Чому недосипання шкідливе для фігури, пояснив експерт зі схуднення

Здається логічним, що людина, яка спить 8 годин, має більше шансів нажити собі зайві кіло, ніж той, хто спить по 5 годин. Логіка в тому, що недосипаючи 3 години, людина має 3 додаткові години, коли може бути активною і витрачати калорії на побутову фізичну працю. Але насправді...

Практика показує зворотне: сапієнс, що не виспався, протягом дня буде кволим і старатиметься уникати фізичної праці. Між переглядом серіалу і катанням на велосипеді вибере перше, а на озері, в той час як всі будуть хлюпатись у прозорій водичці, він лежатиме горілиць, розкинувши ноги. Тобто людина, яка недосипає, менше рухається, відповідно менше витрачає калорій на фізичну активність. Та ще й 3 години, які людина недосипає, вона може використати на споживання їжі. А уві сні їсти неможливо.

Що відбувається з гормонами при недосипанні?

Гормони – речовини, що регулюють різні функції організму, деякі безпосередньо впливають на поведінку.

🔹Лептин

Лептин синтезується прямо в жировій тканині. Діє він на гіпоталамус (далі мозок), інформуючи його про кількість жиру в організмі. Якщо лептину виробляється достатньо, мозок розуміє, що жиру в тілі багато, це йому подобається. Коли лептину виробляється менше, мозок тривожиться, бо усвідомлює, що жиру поменшало, а це означає, що настали голодні часи. Наляканий мозок підвищує апетит, щоб змусити господаря шукати їжу.

  • При недосипанні рівень лептину знижується, що підвищує апетит.

🔹️Кортизол

У невиспаної людини високий рівень основного глюкокортикоїду – кортизолу – гормону стресу. Крім того, що кортизол затримує воду, негативно впливає на м‘язи і запасає жир на животі, він має здатність викликати лептинорезистентність – робить гормон ситості невидимим для мозку.

  • Як ми бачимо, з ситістю все плачевно при недосипанні: мало того, що лептину виробляється менше, так його ще й не видно через кортизол.

🔹Грелін

Грелін – гормон, який виробляє ШКТ. Попадаючи в кров, він доходить до мозку зі словами: «Шановний правитель, Головний Мозок, передай господарю нашому, що пора за стіл сідати! Шлунок он пустий, бідкається». Звісно, мозок не здатен говорити, але він вміє стимулювати голод, що змушує нас сідати до столу. Тобто грелін підвищує відчуття голоду.

  • При недосипанні рівень греліну зростає.

РЕЗЮМЕ

З одного боку недосипання веде до зниження активності протягом дня, з іншого – до переїдання. Все це повільно, але впевнено, приводить до зайвої ваги. Тому не варто сприймати сон, як згаяний час, повноцінний сон – необхідна підзарядка, без якої продуктивність праці знижується, та ще й живіт росте, великий.

Консультує тренер Віктор Мандзяк, його сторінка в instagram: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook