дитина

Дитяча примха чи серйозна проблема: батьки, зверніть увагу!

Більшість дитячих примх і витівок — це природний процес пізнання навколишньої дійсності. Однак є моменти, коли, здавалося б, саме звична і досить невинна поведінка дитини може сигналізувати про щось більш серйозне.

На що батькам звернути увагу

Дитина прискіпливо ставиться до їжі

Часто діти досить вибірково ставляться до їжі та навідріз відмовляються їсти ті чи інші страви. Це може сигналізувати про емоційні проблеми у малюка. Вчені з’ясували, що у дуже прискіпливих дітей депресія діагностується у 2 рази частіше, ніж у всеїдних малюків.

За словами авторів дослідження, від 14 до 20% батьків скаржаться на те, що їхні діти у віці 2-5 років відмовлялися їсти багато продуктів. Дослідники проаналізували групу малюків цього віку і з’ясували, що у помірних або сильних приверед ризик розвитку підвищеної тривожності майже у 2 рази вищій, ніж у тих, хто не так вибірково ставиться до їжі. Крім того, малюки з високою та середньою вибірковістю частіше мають симптоми депресії.

  • Така, як всі, чи особлива: що потрібно знати батькам про дитину-шульгу?

 

Дитина прискіпливо ставиться до зовнішнього вигляду

Дитина скаржиться, що той чи інший одяг їй коле або натирає, якісь речі відмовляється носити, проте інші не бажає з себе знімати, не дивлячись на те що вони вже затягані до дірок. При цьому малюк не дивиться на погоду, а також вимагає надіти йому шапку в теплий день, а рукавиці знімає після того, як зніме взуття. Багато батьків ставляться до такої поведінки, як до банальних капризів. Найчастіше так воно і є, але це також може бути ознакою підвищеної тривожності.

Особливо варто задуматися, якщо при цьому дитина не переносить бруд, вимагає переодягнутися, якщо посадила навіть маленьку плямочку під час прогулянки, і готова мити руки з милом хоч кожну годину.

Дитина використовує гаджети частіше, ніж зазвичай

Багато дітей люблять грати в ігри на смартфоні або комп’ютері, але ті, хто відчуває занепокоєння, можуть більше часу проводити перед екраном. Вчені з’ясували, що надмірне захоплення гаджетами може бути ознакою підвищеної тривожності та стресу. Якщо дитина дуже багато часу проводить зі своїм смартфоном, ймовірно, вона боїться пропустити важливу подію або повідомлення.

Якщо ви виявили, що ваша дитина занадто часто стала проводити час зі своїм телефоном, поспілкуйтеся з нею. Пограйте разом з нею в онлайн-гру, запитаєте, що вона дивиться. Так ви зможете отримати цінну інформацію про те, що турбує малюка.

Дитина випрошує нові іграшки

Багато батьків, щоб не сказати — майже всі, стикалися з тужливим дитячим «купи-купи-купи». Заведено вважати, що через це проходять всі малюки, але, на думку психолога Людмили Петрановської, це не зовсім правильно. У нормі дитина до молодшого підліткового віку не повинна хвилюватися, що їй чогось не вистачить, в її світі панує достаток, де кожному — за потребами.

Однак якщо батьки часто сперечаються при маляті про фінанси або докоряють його грошима, то у нього може сформуватися дефіцитарна модель світу. В цьому випадку для дитини світ — це місце, де на всіх не вистачить, де весь час треба добувати та просто так нічого не буває. Тому діти, які провалюються в дефіцитарність, весь час канючать «хочу-хочу-хочу», хоча насправді їм не особливо й потрібні випрошувати іграшки. Просто вони хочуть перевірити, чи зможуть батьки про них подбати.

Така поведінка коригується достатком. Це не означає, що дитині треба купувати все, що вона вимагатиме, це означає, що треба повернути нормальний порядок речей, при якому батько дає дитині блага не тому, що малюк їх випросив або заслужив, а просто так, за власною ініціативою. Спонтанні недорогі подарунки набагато більше покажуть любов до дитини, ніж випрошені їм в сльозах дорогі речі.

Дитина постійно шукає нову інформацію

Якщо дитина постійно гуглить інформацію, моніторить новини й стала ставити більше запитань, це ключовий показник підвищеної тривожності, вважають психологи. Якщо вам здається, що ваш малюк став набагато допитливішим, у нього з’явилися питання на кшталт «а що буде, якщо почнеться землетрус?», постарайтеся ненав’язливо довідатися, що його турбує, і дайте зрозуміти, що ви готові вислухати та допомогти.

Поведінка дитина, яка може налякати, але є абсолютно нормальною

  • Істерики. Це нормальна і навіть здорова частина дорослішання. З їхньою допомогою дитина перевіряє межі та досліджує навколишній світ. Буває, що істерик стає занадто багато, і батьки переживають, що у дітей є серйозні психологічні проблеми. Однак, швидше за все, це просто маніпуляція. Якщо дорослі готові піти на поступки, щоб малюк заспокоївся, він швидко розуміє, що крик і сльози — це прекрасний спосіб отримати бажане.
  • Жахлива поведінка при сторонніх. Зазвичай спокійний малюк при гостях починає шуміти, бігати, кликати вас пограти. Деяких лякає така поведінка, але вона абсолютно нормальна. Річ у тому, що дитина відчуває тривогу, бачачи, що вашою увагою заволодів чужак. Від вас вона хоче підтвердження, що з вашими відносинами все в порядку.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook