Багато людей помилково вважає, що обсесивно-компульсивний розлад у дітей та підлітків трапляється рідко. Часто й лікарі ставлять помилкові діагнози, як-то як депресія, синдром дефіциту уваги та гіперактивності, розлад поведінки або інші стани. Насправді обсесивно-компульсивний розлад у дітей трапляється досить часто. Його виявляють приблизно в однієї дитини зі 100. До речі, за статистикою, половини всіх дорослих з обсесивно-компульсивним розладом спостерігали його симптоми у дитячому віці.
Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) характеризується виникненням нав’язливих ідей (обсесій) та/або нав’язливої поведінки (компульсій), що впливають на щоденне життя. За статистикою, це розлад зустрічається у 1% дітей.
Як розпізнати ОКР?
Симптоми обсесивно-компульсивного розладу дуже різні, проте є характерні ознаки:
- надмірне хвилювання з приводу того, чи зачинила людина двері та вимкнула побутову техніку;
- страх, що вона може нашкодити комусь із близьких;
- нав’язливий страх забруднитися при контакті з людьми або предметами і пов’язане з цим постійне бажання мити руки або приймати душ;
- потреба розставляти всі речі і предмети строго симетрично;
- ритуали в поведінці (доторкнутися до якоїсь частини тіла, здійснювати певні рухи тіла);
- повторення певних ритуалів перед сном, які заважають нормальному сну;
- повторення слів або фраз, щоб не сталося нічого поганого;
- забобонний страх, що може статися щось погане (або не станеться), якщо щось зробити або не зробити;
- надмірне хвилювання через домашні завдання.
На тлі цих страхів можуть розвиватися й інші психологічні проблеми, виникати конфлікти з батьками й однолітками, з’явитися порушення сну, проблеми з навчанням.
У дитини з’явилися страхи: як допомогти без психолога
Часто батьки намагаються усунути вторинні проблеми, при цьому не зважають на першопричину – ОКР. Внаслідок цього погіршується стан дитини. Саме тому важливо звернутися до дитячого психолога, щоб він міг правильно діагностувати проблему.
Зверніть увагу на те, що конкретні думки та дії при ОКР можуть значно відрізнятися у різних людей. Дітям та підліткам буває складно ідентифікувати і сформулювати свій страх, складно пояснити, чому вони роблять певні дії. Вони можуть відмовлятися визнати, що їхній страх перебільшений чи нереалістичний. Часто діти не хочуть обговорювати свої проблеми з батьками або психотерапевтами, соромляться цього.
Дитячі страхи: звідки беруться і як допомогти дитині
Чому виникає обсесивно-компульсивний розлад?
Фахівці стверджують, що рідко можна виявити одну причину виникнення ОКР. Як правило, його провокує кілька факторів:
- спадковість;
- стиль виховання;
- сильний або тривалий стрес;
- інфекційні захворювання.
Як лікують обсесивно-компульсивний розлад?
Існує кілька методів лікування ОКР, що включають прийом медикаментів та психотерапевтичну допомогу. Спосіб лікування обирає лікар залежно від ступеня розвитку ОКР. Важливо також дотримуватися порад спеціаліста щодо розпорядку дня, спілкування з дитиною тощо.