Як виїхати за кордон, знайти житло й влаштуватися на роботу

Як виїхати за кордон? В які країни можна поїхати? Де знайти житло? Яку допомогу можна отримати? Як за кордоном знайти роботу? 

Понад три мільйони українців вже вирушили за кордон від початку війни Росії проти України. За даними ООН, це найбільша гуманітарна катастрофа з часів Другої світової війни. Що очікує людей, які виїхали до Європи? Відповідає на основні питання ВВС.

Як виїхати за кордон?

Усі країни-члени ЄС, що межують з Україною, дозволяють в’їзд особам, які рятуються від війни в Україні. Під час перетину кордону ви маєте надати біометричний або закордонний паспорт старого зразку.

Перетнути кордон із сусідніми країнами можна й за внутрішнім паспортом, але у такому разі людина не зможе пересуватися Євросоюзом й повинна буде оформити статус біженця.

Німеччина й Чехія також дозволяють українцям в’їзд без обмежень. Але якщо ви вирішили поїхати в інші країни, як-от Італія або Франція, зверніть увагу на правила в’їзду у ту країну, через яку ви плануєте перетнути кордон.

У зв’язку з запровадженням воєнного стану Україна заборонила чоловіками віком від 18 до 60 років виїжджати за кордон.

Це правило не стосується чоловіків, які мають на утриманні троє чи більше дітей до 18 років або виховують дитину самостійно. Докладніше про інші категорії чоловіків, кого не стосуються обмеження по виїзду, можна прочитати тут.

Відстежити завантаженість пунктів пропуску на кордоні можна за допомогою інтерактивної мапи.

Статус біженця чи статус тимчасового захисту?

Подати документи та зареєструватись як біженець можна прямо на кордоні. Оформлення цього статусу може тривати до пів року.

На цей час у людини забирають документ, який посвідчує особу, і видають тимчасову посвідку, яка дає право на перебування та допомогу (житло, речі, ліки) у країні, де оформлюється статус біженця. Працювати у такому разі людина не зможе.

Крім статусу біженця, Євросоюз уперше надає так званий “тимчасовий захист”. Закон про нього Рада ЄС ухвалила 4 березня. Громадяни України та особи, які втікають від війни в Україні, можуть перебувати на території ЄС впродовж одного року. Якщо війна триватиме довше, термін можуть подовжити до трьох років.

Польща

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

Директива про тимчасовий захист надає право на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей.

Проте цей механізм діє не в усіх країнах ЄС. Статус тимчасового захисту не розповсюджується на Данію та країни, які входять до Шенгенської зони, але не є членами ЄС – Швейцарію, Норвегію, Ліхтенштейн та Ісландію.

Чи відрізняються права переселенців у різних країнах ЄС?

Так. Кожна країна запроваджує статус про тимчасовий захист з певними відмінностями. Дізнатися детальніше про свої права можна в офіційних органах країни перебування.

Наприклад, Польща законом від 12 березня дозволяє українцям, які виїхали після початку війни, легально залишатися на свої території 18 місяців, а Німеччина – рік. Відрізняється й фінансова допомога, яку можуть отримати біженці у кожній країні.

Щоби отримати статус тимчасового захисту, ви повинні подати запит до державних органів країни-члена ЄС, у якій ви перебуваєте. Адреси міністерств внутрішніх справ кожної країни можна знайти на мапі тут.

Чи можу я поїхати в інші країни ЄС після перетину кордону України?

Так, для українців, які мають біометричні паспорти, це право передбачене безвізовим режимом ЄС для України.

Від початку війни чимало європейських транспортних компаній запропонували безкоштовне перевезення для тих, хто виїздить з України.

З українським паспортом ви можете безоплатно скористатися потягом, автобусом, поромом та літаком. Перелік перевізників, які надають такі послуги, можна знайти тут.

Куди їдуть українці?

Найбільше біженців з України прийняла Польща – понад два мільйони людей, а також Словаччина, Угорщина, Молдова та Румунія.

Популярними напрямками для переїзду є також Німеччина, Чехія та країни Балтії.

Де знайти житло?

“Ставлення до українців в Європі дуже тепле”, – такі враження висловлюють багато біженців. Чимало європейців пропонують безкоштовно окремі кімнати або навіть цілі помешкання для українських родин.

Знайти такі пропозиції можна за допомогою сайтів Ukraine Take Shelter або EU4UA, які допомагають тим, хто шукає житло, та європейцям, які його пропонують, знайти одне одного.

Безкоштовно отримати тимчасову домівку у низці європейських країн допомагає й ресурс Airbnb, який об’єднав зусилля з Міжнародною організацією з міграції.

Відшукати безкоштовне житло, а також отримати відповіді на різні питання щодо облаштування в країнах ЄС можна на сайті United for Ukraine, створеному волонтерами.

Утім, знайти житло у великих містах, як-от Варшава, Прага, Бухарест чи Берлін, досить складно, розповіли BBC News Україна декілька жінок, які вже виїхали до Європи.

Берлін
Берлінці зустрічають потяг з українськими біженцями, щоби запропонувати їм житло

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

Як влаштуватися на роботу?

Доступ до ринку праці та як швидко ви зможете його отримати, залежить від вашого правого статусу.

Так, статус біженця (статус міжнародного захисту) не дає права на працевлаштування, поки триває процедура його оформлення.

Щоби якомога швидше влаштуватися на офіційну роботу, переселенці з України мають спочатку зареєструватися за місцем перебування й отримати статус тимчасового захисту.

Оскільки більшість європейських країн лише нещодавно ухвалили закони щодо українських біженців, дозвіл на роботу поки що мало хто отримав.

Офіційно працюють наразі ті українці, чиї компанії перевели своїх співробітників за кордон, або ті, хто почав працювати на волонтерських засадах. Великий попит на волонтерську роботу наразі є у місцях зустрічі біженців, насамперед у Польщі.

Утім, починати шукати роботу можна й до того, як ви отримали дозвіл. Декілька співрозмовниць BBC News Україна розповіли, що вже підписали контракти з роботодавцем і чекають на реєстрацію.

Роботу українцям пропонують сайти Job Aid for Ukrainian Refugees та Jooble. Найбільш популярні вакансії тут – у галузі IT, але потрібні також і фахівці технічних спеціальностей, а також прибиральниці та помічниці.

“Оскільки серед українських переселенців багато дітей, є великий запит на освітні послуги або догляд за дітьми, поки батьки вирішують побутові справи”, – розповідає Валентина Мержиєвська.

Урок з дітьми-переселенцями

АВТОР ФОТО,FACEBOOK/VALENTYNA MERZHYIEVSKA

Після переїзду до Польщі засновниця київської школи “БеркоШко” й авторка кількох освітніх проєктів почала проводити уроки для дітей різного віку в музеї у Кракові.

Чимало різноманітних вакансій, зокрема й для віддаленої роботи, можна знайти на сайтах Hire for UkraineHappy MondayUA talents.

Пам’ятайте про безпеку

Подорожуючи до ЄС, пам’ятайте про ризик торгівлі людьми та експлуатації. Не передавайте свої документи, особисту інформацію та речі нікому, окрім представників влади.

Якщо вам пропонують роботу, перевірте компанію, а в разі сумнівів звертайтеся до національної поліції або громадських організацій за додатковою інформацією.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook