Здоров'я та краса Сам собі лікар

Чому кокосова олія небезпечна для здоров’я?

Колись проголошений суперфудом, тепер цей продукт прирівнюють до отрути за шкодою для організму. Що ж сталося з кокосовою олією?

Чиста отрута — так професор Гарварду, доктор Карін Міхелс, назвала кокосову олію у своїй лекції з яскравою назвою Coconut Oil and Other Nutritional Errors («Кокосова олія та інші харчові помилки»), яка потрапила в заголовки новин і отримала мільйони переглядів на YouTube. Так, кокосова олія – суперфуд, оголошений Святим Граалем здоров’я, краси і усіляких гараздів, впав з небес на землю та втратив любов споживачів.

Захоплення кокосовою олією через її корисні компоненти і дебати навколо статусу цього суперфуду не нові. Розмови про її чудесні властивості у велнес-ком’юніті почалися за кілька років до повномасштабного буму на кокосову олію, який стався 2015 року. У книжках того періоду, що представили фуд-блогери Deliciously Ella, Амелія Фрір і Мадлен Шоу, описані переваги кокосової олії, а продажі продукту у США виросли на 38,8%, за даними аналітичної компанії Spins. Рецепти, які пропагують її використання у всьому: від спагеті карбонара до смаженої курки, завоювали серця, а мода додавати кокосову олію в каву зародилася на підставі міфу про те, що вона прискорює метаболізм і зміцнює імунну систему. Ось так просто!

“Отруйні” коментарі Міхелс основані на тому, що в кокосовій олії висока частка насичених жирів, які, як відомо, підвищують рівень холестерину і, отже, ризик серцевих захворювань. Міф про те, що ложка суперфуду в день відкладе візити до лікаря, схоже, і справді розвінчаний. «Оскільки кокосова олія підвищує рівень “поганого” холестерину, що є причиною серцево-судинних захворювань, і не має доведених сприятливих ефектів, ми радимо не використовувати її», – заявили в Американській кардіологічній асоціації. Британський фонд харчування 2016 року погодився з цим у своєму звіті. «Якщо вам подобається смак кокосової олії, то включайте її в раціон, але не у великій кількості і не часто», – йдеться у ньому. «Кокосова олія багата насиченими жирами. Британські і великі міжнародні організації охорони здоров’я підсумували, що існує зв’язок між споживанням насичених жирів, підвищенням рівня холестерину в крові і підвищеним ризиком серцевих захворювань. Це призвело до того, що зараз організації охорони здоров’я по всьому світу радять скорочувати споживання насичених жирів і замінювати їх невеликою кількістю ненасичених жирів».

Шеф-кухарі в усьому світі зітхнули з полегшенням. 2017 року, коли ми говорили про рух за здорове харчування, кухар і телеведуча Джізі Ерскін озвучила, що гурмани відмовляються слідувати повальній моді на вживання кокосової олії. «Найбільше претензій у мене до кокосової олії: люди тикають її буквально всюди, – їм сказали, що вона корисніша від інших», – говорить вона. «Якщо я готую італійську страву, то використовую оливкову олію. Кокосова олія в болоньєзі? – Ну ні. Все буде зі смаком кокоса».

Незважаючи на те, що статус кокосової олії як суперфуду похитнувся, – його поставила під сумнів чи не кожна організація охорони здоров’я планети, – він все ще, схоже, впливає на нас. Ось чому коментарі Міхелс стали вірусними: коли хтось просто в очі заявляє, що улюблений здоровий продукт насправді некорисний, а до того ж може завдати шкоди, то це вражає значно сильніше, ніж ще один офіційний звіт.

Ясна річ, одержимість кокосовою олією поширилася далеко за межі наших кухонь. Як і у випадку з іншими сумнівними велнес-трендами, тут має сенс звернутися до ресурсу Goop, заснованому Гвінет Пелтроу. Він звеличує переваги кокосової олії в будь-яких проявах – від зволожуючого крему для тіла і засобів для зняття макіяжу до інтимного мастила. На Goop також продається набір із «лужною кокосовою олією холодного віджиму» для полоскання рота. Ця техніка, призначена для відбілювання зубів і очистки  ротової порожнини, пережила бум не так давно, а сама Пелтроу згадувала, що кокосові полоскання – невід’ємна частина її б’юті-ритуалу, частина її особистого режиму краси. У вихвалянні кокосової олії як геніального б’юті-засобу Goop не самотній: олії присвячена неймовірна кількість колонок.

Як засіб для зняття макіяжу кокосова олія дійсно непогана – як, втім, і всі олії. Але особисто я воліла б використовувати спеціальний продукт на олійній основі. Особливо у випадку з демакіяжем очей абсолютно точно зупинилася б на двофазному засобі. Але я, звичайно, розумію і прихильників кокосової олії: вона коштує дешево, діє швидко, пахне шоколадкою Bounty. В ролі зволожувача я б точно її не вибрала. Можливо, тим, у кого крихітні пори, вона і підійде (у мене є кілька друзів, які її люблять). Але тим, хто схильний до акне, треба забути про неї раз і назавжди. Вона комедогенна, і варто їй потрапити в пори, як витягти її звідти буде тим ще завданням. Є безліч олій, які значно краще впораються з доглядом за шкірою. Щодо використання її в якості олії для тіла, я впевнена: більше користі принесе хороший крем. Та й ціна його не надто різнитиметься з ціною кокосової олії холодного віджиму з позначкою ‘virgin, organic, raw’. А щодо застосування її як лубриканта … Просто забудьте.

Джерело

Дата публікації: 25.11.2021 img Поділитися