Більшість із нас згадують про спорт, коли рак на горі свисне, або, в ліпшому разі, хоча б раз у рік — у свято фізкультури і
спорту. Насправді дбати про своє тіло потрібно постійно. І це не лише природне бажання стати витривалішими й підтягнутими.
Надлишкова вага – це проблема передусім медична. Щоб уникнути хвороб, про сильне здорове тіло варто подумати заздалегідь.
Заслужений тренер України з паверліфтинг Олег Хом’як поділився декількома секретами, як повернути своє тіло у норму. Без проблем зі здоров’ям людина може скидати 1,5 кг щотижня. Тобто за місяць можна схуднути на шість кілограмів. Для того, щоб досягти бажаного результату, потрібні регулярне фізичне навантаження, здоровий сон і правильне харчування. Поспіх тут недоречний.
— На телебаченні показують, як люди скидають за місяць по 30 кілограмів. Але для організму це нездорово, – зауважує пан Олег. — «Зважені і щасливі» – це взагалі окрема історія. Людину дистанціюємо від роботи, сім’ї, забираємо мобільний телефон, ізолюємо від усіх проблем і зачиняємо в чотирьох стінах. Тренуємо її, годуємо, не даємо навіть думати про будь-що інше. Звісно, що вона буде худнути. Але це великий ризик для здоров’я.
Коли людина правильно тренується, їсть, спить – це ідеальні умови, стверджує пан Олег. За таким графіком вдається жити спортсменам. А що ж робити простим смертним? Потрібно йти у тренажерний зал і хоча б там приділити час для себе.
– Деякі тренажерні зали працюють із шостої години ранку спеціально для тих, хто ходить на роботу. Людей, які займаються перед роботою, багато. Зранку в залі професійних спортсменів не побачиш. У цей час займаються прості люди, щоб підтримати здоров’я, трішки скинути зайвої ваги. Але організму потрібно дати час прокинутися, тож із ліжка потрібно вставати за годинки дві до тренування, – радить тренер.
Режим дуже важливий
Дуже важливим складником здоров’я є сон. Він повинен бути постійним, нормальним – 7 -8 годин. Та 60-70% результату – це
харчування. Отже, їсти потрібно 5 разів на день: три основні прийоми їжі та два перекуси.
– Харчуватися потрібно приблизно через кожні три години, бажано в один і той самий час. Чим частіше ми їмо, тим більше
розганяємо наш обмін речовин. Організм віддає все зайве, а не накопичує. Є люди, які дуже зайняті, але вони харчуються саме так. Їдять у машинах, на вулиці. Можна взяти із собою харчовий контейнер. Для перекусу підійде йогурт чи фрукти. Зміщуємо вуглеводи на першу половину дня. Якщо хочеться з’їсти щось солоденьке, то лишіть це на ранок, – рекомендує пан Олег.
Головне запитання: що потрібно їсти
– Якщо хочемо схуднути, то в нашому меню не повинно бути картоплі, макаронів. Корисними є каші. Зранку це вівсянка, яка швидко засвоюється і дає енергію на ранок. В обід – рис або гречка. До речі, остання – найцінніша каша за нутрієнтами. Потім вживаємо переважно білкову їжу: риба, домашній сир, – каже Олег Хом’як.
Не можна оминути тему значення води для здоров’я. Протягом життя людина в середньому випиває приблизно 75 тонн води. У рідкому середовищі відбуваються процеси травлення і засвоєння організмом поживних речовин. Завдяки воді виводяться шкідливі продукти обміну сеча, піт.
– Добова норма води – 30 грамів на кілограм ваги. Наприклад, людина вагою 70 кілограмів удень повинна випивати 2 літри 100 грамів води. Це має бути не сік, не чай, – наголошує тренер.
Після досягнення бажаного результату дуже важливо залишатися у формі.
– Людина, яка вже втратила вагу, чудово розуміє, якими зусиллями їй це вдалося. Повернутися у своє «старе тіло» ніхто не захоче, – вважає Олег Хом’як.
Назар Трикуш