школа

А ваша дитина точно готова до школи?

Коли краще віддавати дитину у школу: у 6 чи в 7 років? З якого віку починати готуватися? Як визначити, чи дитина готова до школи? Що робити, якщо до школи віддали неготову дитину? Консультує експерт із дошкільного розвитку.

На актуальні запитання відповідає Вікторія ГОТЬ, керівник Центру дошкільного розвитку дитини.

Коли починати готувати дитину до школи?

– Усіх батьків можна розділити на дві категорії: перша починає готувати своє чадо до школи фактично з пелюшок, а друга схиляється до того, що підготовка до школи у шість років – найбільш під­ходящий варіант. Однак парадокс у тому, що головне і не перестаратися, і не недо­працювати, тобто міра – дуже важлива.

Насправді займатися з малюками варто починати від народження. Тоді на підсвідомому рівні мама найкраще і найтонше розуміє, що потрібно її немовлят­ку: яку пісеньку заспівати, яку казочку чи віршик розказати. Заняття до трьох років – це ранній розвиток. Дитина піз­нає різноманіття предметів, форм, ко­льорів і звуків навколо, розділяючи враження з мамою.

У три рочки дитина прагне до ак­тивного пізнання, спілкування з одно­літками, гри. Саме у грі діти легко опа­новують букви, цифри, англійську мову. Правильно організовані у цьому віці за­няття дозволяють розвивати всі сфери особистості малюка. Адже дитина ще не оперує поняттями «букви – люблю, циф­ри – не люблю». Вона сприймає те, що цікаво, де захоплива гра, де весело. Та­ким чином три роки – це найкращий пе­ріод для початку розвивальних занять.

  • Арт-терапевтичні поради для підготовки дитини до школи

Як правильно організувати підго­товку до школи?

– Діти із завзяттям беруться робити те, що їм цікаво і те, що у них виходить найкраще. Отже, у процесі підготовки до школи найважливіше, щоб для ди­тини він став захопливим і посильним, тоді успіх гарантовано! Як же зроби ти так, щоб школа, навчання, пізнання приносили радість? По-перше – добро­вільність, тобто будь-яку інформацію ми не нав’язуємо, а зацікавлюючи про­понуємо. Щоб такий демократичний підхід приніс плоди, треба любити, під­тримувати і вірити в дитину, а тоді на доброзичливій основі будувати ефективну співпрацю. По-друге, оптимальний для певного віку зміст розвивальних занять, правильна організація діяльності, тон­кий педагогічний підхід до дітей.

Тест для батьків: чи готова ваша дитина до школи

У якому віці варто віддавати ма­люка в школу?

– Багато хто, захоплюючись сво­єю унікальною дитиною, намагається швидше віддати її в школу. Але чи го­това дитина до цього? До шести років багато дітей за своїм психічним розви­тком все ще залишаються дошкільня­тами. Діточкам цього віку часто влас­тива мимовільна увага, тобто дитина запам’ятовує тільки те, що їй цікаво. До того ж вона не здатна довго концентру­вати увагу на одній діяльності, напри­клад, слухати урок більше як 10-15 хви­лин. Поки що провідною діяльністю цього віку є гра, тому приходити в шко­лу дитина буде тільки для того, щоб гра­тися і розважатися. Крім того, у шести­річних дітей дуже завищена самооцінка, внаслідок цього будь-яке зауваження з боку учителя, наприклад, «ти зробив помилку», сприйматиметься як вислов­лювання «ти поганий», що може спри­
чинити конфлікт з дорослим, а згодом і з однолітками.

Шість-сім років – це період соціаль­ного народження «Я» дитини. В цей час зазвичай відбувається переоцінка цін­ностей. Дитина починає до всього ста­витися серйозніше: навчання перехо­дить на перший план, відсовуючи ігри на другий. Тепер малюк здатний спо­кійно сприймати зауваження дорос­лих і легко спілкуватися з однолітками, оскільки його самооцінка стає адекват- нішою.

Що робити, якщо батьки відправи­ли у школу непідготовлену дитину?

– Не варто квапитися і забирати її додому, адже є ще певні медичні показ­ники, що визначають готовність дити­ни до навчання в школі. Якщо у дити­ни знижується вага, рівень гемоглобіну в крові чи гострота зору, з’являються головні болі, спостерігається невисо­ка працездатність і підвищена тривож­ність або неврози, то вона ще зовсім не готова до шкільного життя. Якщо та­ких ознак немає, отже, дитина змогла успішно адаптуватися в новому середовищі.

Загалом не варто квапитися перед­часно відводити дитину в школу. Кра­ще подумати і проконсультуватися сто разів. Адже замість повноцінних знань малюк може отримати серйозний удар по психіці і заробити справжнісінький комплекс неповноцінності


А ваша дитина готова до школи?

Дитину можна і треба вести в школу у тому віці, коли у неї сформувалися усі (!) три сфери – інтелектуальна, мотиваційна і довільності.

  • Інтелектуальна сфера – показник, пов’язаний з розвитком уявних процесів – здатністю узагальнювати, порівнювати і класифікувати об’єкти, визначати причинно-наслідкові зв’язки і робити висновки.
  • Мотиваційна сфера – бажання дитини вчитися. Дитина молодшого шкільного віку має неймовірну пам’ять, а якщо у неї ще є бажання до навчання, малюк вбиратиме інформацію, як губка. Не можна плутати просте бажання дітей ходити з кольоровим рюкзаком, красивими ручками і пеналом з прагненням до «серйозних» занять і «відповідальних» рішень.
  • Сфера довільності – це коли дитина сприймає не лише те, що хочеться, але і те, що потрібно, а також уміє дотримуватися правил і вказівок дорослого.

Часто у дітей шестирічного віку не сформована одна або навіть усі ці сфери.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook