підліток агресія

Агресія у підлітковому віці: поради психолога

Агресивна поведінка є однією з форм реагування на різні несприятливі життєві ситуації, що викликають стрес, розчарування.

Проблема агресії у підлітків одна з найактуальніших проблем сучасної психології та педагогіки. Агресивна поведінка є однією з форм реагування на різні несприятливі життєві ситуації, що викликають стрес, розчарування. Як би агресія не виражалася, вона все одно буде спрямована на те, щоб завдати шкоди об’єкту. У ролі об’єктів можуть бути люди, живі істоти чи предмети.

Чому підлітки бувають агресивні?

Існує безліч причин виникнення агресії, і навіть несприятливих чинників (психологічних, біологічних, сімейних, соціальних), які впливають її прояв.

Період дорослішання юного покоління припав на час стрімких змін, війну. Звідси – невпевненість у завтрашньому дні, нестабільність у всіх сферах життя (економічній, психологічній, соціальній). В результаті юнаки та дівчата глибоко індивідуалізовані. Розуміння, що доведеться жити в таких умовах, провокує виникнення дратівливості та відчуття безнадійності.

У юнацькому віці (приблизно від 16 років до 21 року) крім виявлення протиріч у навколишньому світі, виникають протиріччя й у власному уявленні про себе. Ще однією причиною агресивної поведінки може бути криза юнацького віку, що характеризується тим, що людина зустрічає реальне життя зі своїми ідеальними уявленнями про нього. І воно може виявитися не таким, як хотілося.

У цьому віці складно спокійно приймати зміни, які відбуваються у житті. Юнаки та дівчата схильні бачити в них катастрофу, крах планів, надій унаслідок наявної невпевненості перед великими змінами, занепокоєння про майбутнє. У результаті з’являється потреба позбутися тривоги, невідомості, невизначеності, яка може набути форми агресії проти суспільства. Тут обов’язково потрібна підтримка та розуміння з боку близьких та рідних людей.

Агресія може виявлятися у зв’язку з потребою у самоствердженні. Юнаки та дівчата на даному етапі життя схильні вважати себе вже дорослими, і можуть зневажливо і зухвало ставитися до старшого покоління.

На появу агресивної поведінки впливає наслідування подібних проявів когось іншого. Початкові причини варто шукати у вихованні батьків (особливо треба звернути увагу на перші роки життя і підлітковий вік), оскільки сім’я – це джерело живого прикладу поведінки для дитини.

Чим небезпечна підліткова агресія?

Агресія в юнацькому віці фактором, що дуже насторожує, оскільки негативно впливає на взаємини з батьками, друзями, однолітками, навчання, індивідуальний розвиток, успішність у майбутній професійній діяльності. За наявності сприятливих умов та цілеспрямованої діяльності, особистість може наблизитися до усвідомлення руйнівних наслідків агресивної поведінки, підкорити її собі.

Важливо навчити підлітка контролювати себе, розуміти і приймати всю недосконалість реального світу і людей у ньому, а також показувати конструктивні способи вирішення конфліктних ситуацій та зразки позитивної взаємодії. Це допоможе уникнути агресії та насильства у поведінці.

Що робити батькам, якщо підліток поводиться агресивно?

Щоб попередити появу та повторення агресивної поведінки батькам необхідно:

  1. Виявляти любов до своїх дітей та відмовитися від постійного застосування покарань.
  2. Не ігнорувати агресивну поведінку, оскільки це може призвести до її подальшого посилення, згодом вона може стати звичною формою поведінки.

Будь-які корекційні заходи мають враховувати умови та особливості індивідуального розвитку кожної конкретної особи. Потрібно з’ясувати, ому виникли проблеми із поведінкою, вивчити чинники, які вплинули відхилення у поведінці. Тільки після цього можна будувати якісну корекційну роботу, спрямовану на те, щоб агресивна поведінка не перейшла у хронічну форму.

Психологічну корекцію агресивної поведінки юнаків та дівчат доцільно проводити у чотирьох напрямках:
  1. навчити способів виходу агресії у прийнятній формі;
  2. навчити методів управління своїм емоційним станом, розвинути вміння опановувати себе у різних життєвих ситуаціях;
  3. відпрацювати навички спілкування у разі виникнення різних конфліктних ситуацій;
  4. формувати такі якості, як співпереживання іншій людині у її емоційному стані, довіра до людей.

Як нейтралізувати агресію?

Важливо залучати агресивних юнаків та дівчат до суспільно важливої діяльності (давати доручення, що дають можливість проявити себе; вислуховувати їхню думку у процесі обговорення на заняттях та ін.).

Потрібно трансформувати негативну енергію у творчу. Це допомагає зняти напруження та розрядити агресивні імпульси, може сформувати відчуття включеності, затребуваності, підтримки.

Допоможе фізична розрядка (спорт).

Важливу роль відіграє навчання опановувати себе в ситуаціях, що провокують спалахи агресії; промовляння негативних емоцій.

Ефективне використання різних технік нейтралізації агресії, наприклад, таких як:

  • техніка «Я-повідомлень» (повідомлення про почуття, які викликає агресивну поведінку: «Мене засмучує, що ти такий агресивний», «У мене викликає тривогу твоя поведінка»);
  • висловлювання прохання замість гніву або агресії: «Я прошу тебе перестати грубіянити».

Таким чином, знання особливостей юнацького віку та причин виникнення агресивної поведінки в цей період дасть можливість прогнозувати її виникнення та намітити ефективні шляхи її корекції.

Авторка – психологиня Індира Зіятова

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook