену слизову оболонку тканину.

Лікувати білий наліт на язику, викликаний молочницею, доведеться препаратами груп антимікотиків та антисептиків. Зазвичай для усунення симптомів достатньої місцевої терапії, системне лікування показане пацієнтам з хронічними формами хвороби. Місцеві антисептичні розчини використовуються для полоскання та змащування пошкоджених ділянок слизової оболонки, також препарати призначаються у формі аерозолів.

Засоби у вигляді мазей та гелів не просто наносяться на уражені ділянки рота, їх можна закладати за щоку, нанісши на стерильний ватний тампон. Якщо в ході лікування сирні крупинки перестали утворюватися, а язик очистився від шару нальоту, отже, терапія проводиться правильно.

чищення язика

Як запобігти повторній появі нальоту

Щоб позбутися білого нальоту на язику і запобігти його повторній появі, важливо виявити та усунути його першопричину. А надалі проводити щоденну повноцінну гігієну ротової порожнини.

  • чистити зуби та язик необхідно двічі на добу, вранці та ввечері;
  • після кожного вживання їжі потрібно обполіскувати порожнину рота водою;
  • використовувати зубну нитку;
  • регулярно відвідувати стоматолога, не рідше одного разу на 6 місяців.

Якщо ви ретельно дотримуєтеся правил гігієни, а на поверхні язика все одно накопичується білястий наліт, необхідно поспостерігати за станом протягом кількох діб.

Якщо після чищення проблема повертається знову, а нальоту стає дедалі більше – захворювання, яке викликало проблему, прогресує. У такій ситуації слід звертатися до лікаря.

Загальний алгоритм лікування, залежно від причин проблеми:

  • При нальоті, що з’являється в результаті зловживання тютюном та спиртним, необхідно відмовитися від шкідливих звичок, провести антисептичну санацію рота, вивести токсини з організму та вжити заходів щодо захисту печінки.
  • Вживання великої кількості солодкої та борошняної їжі вимагає обмеження та обов’язкового полоскання рота після їди.
  • При захворюваннях шлунково-кишкового тракту необхідно звернутися до гастроентеролога, він проведе обстеження та призначить необхідне лікування.

Щоб правильно діагностувати патологію, що викликала появу білого нальоту на язику, проводять біохімічний аналіз крові, бактеріологічний посів з поверхні ураженої тканини слизової оболонки, при підозрі на проблеми з ШКТ потрібно провести копрограму та УЗД черевної порожнини. Поява білого нальоту на язиці може бути природним і не потребувати специфічного лікування. Така плівка легко видаляється під час чищенн зубів та язика щіткою.

Якщо ж процедура не дає результату, потрібно шукати першопричину. Виявити справжню причину та призначити необхідне лікування може тільки лікар, тому не варто затягувати з візитом у поліклініку, щоб уникнути ускладнень та переходу хвороб у хронічну форму.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook