Здоров'я та краса Консультація лікаря

Чому часто болить голова та як позбутися головного болю

Практично немає людини, у якої хоча б раз у житті не боліла голова. А от про причини головного болю ми знаємо надто мало.  Виявляється, голова може боліти не тільки від тиску, під час менструації та на зміну погоди, а й від браку кави і навіть… оргазмів!

Про головний біль детально розповіла кандидатка медичних наук, неврологиня вищої категорії, завідувач відділення неврології Волинської обласної клінічної лікарні Ольга Шульга розповіла для видання Район.Медицина.

Головний біль – наскільки нині поширена ця проблема?

– Головний біль – поширена проблема на всіх континентах і в цілому світі. Найчастішою частиною звернення до лікарів є біль напруги та мігрень. 18% населення страждає мігренню і 80% з них – жінки.

 Які бувають типи головного болю, і як розпізнати кожен із них?

– Насправді є 2 типи – первинний і вторинний. Первинний – це істинний біль голови, а вторинний – спричинений чимось. До первинного відносять мігрень, головний біль напруги, тригемінальний біль і ряд інших рідкісних видів.

 Що є причиною головних болей?

– В цілому головний біль – це генетично детерміноване захворювання, коли ми говоримо про мігрень. Інший варіант – це наш спосіб життя: робота з комп’ютером, постійне перебування з мобільним телефоном, дистанційне навчання, що є доволі актуальним на сьогодні, тобто іде вимушене напруження м’язів шиї та голови. Окрім того, причиною є хвороби цивілізації: стрес, перебування в постійному інформаційному потоці.

– Головні болі при менструації та клімаксі – це норма?

– Гормональний фон дуже важливий при виникненні головного болю, але лише мігрені, тобто дівчатка, в яких починаються менструації, звертаються з такою проблемою, вона теж генетично детермінована. Зазвичай, головні болі турбують за 1-2 дні до менструації або в середині циклу на овуляцію.

 Чи правда, що голова може боліти, якщо людина переживала певні тривожні моменти?

– Останнім часом дуже багато тривожних розладів. Під маскою тривожності є чимало захворювань, в тому числі й головний біль, часто атиповий. Звісно, потрібно звернутися до лікаря, щоб виключити основну причину, підтвердити тривожний розлад та визначити подальше лікування.

 Як бути в ситуації головного болю після застілля та похмілля? Чи правда, що людина, яка систематично зловживає алкоголем, не страждає від похмілля?

– Такий головний біль переважно виникає після 5-12 годин після моменту вживання алкоголю. Тут грають роль розпад спиртів та дегідратація. Продукти токсичного розпаду та падіння рівня глюкози дають головний біль. Насправді головний біль, що розвивається внаслідок похмілля, може тривати до 5 діб. Він може нагадувати біль, що виникає на фоні гіпертонічної хвороби, тобто болить потилиця. Алкоголь розкладається під впливом ферменту алкогольдегідрогенази і страждання на похмілля залежить від генетичної продукції цього ферменту. Ці ферменти можна розвивати при вживанні одного виду алкоголю, а якщо ви п’єте вино і вирішили ще додати пива, то так це не працює. Наприклад, люди з Азії мають дуже низьку кількість цього ферменту, тому швидко п’яніють.

 Кажуть, головний біль при гаймориті досить специфічний і проявляється не у всіх хворих. Правда?

– Насправді головні болі при будь-яких гнійних процесах в пазухах надзвичайно інтенсивні, які посилюються при нахилі голови вниз. Це вимагає діагностики, лікування та додаткових методів обстеження.

 Кажуть, що головний та зубний болі – найсильніші, але подекуди мігрені можуть їх затьмарити. Правда?

– Частково. Біль трійчастого нерва є найбільшим болем, який існує взагалі. Мігрень – це біль інтенсивний, але може бути гостра атака, а може бути статус мігренозний, коли головний біль триває більше, ніж 72 години, коли людина вибивається з життя і доволі довго потім відходить.

 Метеозалежність, від цього теж деколи болить голова. Це із тиском пов’язано?

– Це чутливість, падіння атмосферного тиску викликає болі. Пацієнти з мігренню дуже гостро відчувають зміну погоди і можуть бути своєрідним барометром.

 Чи завжди таблетка від голови є «рятівною соломинкою» при головних болях?

– Найчастіше під цим терміном розуміють не стероїдні протизапальні апарати та їх різні комбінації. Часто вони комбінуються з кофеїном і дійсно можуть рятувати, проте якщо говорити про системне вживання, то це вже може перерости у зловживання, що приводить до абузусного болю голови, тобто болю, викликаного надлишком таблеток. Лікування тоді повинне бути кардинально іншим. Дуже погано, що пацієнти такі препарати приймають безконтрольно. Моєю вимогою для пацієнтів є ведення щоденника, щоб чітко бачити ситуацію

 Якою має бути перша допомога при головному болі?

– Залежить від типу головного болю. Якщо це мігрень, то в хід ідуть прості речі – кава, сон. Таким пацієнтам краще припинити свою діяльність, особливо, якщо людина за кермом. При головному болі напруги можна піти у спортзал.

 Однією з причин головного болю є підвищений тиск, гіпертонія. Що можна, а що не треба робити в такому випадку?

– Гіпертонічна хвороба не є причиною головного болю, це скоріше наслідок підйому артеріального тиску. Тут мені б хотілося звернути увагу на аудиторію жінок 40-50 років, які думають, що в них низький тиск, як це було в молодості. Важливо зрозуміти, що гіпертонічну хворобу потрібно лікувати.

 Як часто потрібно міряти тиск і людям якого віку його потрібно почати контролювати?

– Якщо жінка не має факторів ризику, то до 35 років, думаю, можна контролювати при чергових медичних оглядах. Якщо жінка знаходиться в прекліматеричному періоді, то потрібно стежити. Пацієнти з мігренню теж в зоні ризику гіпертонічної хвороби.

– Чи може боліти голова, якщо у холодну пору ходити без шапки?

– Шапки носити треба, особливо при мінусовій погоді. Пацієнти з головним болем є дуже чутливі до холоду.

Чи може виникати головний біль внаслідок дієти?

– При обмеженні в харчуванні, звісно, людина має головні болі, тому що дуже сильно знижується рівень глюкози.

 Головний біль і нудота – це ознаки мігрені?

– Так, або вагітності.

Головний біль може бути від оргазму?

– Так, є такий специфічний вид головного болю, який виникає при оргазмі й характерніший для чоловіків.

Іноді кажуть, що мігрень – це просто головний біль. Це так?

– Міф. Це цілий симптомокомплекс, що включає і зорові симптоми, і галюцинації, нудоту, рвоту, погіршення настрою, підвищену агресивність. Мігрень дуже добре дружить з депресією. Тут потрібен комплексний підхід. Забрати повністю мігрень неможливо, тільки підвищити якість життя з цією хворобою.

Мігрень доволі типова. Головне – не займатися самолікуванням. Потрібно підбирати препарат індивідуально, зважаючи на вид діяльності хворого, зовнішній вигляд. Для пацієнтів з надмірною вагою прописують ліки, які допоможуть її скинути.

Чи може боліти голова через брак кави?

– З понеділка по п’ятницю людина на роботі, вживає багато кави, на вихідні відсипається, кави вже стільки вживати не потрібно, драматично падає рівень концентрації кофеїну в крові, що викликає приступ головного болю.

Біль може бути через зловживання лікарськими препаратами?

– Так.

Точковий масаж допомагає зменшити головний біль?

– Я схиляюсь до того, що це правда. Існує наука акупунктури, це прекрасне рішення зняття болю.

Розмову з лікаркою також можна СЛУХАТИ В ПОДКАСТІ:

 

Спілкувалася Вікторія ЖУКОВСЬКА

До публікації матеріал підготувала Діана КОСТЮК

Дата публікації: 28.04.2022 img Поділитися