Є чотири види родзинок, які виготовляють з білого або синього винограду:
- Світло-коричневі золотисті з білого винограду без кісточок, невеликі за розміром, називають киш-миш.
- Чорні (темно-синіі або з бордовим відтінком) родзинки з червоного винограду без кісточок.
- Жовті родзинки середніх розмірів з білого винограду з однією кісточкою.
- Коричневі родзинки з декількома кісточками і м’ясистою текстурою великого розміру.
Родзинки містять вітаміни групи В і С, клітковину, антиоксиданти, такі мікроелементи, як калій, бор, залізо, магній, кальцій.
Ізюм корисний при профілактиці остеопорозу, адже бор сприяє утриманню кальцію в крові. Висушені ягоди винограду є сечогінними, вони сприяють усуненню набряків, покращують сон і заспокоюють нервову систему, корисні при запальних захворюваннях дихальних шляхів, анемії. Так само як фініки, родзинки корисні для потенції.
По можливості поцікавтеся, яким способом був висушений виноград, щоб купити найкращі родзинки.
Способи сушіння родзинок: який кращий для здоров’я
Наскільки родзинки корисні, залежить від способу виробництва. Сушать ягоди винограду трьома способами, які відрізняються швидкістю висушування. Найкращі родзинки ті, які піддавалися найбільш довгому процесу сушіння і без застосування хімікатів і теплової обробки.
Перший спосіб – сушка на відкритому повітрі на сонці. Тривалість процесу близько 2 тижнів. В результаті виходить сухофрукт з жорсткуватою шкіркою. Іноді ягоди попередньо обробляють лугом, щоб прискорити процес і розм’якшити ягоди. В результаті шкірка тріскається, і частина соку з ягід втрачається.
Другий спосіб – висушування ягід винограду в тіні. Це найкращий варіант для отримання якісних корисних родзинок. Але такий спосіб найбільш тривалий, тому сухофрукти рідше трапляються на прилавках магазинів і коштують набагато дорожче за інші.
Третій спосіб – висушування в тунельній печі або із застосуванням сірчистого газу. В результаті виходить гарний продукт з глянцевою поверхнею, але це найменш корисні родзинки. І, на жаль, найпоширеніший. Хоча технічною документацією не заборонена обробка сірчистим газом і іншими консервантами, але вони можуть негативно впливати на роботу шлунково-кишкового тракту людини.
Найкорисніші родзинки – чорні з хвостиком
Пальму першості за корисностю тримає чорний сушений виноград без кісточок. У ньому більше, ніж у світлих родзинках, кількість калію, заліза і вітамінів. У темних родзинках міститься більше антиоксидантів, які позитивно діють на імунітет. До того ж саме темні сорти винограду найменше піддаються хімічній обробці.
Якщо перед висушуванням у ягід винограду видаляються хвостики, то частина соку разом з корисними вітамінами і мікроелементами витікає, і родзинки виходить менш соковитий. Тому варто віддавати перевагу сортам родзинок з плодоніжкою.
Як правильно вибрати родзинки?
Головний критерій оцінки – зовнішній вигляд. Корисні родзинки не повинні бути злиплі, вологі або занадто сухі і жорсткі, не повинно бути видимих ознак плісняви і зараження шкідниками.
При хімічній обробці родзинки набувають більш яскравого забарвлення, поверхня стає рівномірного жовтого або золотистого кольору, м’яка і масляниста. Такі родзинки купувати не варто. Чим яскравіший колір і красивіша поверхня, тим більш імовірно, що саме ці ягоди були оброблені хімікатами перед висушуванням.
Корисний ізюм повинен мати зморшкувату матову поверхню, м’ясисту текстуру, природний коричневий або чорний колір. Чим тьмяніший колір, тим корисніші родзинки. На дотик – не мають бути занадто твердими або, навпаки, занадто м’якими (це може бути наслідком високої вологості, такий продукт може швидко зіпсуватися). Смак повинен бути солодким, неприпустимий сторонній горілий або кислий присмак. Розламати кілька родзинок пальцями – всередині не повинно бути личинок шкідників.
Одним з методів перевірки родзинок на якість є підкидання декількох штук над столом або прилавком. Якісні родзинки впадуть з тихим стукотом.
Ознакою найкорисніших родзинок є наявність плодоніжки: його найчастіше заготовляють для домашнього вжитку і найменше піддають хімічній обробці.