У письменника Жюля Верна був жахливий син,”жахливе дитя”. З дитинства Мішель завдавав батькові нещастя і проблеми. Письменник був змушений здати абсолютно некерованого сина в заклад для важких підлітків. Але Мішель не виправився, навпаки, потрапив до в’язниці для малолітніх злочинців. Потім він спробував накласти на себе руки. Жюль Верн у розпачі відправив сина для “заспокоєння нервів” в далеке морське плавання на півтора року, помічником штурмана. Недарма він стільки писав про морські подорожі…
Може, письменник потай сподівався, що скаженого Мішеля висадять на безлюдний острів. У дитинстві вчителька розповідала маленькому Жюлю, що її чоловік зовсім не потонув разом з кораблем. Він живе як Робінзон Крузо на маленькому острові. І йому там цілком добре. Загалом, письменник відправив безпутного сина в море. Але син благополучно повернувся живим і здоровим. Тут же викрав дівчину шістнадцяти років, танцівницю, і одружився на ній. А потім зайнявся комерцією і ще став виробляти велосипеди. Дуже енергійний хлопець був цей Мішель. Його бурхлива діяльність обійшлася письменнику в величезні гроші – близько трьохсот тисяч фунтів. Навіть яхту, яку так любив Жюль Верн, довелося продати… А син втік від дружини, у якої вже народилося двоє дітей, і одружувався на іншій дівчині, яка теж народила дитину. Всіх трьох онуків утримував доведений до відчаю старий письменник. І сина, звичайно, теж. Хоча багато разів клявся, що відмовиться від такого поганого сина! Він все одно любив свою дитину, яким би той не був…
А потім все налагодилося. Як це не дивно. Безпутний психопат Мішель виявився талановитим письменником, і режисером. Він зняв фільми за творами батька. І написав кілька романів, дуже хороших. Спочатку всі думали, що романи написав сам Жюль Верн; ні, – їх написав його син. Він взагалі виявився дуже талановитою і працездатною людиною. І багато зробив для того, щоб увічнити пам’ять батька.
Так що не поспішайте ставити хрест на підлітку, який збився зі шляху. Є шанси на виправлення, якщо душа у нього добра. Іноді психіка дозріває пізно; і молода людина може багато горя заподіяти і собі, і іншим. Але якщо він не жорстокий і не злий, якщо душа його не зіпсована, в 27-28 років він може поступово взятися за розум. Як син Жюля Верна, Мішель, на якому всі поставили хрест; крім батька. І батько виявився правим. Він умів бачити душу. Всі його твори – про перемогу людини над стихією і над самим собою…
Анна Кір’янова