Здоров'я та краса Консультація лікаря

Звідки у жінок з’являється остеопороз та як допомагають фітоестрогени

Фітоестрогени знижують симптоми клімактеричного періоду (припливи жару, перепади настрою, пітливість), протистоять остеопорозу, запобігають росту доброякісним та злоякісним новоутворенням та призупиняють процеси старіння. Багато фітоестрогенів містять продукти.

Остеопороз — це метаболічне захворювання кісток, генералізована втрата кісткової маси, що починається після природної або хірургічної менопаузи і призводить до зниження фізичної міцності кісток і збільшення ризику переломів через 10-15 років після зупинення функції яєчників. Детально про остеопороз розповідають гінекологи Андрій Срібняк та Марина Гресько.

Як остеопороз змінює організм

Найбільш характерними клінічними проявами постменопаузального остеопорозу є переломи шийки стегна, променевих кісток та хребта. Відбуваються структурні зміни в хребцях, які характеризуються зменшенням кісткової маси. Такі зміни хребта призводять до поступового зменшення зросту людини, в деяких випадках до 15 см, викривлення хребта з появою характерної постави: згорбленої спини та випуклого живота. Внаслідок цього погіршується функціонування внутрішніх органів: можуть виникати утруднення дихання, з’являються болі в нижній частині спини та в ділянці серця внаслідок стиснення нервів, котрі відходять від спинного мозку, порушується діяльність шлунково-кишкового тракту.
На кісткову тканину прямий вплив мають жіночі статеві гормони (естрадіол та прогестерон), губчаста речовина кісткової тканини є своєрідним органом-мішенню для статевих гормонів. У сучасній медицині лікують остеопороз, використовуючи фітоестрогени.

Де знайти фітоестрогени?

Фітоестрогени — це один з видів фітогормонів, які продукуються рослинами. За своїм складом вони схожі до жіночих статевих гормонів.
У багатьох часто вживаних нами продуктах містяться естрогени. Їх збалансована кількість у щоденному раціоні може допомогти запобігати виникненню багатьох патологічних станів, викликаних дефіцитом гормонів. Перш за все, погіршення гормонального фону після настання менопаузи є ризиком розвитку остеопорозу, ожиріння, хвороб серця та раку грудної залози.
  • Значну кількість харчового естрогену містить соя. Її використовують при виготовленні таких продуктів як сир, масло, йогурти.
  • Сої не поступаються бобові, квасоля та зелений горошок.
  • З давніх часів своїми добрими властивостями відоме насіння льону. Це — чудове джерело жирних кислот Омега — 3, 6 і 9. До того ж воно багате на фітоестрогени. Фармацевтика вже давно використовує витяжку з насіння льону в препаратах для жінок, основна функція яких зменшити та усунути дискомфортні прояви клімаксу.
  • Зернові культури також багаті високим вмістом фітоестрогенів. Особливо корисною є пшениця. Не менш корисні — овес і сочевиця.
  • Не варто нехтувати і таким продуктом як висівки.
  • Фітоестрогени містяться у всіх сортах капусти, проте найбільше їх в цвітній та броколі.
  • Горіхи і насіння соняшнику також джерело фітоестрогенів.
  • Важливим джерелом є і молочні продукти, оскільки травоїдні тварини харчуються рослинами, тому їхнє молоко містить велику кількість фітогормонів.

Чим корисні фітоестрогени?

Вони знижують симптоми клімактеричного періоду: припливи жару, перепади настрою, пітливість, знижують прояви остеопорозу, запобігають росту утворень як доброякісного, так злоякісного характеру, тобто є хорошим профілактичним засобом запобігати пухлинним захворюванням. Також вони призупиняють процеси старіння.
Зокрема хотілось би зробити акцент на лікуванні фітоестрогенами остеопорозу як прояву постменопаузи. Адже фітоестрогени мають схожість у своїй хімічній будові з жіночими статевими гормонами. Вони можуть впливати на обмінні процеси у кістковій тканині, збільшувати як органічний компонент кісткової тканини, так і покращувати засвоєння кальцію кістками, і як наслідок — зменшувати клінічні прояви остеопорозу: болі в попереку та великих суглобах (кульшових та колінних), зменшення ризику виникнення так званих старечих переломів (переломи шийки та головки стегнової кістки, променевої кістки в типовому місці та хребців).
Фітоестрогени не є панацеєю, і перш ніж складати собі нову дієту, враховуйте, що головне — дотримання балансу в раціоні. Фітоестрогени є дуже активними біологічними речовинами, і тому до них потрібен грамотний підхід, щоб зберегти жіноче здоров’я протягом довгого часу.
Дата публікації: 01.12.2021 img Поділитися