Чому проблема артеріальної гіпертензії настільки актуальна та поширена в сучасному світі? Чому важливо коригувати артеріальний тиск і чим загрожує нехтування його високими показниками? Що варто знати про лікування артеріальної гіпертензії, зважаючи на пандемію COVID-19?
На ці запитання відповідає лікарка-кардіолог Наталія Масікова для Район.Медицина.
– Що таке артеріальна гіпертензія?
– Артеріальна гіпертензія або гіпертонічна хвороба (гіпертонія) – це захворювання серцево-судинної системи, для якого характерне стійке підвищення артеріального тиску (АТ). Нормальним вважається тиск до 139/89 міліметрів ртутного стовпчика. Якщо ж Ваш тиск перевищує цю цифру – негайно звертайтеся до лікаря.
Також хочу зазначити, що в останніх рекомендаціях з лікування гіпертонічної хвороби вказують на таке поняття як «високий нормальний тиск». Йдеться про пацієнтів із артеріальним тиском 130-139/85-89міліметрів ртутного стовпчика, які ще не є гіпертоніками, але потребують додаткового спостереження за рівнем артеріального тиску.
– Чому підвищений тиск небезпечний? Як він впливає на організм?
– Високий артеріальний є фактором ризику передчасної смерті від таких важких захворювань як мозковий інсульт, інфаркт міокарда, гостра та хронічна серцева недостатність, розрив аневризм (випинань у стінках судин). Підвищений тиск робить стінки судин жорсткішими, менш еластичними, що, в свою чергу, сприяє розвитку атеросклерозу – артеріальні стінки ущільнюються внаслідок відкладень жирової речовини на внутрішній поверхні.
Ще один підступний наслідок – ішемічна хвороба серця (ІХС). Це – недостатнє кровопостачання серцевого м’яза внаслідок порушення кровотоку в коронарних судинах. Крім цього, тиск вражає нирки, призводячи до ниркової недостатності, очі – що призводить швидкого погіршення зору.
– Артеріальна гіпертензія – провідна причина захворюваності та найпоширеніша причина смертності в світі. ВООЗ повідомляє, що на артеріальну гіпертензію хворіє мільярд людей. В чому причина такої глобальної масштабності цієї проблеми?
– Більше того, за оцінками, до 2025 року число осіб з артеріальною гіпертензією збільшиться на 15-20%, досягнувши близько 1,5 мільярди. Кожна третя особа, старша 60 років, має гіпертензію. Тому очевидно, що проблема надзвичайно актуальна.
Є певні фактори, що сприяють розвитку цього захворювання. Гіпертонію ще називають «хворобою невисловлених емоцій». В сучасному світі стрес, я б сказала, основна складова нашого щоденного життя, а це призводить до підвищення тиску з усіма його негативними наслідками.
Крім того, гіпертонією ми розплачуємося за комфортне життя, в якому пересуваємося на авто, користуємося ліфтом, практично не ходимо пішки. Як наслідок – малорухомий спосіб життя (гіподинамія).
Люди мають необмежений доступ до продуктів харчування, які не завжди корисні. Це сприяє появі надлишкової ваги та ожиріння, розвитку атеросклерозу судин. Не забуваймо і про куріння, яке є провідним фактором ризику серцево-судинних захворювань (захворювань серця).
–Чи можна уникнути хвороби? Які фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензії?
– Одним із найважливіших факторів є, все таки, спадковий. Якщо двоє батьків хворіють на гіпертонічну хворобу, то й дитина має великі шанси мати таку ж проблему. Тому важливо знати, які захворювання мають кровні родичі.
Крім того, до факторів ризику відносяться, як я вже сказала, малорухомий спосіб життя, надлишкова вага та ожиріння, куріння, стреси. Також надмірне (більше 5 грамів/день) вживання кухонної солі, зловживання алкоголем.
Гіпертонія виникає при хворобах нирок, ендокринних порушеннях (захворюваннях щитоподібної, надниркових залоз).
Щоб уникнути хвороби, або відтермінувати її розвиток, надзвичайно важливо дотримуватися здорового способу життя. А якщо ви людина з групи ризику, то обов’язково моніторте свій артеріальний тиск для того, щоб вчасно розпочати лікування, оскільки гіпертонія може бути безсимптомною.
– Як впливає артеріальна гіпертензія на якість життя?
– Часто гіпертонія супроводжується болем голови, «мушками перед очима», нудотою, відчуттям серцебиття, дискомфортом в грудях, дратівливістю. Ці симптоми, звісно, знижують якість життя.
Проте частина пацієнтів переконана в існуванні так званого «їхнього тиску», бо навіть при високих показниках не мають жодних симптомів. В цьому велика підступність гіпертонічної хвороби, бо часто лікувати її починають лише тоді, коли виникли такі грізні ускладнення як інфаркт чи інсульт. Ці захворювання нерідко призводять до смерті або ж інвалідизації.
Тому наголошую, що не існує поняття «мій робочий тиск» або «цей тиск добрий в моєму віці». Якщо показник вашого тиску вищий за 139/89 – негайно проконсультуйтеся з лікарем.
– Чим загрожує артеріальна гіпертензія, яку не лікують, а отже – не контролюють?
– На жаль, багато людей знають про те, що мають гіпертонічну хворобу, але свідомо її не лікують. При неконтрольованій артеріальній гіпертензії часто розвиваються так звані гіпертонічні кризи. Це раптове значне підвищення артеріального тиску, що може ускладнюватися інсультом (геморагічним – крововиливом у мозок) чи ішемічним (закупоркою судини в мозку), інфарктом міокарда, набряком легень. Ці стани можуть призводити до смерті. Тому своїм пацієнтам я наголошую: «Якщо ви не зважаєте свій на підвищений тиск, то обманюєте себе і шкодите, насамперед, собі».
– Як контролювати артеріальний тиск (окрім прийому препаратів, призначених лікарем)? Яким має бути спосіб життя?
– Хочу закцентувати, що якщо ви відзначаєте в себе регулярне підвищення тиску, то треба пам’ятати, що артеріальна гіпертензія інколи є симптомом інших захворювань (наприклад, ендокринної системи, нирок, судин). Така гіпертензія є вторинною і якщо вдається діагностувати захворювання, котре до неї призвело, то насамперед потрібно лікувати основне захворювання.
Коли ж причини підвищеного тиску ми не знаходимо, то говоримо про так звану ессенціальну (безпричинну) артеріальну гіпертензію. Саме цей вид гіпертонічної хвороби діагностують у понад 90% усіх хворих.
Лікування гіпертонії включає два великих підпункти: медикаментозне лікування (прийом препаратів для зниження тиску) і так звана модифікація (зміна) способу життя.
Тут хочу деталізувати, адже зміна способу життя є обов’язковою в лікуванні, особливо, якщо з’явилися лише перші ознаки хвороби. В такому випадку можна призупинити її розвиток та значно відтермінувати медикаментозне лікування. Про зміну способу життя можна розповідати довго, але зупинюся на основних принципах.
- Обов’язкові помірні фізичні навантаження протягом 30 хвилин 5 разів на тиждень, краще щоденно (ходьба пішки, їзда на велосипеді, плавання, заняття фітнесом, біг підтюпцем, прогулянки з собакою, варто користуватися сходами, а не ліфтом);
- Намагайтеся схуднути, якщо у вас є зайва вага (зниження маси тіла на 1 кг супроводжується зниженням артеріального тиску на один міліметр ртутного стовпчика);
- Невід’ємним пунктом є здорове харчування. Треба обмежити вживання солі до 5 грамів на добу (приблизно 1 чайна ложка), зменшити кількість тваринних жирів (свинина, сало, масло, сири), відмовитися від фаст-фуду. Натомість збільшити в раціоні свіжі овочі та фрукти, рибу та морепродукти. Замінити тваринні жири на олії (оливкову, соняшниковую, гарбузову та інші), надавати перевагу телятині, курятині, м’ясу кролика. Найкорисніші страви – запечені або приготовані на парі, а не смажені;
- Курити треба припинити раз і на завжди;
- Щодо алкоголю, то тут цікаво, адже, згідно з рекомендаціями, чоловікам дозволено до 14 одиниць на тиждень, жінкам – до 8 одиниць алкоголю на тиждень (1 одиниця = 125 мілілітрів вина, або 250 мілілітрів пива).
– В якому віці здебільшого розвивається артеріальна гіпертензія? Чи вона хворобою людей старшого віку?
– Як я вже казала, приблизно кожна третя людина після 60 років страждає на гіпертонію. Але це проблема не лише осіб старшого віку. В молодому та працездатному віці, на жаль, гіпертензія теж діагностується доволі часто. До того ж молодих пацієнтів обов’язково треба дообстежувати, щоб виключити так звану «вторинну» гіпертензію, про яку я вже згадувала. Вона розвивається на тлі інших захворювань, які необхідно лікувати.
– Що порадите людям, у яких щойно діагностували гіпертонію?
– Для початку – не засмучуватися, але усвідомити, що ситуація серйозна і все залежить від вашого розуміння проблеми. Ключовим моментом є аналіз та зміна способу життя (за параметрами, які я пояснила раніше у нашій розмові).
Щодо медикаментів, то не раджу займатися самолікуванням. Обов’язково зверніться до лікаря, який призначить необхідні обстеження та ліки.
Ще одне: якщо призначені медикаменти з першої таблетки не знижують тиск до норми (таке доволі часто буває, особливо в пацієнтів з високим артеріальним тиском), то не варто одразу їх відміняти. Більшість ліків у повну силу починають діяти через 2-3 тижні, тому наберіться терпіння. Доведеться вивчити, які ліки підходять вам для швидкого зниження тиску (лікування гіпертонічного кризу) і завжди мати їх з собою.
Якщо ваші батьки мають проблеми з тиском, то дотримання здорового способу життя може запобігти розвитку гіпертензії у вас, а періодичний контроль тиску –вчасно виявити проблему.
Спілкувалася Лариса АНДРІЙЧУК