Яких молитов навчити дитину і як молитися за її здоров’я

Коли треба хрестити дитину? Якщо дитина захворіла, які спеціальні молитви має читати мама? Яких найперших молитов батьки мають навчити дитину? Як виховувати неслухняних дітей?Коли вперше вести до сповіді? Відповіді дає священик.

Ви помічали, як вони, наші малі янголята, бува, так щиро лепечуть та сміються до когось невидимого? Або блаженно всміхаються уві сні? А іноді, коли вже мамі несила заспокоювати, раптом втихомирюються? Кажуть, що в такі миті дітей забавляють… янголи.

Чи ж направду малюки вміють бачити те, що для нас, дорослих, недоступне? Як виховати малюка справжнім християнином? Про це та інше СіД запитав у настоятеля храму Преподобної Параскеви Сербської села Заліси ієрея Валентина КАСЯНЧУКА.

– Скажіть, панотче, чи направду дітям дано спілкуватися з вищими силами?

– Душа дитини справді чиста, ще не затаврована гріхом. Тому вона більш відкрита до сприйняття Божої благодаті. Чи можуть малюки говорити з ангелами? (усміхається. – Авт.) Це залежить тільки від Божої волі. Якщо дитина здатна адекватно сприйняти цю милість Господню і якщо це буде для неї корисно – то цілком можливо. До того ж у Старому та Новому Завітах описано чимало прикладів такого спілкування.

– Що радить Церква подружжю, яке хоче мати дитину?

– Звісно ж, передусім майбутні мама й тато мають усвідомити, яку відповідальність беруть на себе. Адже виховання дитини, яка колись стане творцем історії нашої держави, – то доволі тяжка щоденна праця, щоденна турбота не лишень про фізичне, а й про духовне здоров’я чада. Подружжю не варто забувати і про мікроклімат у родині. Якщо між батьками панує гармонія, любов, взаємоповага, то це стане доброю основою для формування морально та фізично здорового члена суспільства. І звісно ж, православна церква радить щиро молитися за дітей та привчати їх до духовного життя, навчати любові до Бога, до ближніх і до рідного краю.

– Коли ж починається духовне життя дитини? Чи є якась «точка відліку»?

– Духовне життя дитини починається з її духовного народження – хрещення. З цього моменту малюк стає членом Церкви Христової, причасником її духовних благ. За церковним ученням, дитину треба хрестити восьмого дня після народження (як і обрізання Господнє відбулося восьмого дня). Але якщо обряд з якоїсь причини було проведено пізніше, у цьому немає біди. До того ж можуть бути і винятки з правила. Скажімо, коли під загрозою життя новонародженого, його можуть охрестити одразу після з’яви на світ.

– Що саме мають робити батьки, аби привчити дитину до духовного життя?

– Щоб привчити малечу до духовного життя, батьки самі мають жити таким життям. Не секрет, що дитя ще в утробі матері здатне сприймати імпульси навколишнього світу. Тож коли майбутня мама є щирою вітрянкою, віра у Господа передається й дитині. Відтак їй легше буде адаптувати себе у лоні Церкви. А коли життя батьків гріховне, то й у душі дитини це лишить… намул. Другим кроком у такому вихованні є відвідування храму, причащання, навчання молитов тощо.

– А яких найперших молитов батьки мають навчити дитину?

– Звісно ж, першою молитвою, що її вивчить малюк, має бути «Отче наш». Саме її словами Ісус Христос заповів учням молитися до Бога. І саме вона містить головні пункти християнського віровчення, а це віра в Бога Творця, Його святість, Царство Небесне, смирення перед Його волею, примирення та любов до ближнього.

– Коли, за церковними канонами, варто вперше приводити малечу на сповідь?

– За традицією до сповіді ведуть діток від семи років. Чому? Бо саме з цього віку в дитячій психіці формується здатність розрізняти добро і зло. Та якщо малюк має бажання розповісти священикові про власне життя на сповіді раніше, ніж йому виповнилося сім років, тут нема жодних перепон.

– Як, з погляду релігії, треба виховувати неслухів?

– Малеча не слухається мами й тата? Корінь цієї проблеми треба шукати передусім у сім’ї. Річ у тім, що дошколярик бере приклад із батьків, певною мірою копіює їхню поведінку. І коли чадо чомусь перестає вас слухатися, не винуйте ні час, ні суспільство. Озирніться на власне життя. Коли ж ви упевнені, що не подаєте поганого прикладу дитині, є сенс серйозно (звісно, відповідно до віку) поговорити з малечею. Поясніть на простих прикладах, що є добре, а що – погано. Не завадить і трохи суворості. Адже якщо дитина упевнена, що ви її направду любите, вона вас неодмінно зрозуміє і зробить правильні висновки.

– Якщо дитина захворіла, чи є спеціальні молитви, що їх має читати мама?

– Звісно, такі молитви є у кожному молитвослові. Але загалом будь-яка молитва, хай навіть мовлена своїми словами, коли вона щира й сердечна, долине до Бога й допоможе хворій дитині.
А ще хочу зазначити, що в усі часи, навіть буремні, Церква Христова завжди відігравала одну з найважливіших ролей у вихованні. Адже саме в її лоні діти воістину осягають і віру, і надію, і любов.

Оксана ГОЛОВІЙ

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook