ВІТАМІНИ, МІКРО- ТА МАКРОЕЛЕМЕНТИ. Особливе значення для діабетиків має вітамін В. У найбільшій кількості він міститься в дріжджах, хлібі з борошна грубого помелу, висівках, квасолі.
Важливі також цинк, мідь і манган, оскільки вони опосередковано знижують рівень цукру крові. Цинк входить до складу інсуліну, підвищує імунобіологічну реактивність організму та має ліпотропну дію.
На цинк багаті дріжджі, яйця, злакові, бобові, гриби, голландський сир. Манган посилює гіпоглікемічну дію інсуліну, стимулює окиснювальні процеси в організмі і міститься в крупах, злакових, малині, чорній смородині.
Мідь також посилює окиснювальні процеси в організмі, покращує антитоксичну функцію печінки, бере участь у синтезі гемоглобіну. Харчові джерела міді – це горіхи, гриби, соєві боби, кава, печінка, гречана, вівсяна і перлова крупи.
ХАРЧОВІ ВОЛОКНА здатні знижувати цукор крові.
Цукрознижувальну дію мають капуста білокачанна та брюссельська, грейпфрути, лимони, апельсини, цибуля, часник, гриби, шпинат, селера, овес, чорниця, суниця, топінамбур.
Харчові волокна також стимулюють перистальтику кишечника, зменшують всмоктування холестерину і жирних кислот, адсорбують в кишечнику токсичні продукти, а також частину білків, жирів та вуглеводів.
ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ. Люди з цукровим діабетом, які регулярно роблять зарядку і ходять у спортзал, мають сприятливіший прогноз щодо терміну виникнення та швидкості розвитку його ускладнень.
Окрім того, доведено, що фізична активність знижує рівень загального холестерину й артеріального тиску, покращує стан судин і серця; зменшує ризик розвитку ішемічної хвороби серця та захворювання на рак товстої кишки й інші види онкозахворювань; зменшує переміжну кульгавість, загальний біль та обмеження рухливості при запаленні суглобів, а також піднімає настрій і покращує самопочуття.
Чудовий вид фізичної активності та реабілітації – танцетерапія, яка задіює усі м’язи.