Ксенія Римлянка 24 січня

24 січня – преподобної Ксенії римлянки: особливості свята

24 січня не забудьте привітати усіх Оксан та Оксаночок з іменинами! Сьогодні - день вшанування преподобної Ксенії Римлянки! Про особливості свята, традиції і заборони - у публікації.

Згідно з новим церковним календарем, 24 січня вшановуємо пам’ять преподобної Ксенії Римлянки. Преподобна Ксенія допомагає отримати добробут та здоров’я для всієї родини.

Якою була Ксенія за життя

Ксенія жила у V столітті, при народженні отримала ім’я Євсевія, була єдиною дочкою знатного римського імператора. З малих літ дівчина вона була побожною і хотіла присвятити своє життя Богові. Батьки ж хотіли, щоб вона вийшла заміж, готувалися до пишного весілля. Щоб уникнути шлюбу, дівчина втекла з батьківського дому з двома відданими служницями.

Жінки кораблем прибули на малозаселений острів Коа. Там Євсевія і змінила своє ім’я на Ксенію, що означає «подорожня». Вона попросила інших, щоб не згадували її справжнє ім’я: «Прошу вас, задля Господа, сестри мої, бережімо таємницю нашу, не сповіщаймо нікому ж про батьківщину нашу і наміри, чому з дому вийшли і як називаємося, щоб за ім’ям моїм, як же називаюся, і за батьківщиною, звідки вийшли, шукаючи, не знайшли мене батьки мої… Якщо ж хтось спитає вас ім’я моє, скажіть, що називаюся Ксенія, що означає подорожня. Бо, як же бачите, подорожую, залишивши дім і батьків задля Бога. І відтепер ані ви не кличте мене Євсевією, але Ксенією, бо не маю тут місця для перебування, але подорожую в житті цьому з вами разом, про майбутнє турбуючись».

Ім’я Ксенія (від слова “ксенос”) із грецької означає чужинка, гостя, мандрівниця, іноземка, гостинна, гостинність.

Згодом з острова Коа вони поїхали до Миласі, де Ксенія купила невеликий будинок і переобладнала його на монастир. З часом до Ксенії почали долучатися й інші жінки, які хотіли провадити чернечий спосіб життя.

Коли життя Ксенії наближалося до завершення, вона попрощалася з сестрами і пішла до церкви, там довго молилася. У час упокоєння Ксенії над монастирем з’явився блискучий хрест в осяйному вінку, який супроводжував похоронну процесію аж до місця поховання праведної черниці. Біля могили Ксенії відбулося багато зцілень.

Молитва до Преподобної Ксенії

Свята і милостива Ксенія, заступниця стражденних і помічниця в будь-якому горі! Не покидай раба Божого (ім’я) у немочі, упроси у Всемогутнього Отця нашого пробачити грішному все його гріхи і врятувати від слабкості і всякої зарази. Не покинь мене в хвороби, даруй зцілення, захисти душу і тіло моє. Благаю: нехай зійде на мене милість Божа. Амінь.

Народні традиції на Ксенії

Наші предки на Ксенії починали перевіряти запаси хліба — вважалося, що до нового врожаю їм знадобиться стільки ж хліба, скільки вони вже з’їли. Тож у народі часто називають це свято «Напівхлібниця» і «Напівзимниця».

Цього дня існувало просте ворожіння на хлібі, яке допомагало з’ясувати, чи буде підвищуватися ціна на нього. Селяни брали печений хліб і зважували його ввечері на вагах, а вранці повторювали процедуру:

  • вага хліба зменшилася — ціна впаде;
  • підвищилася — хліб подорожчає;
  • вага не змінилася — ціна залишиться такою ж.

Колись існувало повір’я: той, хто на Ксенії першим сяде за стіл вечеряти — невдовзі помре. Тому на Ксенії не вечеряли або першими садили людей похилого віку.

У народі вважалося, що не можна у цей день зав’язувати вузли, щоб не накликати похорон. Перестилання ліжка у цей день – теж поганий знак: до хвороби, а стригти нігті на ногах – до судом.

Прикмети на Оксани 24 січня

  • Якщо цього дня сонячно, значить весна прийде рано.
  • На Ксенію стоїть безвітряна погода, друга половина липня буде без дощів, а якщо вітер, треба чекати дощу.
  • Кружляє завірюха — корму для худоби не вистачить.
  • Якщо на світлому небі видно хмари, буде гарна погода.
  • Заметіль — весна прийде пізно.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook